Hollanda’da İhsan Şenocak rüzgârı esti..!

 

Hollanda Millî Görüş Teşkilatlarının ülke genelinde düzenlediği seminerler için Türkiye’den gelen Dr. İhsan Şenocak, dört ayrı şehirde seminerler verdi. Katıldığı her programda yoğun bir izleyici kitlesi olması dikkatlerden kaçmadı.

Schiedam

Hangi üniversite Hz. Ömer gibi adaletli bir idareci yetiştirdi?

İhsan Şenocak 4 Ocak 2014 tarihinde başlayarak Milli Görüş teşkilatlarına bağlı dört ayrı cemiyette konferans verdi. İlk gün Amsterdam’da, ikinci gün Schiedam’da üçüncü gün Deventer’de ve son gün ise Oss Mescid-i Cuma cemiyetinde sevenleri ile buluştu. Şenocak Peygamberimizin örnek hayatından ince çizgiler içeren örnekler verdi. İslam’ın hoş gören, affeden, kucaklayan yönünü öne çıkaran Şenocak, dinleyenlere çevrelerine iyi bakmalarını, bilhassa manevi yönden ihtiyaç içinde olanları iyi fark edip onlara gereken değeri vermelerini istedi.

İhsan Şenocak Oss Mescid-i Cuma cemiyetinde özetle şöyle konuştu:

İslam, insanlığın yamaçlarıdır. Tufanlar vadileri vurur ama yamaçlar dimdik ayakta kalırlar. İslam insanlığın yamaçlarıdır. Tehlikeden kaçanlar o yamaçlara sığınırlar. Allah’ın rahmetinden hiçbir zaman umut kesilmemelidir.

Camiye sığınan her kim olursa olsun o kimsenin kendini orada güvende hissetmesi lazım. O kişi, acaba bunlar bana eski günahlarımdan dolayı nasıl davranırlar yerine “burada benim gelmemi dört gözle bekliyorlar” duygusuna kapılmalıdır. İslam’ın o engin hoşgörüsü hayatımıza egemen olmalıdır.

Hiç bir zaman insanların önceki hayatlarına bakarak onları yargılamamak lazım.

Dünyanın hiç bir üniversitesi Hz. Ömer gibi bir adaletli idareci yetiştirememiştir. Şimdi Harvard’ın, Garbrid’in Oxford Üniversitesinin siyaseti ve düşüncesi ile yetişen idareciler bu gün Afrika’yı, Somali’yi bu hale getirenlerdir. Bugün Filistin’i kan gölü haline getirenlerdir.

İslam insanlık için tek kurtuluş yoludur. Hiç bir surette bir Müslümanın diğer Müslümana beddua edemez. Resullullah, çok açık örneklerle bunu bize öğretmiştir.

Schiedam Merkez Camii salonunda

Schiedam Merkez Camii salonunda gerçekleşen seminer, tiyatro sanatçısı Ömer Atıf’ın takdimiyle başladı.

Cami Eğitim Başkanı Mustafa Aslan’ın Kur’an tilavetinin ardından cami başkanı Zekeriya Budak kısa bir selamlama konuşması yaptı. Ardından camii eğitim müdürü Hasan Koç, cami bünyesinde verilen eğitimle alakalı bilgiler verdi.

Günün hatibi İhsan Şenocak konuşmasına, “hepimizi Peygamber efendimize ümmet olma şerefi ile mübarek kılsın” duası ile başladı ve Eyyüb eş-Ensari’nin hayatından örnekler vererek özetle şöyle konuştu:

“Efendimizin ashabı Eyyüb el-Ensari Hazretleri Medine’den yola çıktılar. Fetih ordusunun İstanbul’a fetih hazırlığı var. Çocukları diyorlar ki ‘baba sen gidemezsin, bu halde atın üzerine binemezsin, duramazsın’ O ısrar ediyor, çocukları ısrar ediyor, sonunda Eyyüb el-Ensar Hazretleri bir ayetle yolunda duranlara şöyle sesleniyor: ‘Gerek yaya olarak, gerek binek üzerinde Allah yolunda sefere çıkın. Mallarınızla, canlarınızla Allah yolunda cihad edin. Eğer bilirseniz bu sizin için daha hayırlıdır’ (Tevbe 41)

Yavrularım bu ayeti kerime nazil olduğu zaman ben Hz. Peygamber’in, (sav) yanındaydım. Bu ayeti kerime bana da sana da, yüz yaşında ki Müslümana da şunu emrediyor: ‘İster delikanlı olun, ister ihtiyar olun, ister değneklerle yürüyün, ister atın üzerinde duramayacak kadar aciz olun, eğer nefes alıp verebiliyorsanız Hz. Muhammed’in (sav) davasını anlatmak için yollara revan olacaksınız, yürüyeceksiniz. Beni tutun atın üzerine koyun, bağlayın İstanbul’a, oradaki surların arkasına ulaşmak istiyorum. Orada Hz. Muhammed (sav) tanımadan ölecek insanlara, Allah Rasulü ulaştırmak istiyorum’ diyen Eyyüb el-Ensari Hazretleri gibi sizlerde Anadolu’nun farklı köşelerinden buralara kadar geldiniz. Orada da ekmek, orada da su vardı. Ama kader size başka bir misyon yükledi. Bunun farkında olun ve gereğini yerine getirin”

“Burada mı kalalım yoksa Türkiye’ye mi dönelim?”

Doksan yaşında atın üzerine bindiler, Eyyüb el-Ensari oldular, İstanbul’a gittiler, İran’a gittiler, Yemen’e gittiler. “Açın kapıları, açın gönülleri Hz. Muhammed’i misafir edin” dediler. Sizlerde onun için buraya geldiniz. Buraya örtünüzü, buraya Kur’an-ı getirdiniz. Burada namaz kılıyorsunuz. Medine’den şu kadar km mesafe uzaklıktasınız. Buradan yönünüzü oraya dönüyorsunuz. Burada “Allah-u Ekber” diyorsunuz, salat ve selam getiriyorsunuz. Ashabın yaptığı gibi yaparsanız, niyetinizi ona göre yeniden ayarlarsanız, her adımınızı Allah cihad sevabı verecektir, her nefesinize ibadet sevabı verecektir kardeşlerim.

İhsan Şenocak’ın konuşmasının ardından camii imamı İbrahim Ersin’in kapanış duası ile programı sona erdi.

ADNAN ŞAHİN/ROTTERDAM

Comments are closed.