Hollanda Patriotları yola çıktı

Türkiye’nin Suriye sınırına konuşlandırılacak Patriot savunma sistemleri yola çıktı.

 

Hollanda‘nın Vredepeel kentinde 05.01.2013 tarihinde düzenlenen basın toplantısının ardından Adana’ya konuşlandırılacak olan pariotlar Best kışlasından yola çıkarıldı. Patriotlar önce Groningen eyaletindeki Eemshaven Limanı’na gidecek. Burada gemilere yüklenerek deniz yoluyla İskenderun Limanı’na götürülecek olan patriotların 22 Ocak’ta Adana’ya konuşlandırılacağı belirtiliyor.

Yaklaşık 300 görevli askeri personelin Türkiye’ye gideceği belirtiliyor. Bunlardan 30’u Hollandalı 20 Alman 50 kişilik uzman heyet bölgede hazırlık yapmak için yarın 6 Ocak Salı günü Eindhoven hava yoluyla Türkiye’ye gidecekler.

Patriotlerin yola çıkması nedeniyle Vredepeel’deki askeri kışlada düzenlenen törene katılan Hollanda Genelkurmay Başkanı Tom Middendorp, Türkiye’nin Suriye sınırını korumak üzere gönderilen füzelerin savunma amaçlı olduğunu söyledi.

Türkiye’nin yıllardır NATO’nun güvenilir bir üyesi olduğuna işaret eden Middendorp, bu kapsamda gönderilmesine onay verilen füzelerin, Suriye’nin sahip olduğu Scud füzeleri tehlikesine karşı kullanılacağını, uçuş yasağını denetleme veya Suriye’ye saldırı amaçlı görev yapmayacağını kaydetti. Middendorp, füzeleri kullanacak askerlerin ise 21 Ocak’ta yola çıkacağını söyledi.

Kendisinin de askeri misyon kapsamında Türkiye’ye gideceğini belirten Genelkurmay Başkanı, ancak ziyaret tarihinin henüz belli olmadığını ifade etti.  

Sorumuz üzerine Türkiye’ye gidecek olan Hollanda birliğinde Türkçe bilen 3 Türk kökenli askerin de bulunduğu ve bunların lüzumlu hallerde tercümanlık yapabilecekleri belirtildi. Türkiye’de bir yıl süreyle kalması beklenen Hollanda askeri misyonun toplam maliyetinin 42 milyon avro dolayında olması tahmin ediliyor.

Adnan Şahin/Vredepee-euturkhaber.com

 

 

 

Comments are closed.