Hessen Eyaleti’ndeki Okullarda, İslam Dersi Okutulacak

ABTTF Başkanı Halit Habipoğlu: Bu uygulama ile Almanya’da doğup büyüyen Müslüman   çocuklar dinlerini okullarında doğru bir şekilde öğrenme fırsatına sahip olacaklar.

ABTTF Bşk. Halit Habipoğlu

Almanya’nın Hessen Eyaleti’nde 2013-2014 eğitim yılından itibaren devlet okullarında İslam din dersi düzenli olarak okutulacak. Hessen Eyaleti, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği(DİTİB) ve Ahmediyye Cemaati Derneği tarafından gelecek eğitim yılından itibaren okullarda İslam dersinin Almanca olarak okutulmasına karar verdi. İlk aşamada en fazla 25 ilkokulda ve 1. sınıfta verilecek İslam din dersleri için devlet kadrosunda bulunan öğretmenler görevlendirilecek.

Hessen Eyaleti Eğitim Bakanı Nicola Beer, DİTİB ve Ahmediyye Cemaati Derneği’nin okullarda din dersi verme ve partner olma konusunda anayasal koşulları yerine getirdiklerini ifade etti. Beer, din dersinin de diğer dersler gibi devlet sorumluluğunda olduğunu belirterek, dersin Almanca olarak devlet müfredatına uygun  verileceğini kaydetti. Eyalet Adalet, Uyum ve Avrupa Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Jörg-Uwe Hahn ise okullarda İslam dini dersinin verilmesini “tarihi bir karar” olarak tanımladı. Hahn, okullarda Müslüman çocukların kendi dinlerinde anayasanın ön gördüğü şekilde eğitim alacaklarını söyledi.

Hessen eyaletinde İslam din dersinin eğitim müfredatında düzenli ders olarak kabul edilmesi konusunda yaklaşık dört yıl süren görüşmeler sonunda DİTİB Hessen Başkanı Fuat Kurt, “Anayasaya uygun olduğumuz ve herhangi bir yerle bağlantımız olmadığını kendilerine kanıtladık. İslam Kültür Merkezleri, Faslılar ve Türk Toplumu gibi birçok derneğin de desteğini arkamıza alarak kimseyi dışlamadan, birlikte hareket ederek, eyalet hükümetiyle bir müfredat hazırlayacağız” dedi.

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu(ABTTF) Başkanı Halit Habipoğlu, “Hessen Eyaleti, İslam din dersinin devlet okullarında düzenli ders olarak okutulması kararı ile Almanya’da bir ilki gerçekleştirmiş oldu. Böylelikle Almanya’nın bir parçası olarak kabul edilen İslam, devlet okullarında, devlet ile İslami kuruluşlar tarafından hazırlanan müfredata uygun olarak öğretmenler tarafından öğretilecek. Bu uygulama ile Almanya’da doğup büyüyen Müslümanlar, dinlerini okulda öğrenme fırsatına sahip olacaklar. Aynı zamanda okullarda verilecek İslam dersi ile İslam’a yönelik yanlış bilgiler ve ön yargılar da uzun vadede ortadan kalkmış olacak.” açıklamasında bulundu.

WITTEN/euturkhaber.com

 

Comments are closed.