Hollanda Savunmasındaki Müslüman Görevliler

Kurban Bayramını Birlikte Kutladı

Raşit Bal/CMO başkanı

Savunma bakanlığı bünyesinde çalışan Müslümanlar iki yıldan beri kendilerine sunulan din hizmetini değerlendirerek

Ömer Kadan

kurban bayramı kutlamak maksadıyla Eindhoven bulunan Hanedan Restaurant’ta bir araya geldiler.

 

Adnan ŞAHIN(euturkhaber.com)

HOLLANDA/Eindhoven-Hollanda savunma bakanlığında 66 bin görevli/çalışan bulunmakta. Hükümetin hedeflediği norma göre bunlarını en az yüzde altısını yabancı kökenli Hollandalılar oluşturması gerekiyor. Edindiğimiz bilgiye göre, tespit edildiği kadarıyla Hollanda ordusunda görev yapan Müslüman sayısı 2 bin civarında.  Son dört yıldan beri bu Müslüman guruba başta helal yemek konusu olmak üzere, ibadet etme yerleri, bayramları, çeşitli kutlamaları gibi değişik konularda bir takım hizmetler götürülmeye çalışılıyor. Geçtiğimiz 30 Ekim 2012 Salı günü bu Müslümanların bir kısmı bay-bayan yaklaşık 30 kişilik bir gurup, sunulan bu imkânı değerlendirerek Einhoven’de bir restaurantta bir araya gelerek  bayram kutlaması yaptılalar. Programdaki yapılan konuşmalarda bu alanda yapılan hizmetler ve yapılması amaçlananlar dile getirildi. Programda Ozan Ömer Kadan, Türkçe ve Hollandaca olarak mix yaptığı göndermeleriyle sazı ve sözüyle programa renk kattı.

CMO bu işler için kuruldu

Jan Klein, Melina Gemistanis, Suat Aydın ve Mustafa Bal

Günün konuşmacısı CMO’nun başkanı Raşit Bal CMO’nun kuruluş aşamasını ve bu gün gelinen notayı anlattı. CMO, 2001 yılında içinde Hollanda İslam Federasyonu (NIF) ve Diyanet’in de bulunduğu Müslüman kuruluşların temsilcilerinin bir araya gelmesiyle resmen kurularak hükümet tarafından Müslümanlarla hükümet arasında resmi iletişim kurumu olarak tanınmıştır. Süratle çalışmalarına başlayan kurum 2007 yılında ise resmi manevi rehber sunabilir hale gelerek Adalet bakanlığı bünyesinde, başta hapishane ve hastanenler olmak üzere benzer yerlere manevi rehberler atamaya başlamıştır. CMO dört yıl önce de savunma bakanlığı tarafında orduda görev yapan Müslümanlara yönelik resmi manevi rehber atayabilecek bir kurum olarak da kabul edilmiştir. Islamitische Geestelijke Verzorgingadıyla CMO’nun bir alt komisyonu olarak çalışıp bu atamaları yapan kurum dört yıl önce de savunma bakanlığında görev yapan Müslümanların dini ihtiyaçlarını karşılamak için iki manevi rehber atamış bulunuyor. Ali Eddou ve Suat Aydın adındaki imamlar bu alanda hizmet vermekteler. Kurum bu güne kadar toplam 60 manevi rehber atadı. CMO’nun şuanki müdürü Ebubekir Öztüre’nin de özverili çalışmasıyla kısa süre önce helal kesimi yasaklama amacıyla çıkarılmak istenen bir yasanın son anda senatodan geçmesine engel olarak tarihi bir başarıya imza atmıştır.

Neler yapılmakta

Bu alanda verilmek istenen hizmetler konusunda yetkililerden bilgi edinmeye çalıştık. Aynı zamanda Inholland yüksek okulunda İmam yetiştirme bölümü müdürü Raşit Bal, askeriyede Hollandalı Hristiyan ve diğer inançlara sahip kesime hizmet veren Algemeen Christelijke Organisatie van Militairen, (ACOM) sendika genel başkanı Jan Kleian ile konuşarak bilgi edinmeye çalıştık. Bal şunları söyledi. ʺHollanda ordusu kendisine göre büyük bir ordudur. Bunu başka ülkelerle kıyaslamıyorum. Bu ordu içinde dağınık bir şekilde görev yapan Müslümanlar bulunmaktadır. Tabii büyük bir orduda az sayıda Müslümanın bulunması, dikkat çekmiyor ve birbirlerinden uzak oluyorlar. Dört yıl önce Islamitische Geestelijke Verzorging tarafından görevlendirilen iki manevi rehber burada görev yapan Müslümanlara ulaşarak onların bu gün olduğu gibi bir araya gelmesini ve dini konularda daha başka ihtiyaçlarına çözüm aramaya çalışmaktalar. Bu gün burada kurban bayramı münasebetiyle bir araya gelindi ve hem gülünüp eğlenildi hem de bazı sorunlar dile getirildiʺ diyen Bal daha yapılacak çok işin olduğuna dikkat çekiyor. Bal, resmi olarak orduda görev yapanların dini ve etnik kimliklerinin kayıt edilmesinin ve açıklamasının ‘ırkçılık’ olarak algılanıp bir süre önce kanunen yasalandığını hatırlatıyor. Orduda daha çok sayıda Müslüman olduğunu,  ancak bunların Müslüman kimliklerini kendilerince bir gerekçeyle öne çıkarmadıklarını belirterek bunlara da ulaşılmaya çalışıldığını söylüyor. Çünkü Müslüman sayısı oranına göre hak talep edilebileceğini belirtiyor. ACOM sendikası başkanı Kleian ilk kez böyle bir ortamda bulunduğunun ve son derece memnun olduğunu dile getiriyor. Askeriyede görev yapan ama ayrı bir inanca sahip olan herkesin kendi inancının gereğini yerine getirebilmesinden yana olduklarının altını çiziyor Askeriyenin içinde görev yapan askerlerin karşılaşıp yaşayabilecekleri bir dini meseleyi götürebilecekleri, ya da danışabilecekleri bir merciinin olmasının da çok önemli olduğuna işaret etti.

Manevi Rehber

Şu an manevi rehber olarak görev yapan iki kişiden biri olan Suat Aydın’dan edindiği tecrübeler hakkında şöyle konuştu. ʺBöyle bir ortamda görev yapma imkânı verdikleri için savunma bakanlığına şahsen çok teşekkür ediyorum.  Amacımız orduda ve savunma bakanlığının diğer kademelerinde görev yapan Müslümanların kendi inançlarını gereğini, içinde bulundukları ortamla iyi bir uyum sağlayarak yerine getirebilmelerini sağlamaktır. Bununla birlikte İslam’ın her ortamda yalanılabilir toparlayıcı, birleştirici ve bir barış dini olduğunu anlatmaya çalışıyoruzʺ. Bilhassa helal yiyecek konusunda çok sorunlarla karşılaşıldığına özellikle dikkat çeken Aydın bu konuda çalışmaların devam ettiğini belirtti.  Meslektaşı ve aynı zamanda amiri olduğunu hatırlattığı Ali Eddaou’nu rahatsızlığı nedeniyle bu gün programa katılamadığını da sözlerine ekledi. Programı Zuid Holland Eyalet meclis üyesi ve aynı zamanda bölge kraliyet jandarmasında görevli Mustafa Bal sundu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>