HTDIP: Asker selamı veren futbolcularla ilgili yanlı haberler endişe verici!..

Hessen Türk Dernekleri İnisiyatif Platformu, basında kimi Türk futbolcuların maçlarda asker selamı vermelerini yanlı haber yapmasından endişe duyuyor.

Bu tartışma Türk toplumunun kültürel-tarihi ve sosyo-politik kültürü dikkate alınmadan yapılıyor. Burada doğanlar dahil olmak üzere, Almanya’daki Türk kökenli insanların büyük çoğunluğu Almanya’ya bağlı oldukları kadar, aile kökleri ve kültürel özdeşleştirme nedeniyle, vatanları Türkiye’yi kendilerine hala yakın hissediyor.

Birçok Türkiye kökenli insan, iki kimlik birbiriyle rekabet halinde olmayacak şekilde her iki kimliği kendi kişilikleriyle bütünleştiyor, Ayrıca, Türk kökenli insanlar her iki ülkenin siyasetiyle de eşit derecede ilgilidir. Türk siyasetine büyük ilgi, Alman siyasetine yakın ilgi ile de bağlantılıdır.

HTDIP olarak, halkın dikkatini Almanya’daki diğer azınlık gruplarına çekmek istiyoruz. Örneğin Ruslar, İtalyanlar, Hırvatlar ya da Yunanlılar arasında da, Türkler’e atfedilen, geldikleri ülkeye yönelik yakın bağ ve özdeşleştirme tutumları vardır. Mevcut siyasi gelişmeleri gölgede bırakan sporda selamlama konusundaki tartışma, Alman toplumunda yanlış anlamalara ve şaşkınlıklara sebep oluyor.

Bu da birlikte yaşamı olumsuz etkiliyor. Offenbach amatör liginin futbol takımı Türkspor Offenbach’lı bazı futbolcularının asker selam vermesi nedeniyle halktan gelen sert tepkilere maruz kalmaları nedeniyle üzgünüz. Futbol kulübünün konuyla ilgili bir ceza verilmeyeceğini ümit ediyoruz.

HTDIP olarak, farklı bakış açılarını açıkça ifade edebilmeleri ve yanlış anlamaları ortadan kaldırmaları için Hessen’deki Alman ve Türk futbol kulüpleri ile Hessian Futbol Federasyonu arasında diyalog çağrısı yapıyoruz. Bu bağlamda, HTDIP olarak olası diyaloga yapıcı bir şekilde katılma isteğimizi bildiriyoruz.

Diyalog ve karşılıklı anlayış, barış içinde bir arada yaşamayı sürdürülebilir kılmak için önemli adımlardır.

Atila Karabörklü (Girişim Platformunun Sözcüsü)

Comments are closed.