Hollanda’da 1 Ekim 2012 tarihinde yeni yürürlüğe giren,

Aile Birleşimi Kanunu Türkleri Etkilemeyecek

 

HTIB Başkanı Mustafa Ayrancı, ‘‘Ankara Antlaşması çerçevesinde elde edilen haklarımız için verdiğimiz mücadelemizde çok mesafe kat ettik. Bu mücadele sayesinde orada verilen haklarımızı pratikte de elde ettik. Bu yeni yasa, bu bağlamda bizleri etkilemeyecek. Evlenecek eşlerin 21 yaşından gün almış olması şartının tekrar 18 yaşına düşürülmesi için mücadelemizi sürdürmekteyiz.’’ Dedi.

 

Hollanda’da 1 Ekim 2012 tarihinde yürürlüğe giren yeni Aile Birleşimi Kanunu Türkleri etkilemeyecek. Aile birleşiminden yararlanabilmek için evli olma şartı aranıyor.

HOLLANDA/euturkhaber- 1 Ekim 2012 tarihinde yürürlüğe giren yeni Aile Birleşimi Kanunu’nunda yapılan

HTIB Başkanı Mustafa Ayrancı

değişikliklerle ilgili olarak Türk medyasında yer alan haberler üzerine bir açıklama yapan HTIB Başkanı Mustafa Ayrancı ile Avukat Ejder Köse, yeni yasanın Türkleri etkilemeyeceğini söyledi. Yeni yasayla birlikte getirilen yeni değişiklikleri özetleyen Avukat Ejder Köse, aile birleşiminden faydalanabilmek için başta evli olma şartının aranacağını ve artık ‘samenwonen’ (nikâhsız beraber kalma) yoluyla oturum alma hakkının kaldırıldığını söyledi.

3 yıldan 5 yıla çıkan evli kalma şartı Türkleri etkilemeyecek

Avukat Köse açıklamalarını şöyle sürdürdü: ‘‘Şu anda yürürlükte olan yasaya göre Hollanda’da eşine bağımsız oturum izni alabilmek için en az 3 yıl evli kalma şartı 1 Ekim’den itibaren 5 yıla çıkartıldı. Ancak, 9 Aralık 2010 tarihli Avrupa Birliği Adalet Divanının verdiği Toprak & Oğuz Kararına dayanarak, Türk vatandaşları için geçersizdir. Türk vatandaşları müstakil oturum izni alabilmesi için 3 sene evli kalması yeterli olacak. Yani bu karar, Türk vatandaşlarını etkilemeyecek.’’

Av. Ejder Köse

Yurtdışında ikamet süresi

Yurtdışında oturumunu kaybetmeksizin ikamet etme izin süresi, 9 aydan 6 aya indirildiğğini belirten Ejder Köse; “Bunun yanı sıra ise, 3 sene arka arkaya 4 aydan fazla yurtdışında ikamet edildiği tespit edilirinse, oturum iptali kesinleşmektedir. Ancak, Türk vatandaşlarının belediye kayıtların iptal etmeksizin uzun süreli olarak Hollanda dışına çıktığında bu değişikliğin Türklere büyük bir etkisi olmayacak.” şeklinde açıklama yaptı.

Genişletilmiş aile birleşimi Türkleri etkileyecek

Genişletilmiş aile birleşimi amaçlı oturum izni uygulamasının yürürlükten kaldırılmasının Türkleri etkileyecek tek değişiklik olacağını belirten Avukat Köse, “ 5 çocuklu bir aile, çocukların hepsi Hollanda’da ikamet etmektedir, anne ve baba Türkiye’deler. Anne ve baba 1990 yıllarında emekli olarak, Türkiye’ye kesin dönüş yapmışlar ancak şu an yaşlılıktan dolayı bakıma muhtaçlar. Böyle bir durumda, ‘ouderenbeleid’ (yaşlılık yönetmeliği) çerçevesinde, tekrar Hollanda’da oturum alma hakkı bulunmaktaydı. 1 Ekim’den itibaren bu hak iptal edildi. Türkleri etkileyecek tek değişiklik bu olacak” dedi.

Konu hakkında bir açıklama yapan HTIB Başkanı Mustafa Ayrancı ise, ‘‘Ankara Antlaşması çerçevesinde elde edilen haklarımız için verdiğimiz mücadelemizde çok mesafe kat ettik. Bu mücadele sayesinde orada verilen haklarımızı pratikte de elde ettik. Bu yeni yasa, bu bağlamda bizleri etkilemeyecek. Evlenecek eşlerin 21 yaşından gün almış olması şartının tekrar 18 yaşına düşürülmesi için mücadelemizi sürdürmekteyiz.’’ ifadesini kullandı.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>