Hollanda’da, Gençlik Koruma Daireleri tarafından

Ailelerinden alınan Türk çocuklarının sayısı artıyor

Farklı nedenlerden dolayı ailelerinin yanından alınarak başka bir ailenin veya kurumun himayesine verilen Türk çocuklarının sayısında artış olduğu belirtiliyor.

(euturkhaber) 

YURTDIŞI Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın girişimi ve Hollanda merkezli Festival Vakfı tarafından Rotterdam’da düzenlenen bir konferansta, çeşitli nedenlerden dolayı gençlik koruma daireleri tarafından ailelerinin yanında alınarak başka bir ailenin himayesine verilen Türk çocuklarının durumu ele alındı.  Konferansta bir konuşma yapan Türkiye’nin Rotterdam Başkonsolosu Togan Oral, ailelerinden alınan çocuklara ilişkin sorunların giderek arttığını belirterek, özellikle Türklere koruyucu aile olmaları çağrısında bulundu.

Yaklaşık yarım asırdır Avrupa toprakları üzerinde ikamet eden Türklerin artık kalıcı hale geldiğini belirten Oral bu gelişme ile ailevi sorunların da baş gösterdiğini vurguladı. Başkonsolos, ailelerin çeşitli nedenlerden dolayı dağıldığını bu durumun da çocuklara kötü yansıdığını ve onların sahipsiz kalmasına neden olduğunu dile getirdi. Bu tür çocukların gençlik koruma daireleri tarafından alınarak koruyucu ailelere verildiğini anlatan Oral, “Bu, Hollanda’nın kendi ihtiyaçlarından dolayı oluşturduğu bir mekanizma. Devlet bu kurumu, çocuklar sahipsiz ve ortada kalmasın diye kurmuş. Dolayısıyla çıkış noktasında bir sorun yok. Ama bu koruyucu aile ortamı çoğu kez bizim milli ve manevi değerlerimizle örtüşmeyebiliyor” diye konuştu. Ailelerinden alınan Türk çocuklarının milli ve manevi değerlerinden uzak bir şekilde yetiştirilmelerinin önüne geçmenin en iyi yolunun, Türklerin koruyucu aile olmalarından geçtiğine değinen Başkonsolos Oral, Türkiye Cumhuriyeti devletinin bu konuda elinden gelen tüm desteği verdiğini söyledi. Oral, “Koruyucu aile olmazsak bu gençlerimizin geleceğini kurtarmak zor olur. Herkesi elini taşın altına koymaya davet ediyorum. Bu çocuklar bizim çocuklarımız, geleceklerini kurtarmak bizim elimizde” dedi.

2009 yılında toplam 23 bin 355 çocuk ailelerinden alındı

Konferansın diğer konuşmacıları Rotterdam Gençlik Koruma Dairesi görevlisi Gülay Karadurmuş koruyucu aile olma prosedürleri hakkında bilgi verirken, psikolog Serpil Ateş Hıdır ‘koruyucu ailelere verilen çocukların duygusal ve psikolojik durumları’ hakkında bilgiler verirken, Avrupa İslam Üniversitesi öğretim üyesi Osman Paköz de konunun dini yönünü ele aldı. Psikolog Hıdır, konuşmasında Prof. Jo Hermanns’ın bir araştırmasına dayanarak, Hollanda genelinde 2009 yılında 23 bin 355 çocuğun mahkeme kararıyla ailelerinden alındığını aktardı. Serpil Ateş Hıdır son yıllarda ailelerinin yanından alınan Türk çocuklarının sayısında da artış olduğuna dikkat çekti.

Hıdır, başka ailelerin yanında verilen bu çocukların bazı durumlarda koruyucu aileler tarafından fiziksel ve duygusal şiddete de maruz kaldığına dikkat çekti.

“Aslında bu çocukların hepsi haksız bir şekilde ailelerinden alınmıyor, zorunluluk sonucu alınan çocuklar da var” diyen Hıdır, yine de Türk toplumunun bu konuda daha duyarlı davranması gerektiğini sözlerine ekledi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>