BİZİ BURADAN TAKİP EDİN!... Geniş içerik ve yepyeni bir görüntüyle hizmetinize sunduk. Yenilenen Haber Portalımzı ziyaret etmek için TIKLAYIN...

Hüseyin Belgi / Pegida ve Paris saldırısı..!

Hiç şüphesiz 2015 yılı Avrupa’daki müslümanlar için çetin geçeceğe benziyor. İslam ve yabancı karşıtlarının 2014 sonlarında, Pegida adıyla kısa bir süre içinde büyük bir topluluğa ulaşan hareket gündemi meşgul ederken, Paris’te İslam karşıtı karikatürleriyle tanınan Charlie Heblon’a yapılan saldırı, gündemi müslümanlar açısından daha da zorlaştıracağa benziyor.

Pegida‘nın Glaballeşme ve yabancı-İslam karşıtı söylemleri aslında Almanya içinde yeni bir durum. Müslümanların kurdukları çatı organizasyonlarının ve özellikle Türkiye’nin Pegida karşıtı söylemlerinin vakıayı tam manasıyla yansıtmadığı görüşündeyiz. Bu manada gündeme getirilen Irkçı, yabancı düşmanı, İslam düşmanı, Neo-Nazi suçlamalarının çok çabuk ve benzer olaylar gözönüne alınarak olduk olmadık yerlerde kullanıldığına bizler defalarca şahit olmuşuzdur. Meseleleri çözümleyemeyen kafaların klasik Neo-Nazi şablonu bu kesimlerin bilinen sabitesidir.

Bu konunun önemi, eğer meseleleri hakkıyla bilmezseniz ya da tanımazsanız, sağlıklı bir çözüme de ulaşılamayacağı gerçeğidir. Bir kere bilinmesi gereken en net sonuç bu Pegida’nın kesinlikle Neo-Nazilerle falan bir alakasının olmadığıdır. Pegida’nın söylemlerindeki Neo-Nazilerle olan bazı aynilikler onları Neo-Nazi yapmaz. Bu bağlamda aslında genel söylenilenin aksine Neo-Naziler Almanya’da Müslümanlardan ve yabancılardan daha kötü durumdadırlar. İşte tam bu noktada devamlı surette her fırsatta Müslümanlarla Neo-Naziler karşı karşıya getirilmek istenmektedir. Müslümanlar Neo-Nazilerle, Neo-Naziler yabancı ve müslümanlarla oyalatılmaktadırlar.

Her sağcı ya da milliyetçi akım, Irkçı ve Faşist olmadığı gibi, Almanya için söylenirse Neo-Nazi değildir. Almanya’nın bu konudaki kara tarihi, sosyolojik olarak olduk olmadık yerde karşılarına çıkarılan bir olgu haline gelmiştir.

Bizlerin daha önceleri gündeme getirdiğimiz Avrupa’da yeni sağ oluşum, Pegida’nın oluşmasında asıl rolü oynamaktadır. Bu yeni sağ Pro-Amerikancı ve pro-İsrailcidir. Amerika’daki Ultra Neocon Çay Partisi onun Avrupa uzantısı Hollanda’daki Gerd Wilders liderliğindeki parti ve onların Almanya kolu die Freiheit (Özgürlük Partisi).

Pegida, yabancı ve İslam karşıtı söylemleriyle Almanya ve Avrupa’daki siyasi yapıyı ve Avrupa birliğini hedef almaktadır. Avrupa Birliği’nin Globalleşmenin bir sonucu olduğunu ve şu an toplumda uygulandığı farzedilen Multi-Kulti Liberal toplumunda Globaleşmenin bir ürünü olduğundan karşılarında yer almaktadırlar. Bu noktada toplumdaki hassasiyetler kullanılarak geniş kitlelerin hedeflendiği anlaşılmaktadır.

Ortadoğudaki eksenler arasındaki kaynak ve hakimiyet savaşlarının bir benzeri burada yabancılar ve Müslümanlar üzerinden yaşanmaktadır. Emperyalist ve Siyonistler her zaman olduğu gibi tavşana kaç, tazıya tut demektedirler.

Paris’te meydana gelen saldırı Pegida gibi grupların kendi çıkarları için suistimal edeceği türden bir saldırıdır. Emperyalizm’in bir çok kavramı kendi işine geldiği gibi tanımlaması bildiğimiz bir gerçektir. İfade özgürlügü adı altında, İslamın ve diğer dinlerin kutsallarına çok ağır bir saldırı yapılmıştır. İlk önce bir dinin kutsallarına hakaret ve aşağılama, gerek sözlü ve gerek yazılı saldırıları, ifade ya da basın özgürlüğü kapsamında değerlendirilmemesi konusunda kesin adımlar atılması gerekmektedir. Tamda bu konudaki, muğlak kişiye göre değişen türden gevşek yaklaşımlar, problemleri daha da arttıracaktır.

Yapılmak istenen, provokasyonla, toplumda ayrışma ve düşmanlık meydana getirmektir. Müslümanların sadece Avrupa’da değil, her yerde terör ve kör şiddetten beri olduklarını açıkca ilan etmeleri gerekir. Batının, kendi içinde terörist, düşmanlarına karşı özgürlük savaşçısı türünden çifte standartlı yaklaşımlarının suyundan gitmek Müslümanlara yakışmaz. Terörü içselleştiren tekfirci akımların, her yerde herkes için tehlike olduğu gerçeği bir kez daha bizim açımızdan kanıtlanmıştır.

Emperyalist irade tarafından yönlendirilen tekfirci akımlar, herşeyden daha çok İslam’a zarar vermektedirler. 2015 yılının hem Avrupa’daki hem de tüm dünyadaki müslümanlar için zor bir yıl olacağı şimdiden belli olmuştur.

Evrensel İslam adaletinin yeryüzüne hakim olması temennisiyle..!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>