Holokost Anma Günü: Hatırlatma kültürü canlı tutulmalı

EUTURKHABER/KÖLN-İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Genel Başkanı Kemal Ergün Uluslararası Holokost Kurbanlarını Anma Günü münasebetiyle bir açıklama yaptı. “Holokost Anma Günü, hatırlatma kültürünün canlı tutulmasının ne kadar gerekli olduğunu anlamak adına önemli bir imkândır.” diyen Ergün sözlerini şöyle sürdürdü:

Kemal ERGÜN, IGMG Genel Başkanı

“Holokost insanlık tarihinin en karanlık dönemlerinden biridir. Bu benzersiz insanlık ayıbı aynı zamanda insanoğlunun ne kadar alçalabileceğini gösteren bir örnektir. Soykırımların artık tarihe karıştığını iddia edenler yanılmaktadırlar.

Her geçen gün daha da tehdit edici hâle gelen antisemitizmde, İslam düşmanlığında, yüzyıllar boyunca ortalığı kasıp kavuran antiziganizmde ve bunlar gibi belli insan gruplarını hedef alan bütün insanlık düşmanı zihniyetlerde hem Almanya’da hem Avrupa’da hem dünyanın diğer coğrafyalarında görülen artış oldukça endişe verici boyuttadır. İster Doğu Türkistan’da, ister Tibet’te, Myanmar’da veya dünyanın farklı bir coğrafyasında, nerede olursa olsun insanlığı hedef alan bütün uygulamalar bizleri eleme sevk etmektedir. Halkların toplu biçimde sürgün edilmeleri, işkenceye tabi tutulmaları ve katledilmeleri bizi en derinden yaralamaktadır.

Yardıma muhtaç insanları kaderlerine terk edip görmezden gelmenin, bizzat aktif bir şekilde insan hakları ihlalinde bulunmakla eşdeğer olduğuna inanıyoruz. İnsanların Almanya’da, Avrupa’da, Asya’da veya Akdeniz’de ölüyor olması arasında bir fark yoktur. İnsan hakları evrenseldir ve her yerde herkes için geçerlidir.

Holokost Anma Günü, hatırlatma kültürünü canlı tutmanın toplum olarak hepimizin sorumluluğunda olduğunu idrak etme adına önemli bir imkândır. Unutulma karşısında toplum olarak hepimiz elimizi taşın altına koymalıyız. Kim tarafından kime karşı işlendiğine bakılmaksızın, bu tür insanlık suçlarının bir daha yaşanmaması için hepimize düşen görevler var. Her kim ki zalimi ve mazlumu inancına, etnik kökenine, diline veya kültürüne göre ayırt ediyorsa yanlış yolda yürüyor demektir ve inandırıcılığını kaybetmiştir. İnsanlık suçu insanlık suçudur; bu burada da böyledir, dünyanın herhangi başka bir yerinde de. İnsan haklarını ihlal eden vicdanlarımıza da saldırmış demektir.

Holokost Anma Günü’nün, haksızlığa uğramış ve uğramakta olan insanlarla dayanışma içerisinde olmamıza vesile olmasını diliyorum.”

Zum Holocaust-Gedenktag – Erinnerungskultur lebendig halten

Pressemitteilung

„Der Holocaust-Gedenktag ist eine Gelegenheit, uns zu vergegenwärtigen, dass wir gemeinschaftlich Verantwortung tragen zur Aufrechterhaltung der Erinnerungskultur“, erklärt Kemal Ergün, Vorsitzender der Islamischen Gemeinschaft Millî Görüş (IGMG), anlässlich des Internationalen Gedenktages an die Opfer des Holocaust. Kemal Ergün weiter:

„Der Holocaust ist eines der dunkelsten Kapitel der Menschheitsgeschichte. Er ist beispiellos und Mahnung zugleich, zu welchen Schandtaten der Mensch fähig ist. Wer meint, dass Völkermorde der Vergangenheit angehören, der irrt.

Mit großer Sorge beobachten wir den zunehmenden Antisemitismus, die immer bedrohlicher werdende Islamfeindlichkeit, den seit Jahrhunderten grassierenden Antiziganismus und viele weitere gruppenbezogene menschenfeindliche Einstellungen in Deutschland, Europa und rund um den Globus. Jedes Verbrechen an der Menschlichkeit erfüllt uns mit Trauer, ob in Xinjiang, Tibet, Myanmar oder in anderen Teilen der Erde. Ganze Völkergruppen werden vertrieben, gefoltert und ermordet.

Hilfsbedürftige Menschen ihrem Schicksal zu überlassen und wegzusehen steht nach unserer Überzeugung auf der gleichen Stufe wie die aktive Menschenrechtsverletzung. Es ist Tun durch Unterlassen. Es spielt keine Rolle, ob Menschen in Deutschland, Europa, Asien oder im Mittelmeer sterben. Menschenrechte sind universell, sie gelten überall und für alle.

Der Holocaust Gedenktag ist eine Gelegenheit, uns zu vergegenwärtigen, dass wir gemeinschaftlich Verantwortung zur Aufrechterhaltung der Erinnerungskultur tragen. Wir müssen uns gemeinschaftlich gegen das Vergessen einsetzen. Wir tragen gemeinschaftlich Sorge dafür, dass sich solche Schandtaten nicht wiederholen – egal von wem die Gewalt ausgeht und wen sie trifft. Wer Verbrecher und Opfer nach ihrem Glauben, ihrer Herkunft, Sprache oder Kultur beurteilt, ist nicht aufrichtig und macht sich unglaubwürdig. Ein Verbrechen ist ein Verbrechen, hier bei uns genauso wie überall auf der Welt. Wer gegen Menschenrechte verstößt, der greift auch unsere Überzeugungen an.

Nutzen wir den Holocaust Gedenktag, um uns mit Menschen solidarisch zu zeigen, die Unrecht erfahren und erfahren haben.“

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>