Hessen Maintal’da ‘Bira altlığı’na yazılan İslami bilgiler tartışması sürüyor

EUTURKHABER/MAINTAL-Maintal belediyesinin maddi desteğiyle bira altlığı olarak kullanılmak üzere 5 bin adet kart restorantlara ve birahanelere ücretsiz dağıtılmış. Buraya kadar her şey normal, bu bira altlıklarının özelliği, bir yüzünde üzerinde İslamla ilgili 10 adet soru var, kartın diğer tarafında ise QR kodlu cevap bulunuyor. Cep telefonuyla bu QR kodu tarandığında cevap karşınıza geliyor.

Maintal belediyesinin maddi desteğiyle integrasyondan sorumlu birim tarafından gerçekleştirilen bu QR kodlu soru-cevap kartı ile ne amaçlandı.

Anlaşıldığı kadarıyla İslam hakkında bilgi alış-verişi yapmayı teşvik amacıyla bardak altlıkları ile karton üzerindeki sorularla hedefin, Müslümanların günlük hayatı, ibadetlerinde ve din kurallarından, restoranlarda, birahanelerde bile gayrimüslimlere dinleriyle ilgili bilgilendirmeye teşvik amaçlanıyor.

Yaklaşık 40 yıldır Almanya’da yaşayan Hanau IHK başkan yardımcısı, aynı zamanda Maintal Yabancılar Meclisi Başkanı Salih Taşdirek’ten konuyla ilgili olarak görüşünü aldık.

Taşdirek; ‘Maintal yabancılar Meclisi Başkanı olmam hasebiyle, müslümanlardan bizlere bu konuda çok şikayetler gelince konuyu yabancılar meclisine taşıdım. Belediye başkanı ve parlamento başkanının yabancılar meclisi toplantısına katıldığı bir günde bu konuyu ele aldık’

‘Bu konuyu neden bize danışmadınız’

‘Madem bizler bu belediyenin yabancılar meclisinin danışma kurulu başkanı seçilmişiz. Türk ve Müslüman biri olarak böyle hassas konularda öncelikle bize sormanız gerekmez mi? diye sordum. ‘Biz her konuyu sormak zorunda değiliz’ cevabının verdiler, ben de yabancılar meclisine ne gerek var o zaman kapatalım gitsin’ diye karşılık verdiğini ifade ederek, Hessen eyalet kanunu paragraf 88′de bu gibi tartışmalı konuların yabancılar meclisine sorulmasını açık ve net bildirdiğini sözlerine ekledi.

İslam ile ilgili 10 sorunun yer aldığı ‘Bira altlığı kartonlarının dağıtılmasına müslümanların gösterdiği tepkinin ardından çok sayıda Alman gazete ve TV’ler Maintal yabancılar Meclisi Başkanı Taşdirek ile röportaj yaptı.

Taşdirek’e neden bu bira altlığı olarak kullanılan sorulu-cevaplı kartonlara karşı geldiniz, sebebi nedir? sorusunu yönelttiler. Taşdirek de; ‘Burada yaşayan müslümanlar İslami soruları bira şişesinin altlığında, birahanelerde görünce inançlarına hakaret ve alay edildiği hissine kapılarak bizlere şikayette bulundular, çünkü içki dinimizce yasak, yasak olan bira şişesinin altında da islamın anlatılması da büyük çelişki, bundan dolayı bu olayı sorguladım, şayet bize bu konu sorulsaydı, İslamiyet hakkında insanlara nasıl bilgi verilir yol gösterirdik. Belediye olarak, cami ziyareti olabilir, şuan ramazan, iftar programları, konferanslar, otobüs reklamları gibi daha güzel faaliyetler varken, İslamı alkolle ilişkilendirmek niye’ dedi.

Bira altlığı olarak dağıtılan kartlarda “Muhammed hakkında ne biliyorsunuz?” veya: “Müslümanları nasıl bilirsiniz?” gibi soruların yer alması tartışma konusu değil, asıl mesele İslam ile ilgili bilgilerin birahanelerde dağıtılarak Bira bardağının altlığı olarak kullanılması.

Kentin yabancılar meclisinin tartışmaya açtığı ve birçok Müslüman’ı rahatsız eden şey, kartlarda “uffhessisch” yazılı soruların içeriği ya da renk tonunun daha az olması değil, bu soru kartlarıyla ‘Bira’nın altında İslamı aramak’ bu durum ister istemez İslam’ı rencide ve Müslümanlara hakaret olarak algılanıyor.

Taşdirek, bir an önce bu kartların imha edilerek Maintal belediyesinin bu gibi hassas konularda yabancılar meclisine danışılmasının önemine vurgu yaptı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>