width=750

IGMG Bosna’da yaz tatili okulu açtı

Murat BAŞER-İSKENDER GÜNGÖR-BOSNA-IGMG Genel merkez Eğitim başkanlığı tarafından organize edilen Bosna 2017 Yaz Okulu sona erdi. 22 Temmuz 13 Agustos arası üç hafta süren “BOSNA YAZ OKULU” proğramına 12si  kız 41 erkek toplam 52 çocuk katıldı. 

Köln‘den hareket eden öğrenciler Milli Görüş Avusturya Wels şubesinde verilen mola sonrası 21 saatlik otobüs yolculuğunun ardından, Bosna Hersek’in Cazin şehrinde kalacakları otellerine yerleştiler. Yaz okulu öğrencileri günlük ders programları kültür gezileri, rafting ve yüzme etkinlikleriyle Bosna Yaz Okulu programı zenginleştirildi.

Kültür gezilerinde Akabinde Mostar, Blagaja Tekkesi (Köyü), Saraybosna; Srebrenitsa ve Travnik şehirlerini öğrenciler görme imkanına kavuştular.

Una nehrinde gril ve yüzme faaliyeti öğrencilerin Workshop (Grup Çalışması) ile yapılan gezi ve tatil yüksek bir beğeni ve memnuniyetle sona erdi. ”

KIZ ÇOCUKLARI SINAVLARDA GENE ÖNDE

Yaz okulu organizasyonunda hem görevli hem öğretmen olarak görev yapan Murat Başer gazetemize yaz okulunu  kısaca değerlendirerek sözlerini şöyle sürdürdü. ” Hızlandırılmış aslında eğitim amaçlı yaptığımız yaz okulu çalışmasının sonunda çocukları gurup halinde sınava soktuğumuzda bir şeyi fark ettik.

Gördükki bu çalışmada evlatlarımız kendilerini tamamen mekanlara yeni ve ilk gördükleri yerlere angaje ederek, ecdadının ayak izlerinin bulunduğu kültür miraslarını gördükce derslerini iyi takip ettiklerini fark ettik. Sorularımızın yanıtlarını başarıyla verdiler. Kız çocukları her zamanli gibi gene bir adım öndelerdi.

KURSİYERLERİMİZİ BOSNA BELEDİYE BAŞKANI KABUL ETTİ

Dolu dolu geçen bu proğramda kısa zamana çok şey sığdırdık . Hatta proğramda olmıyan Cazin Belediye başkanı ve Bosna Hersek Milletvekili ile görüşme fırsatı bile buluk. Makamalrında ziyaret ederek hem teşkilatımızı hem de Avrupa’daki siyasi ve sosyal yapı hakkında bilgi verdik.

Bosna yaz okulunda eğitim derslerinde Ahlak ve AdabıMuaşeret, Akaid, Fıkıh, İslamMedeniyeti, İslamTarihi, Kur’an/ Ezber/ Tecvid, Siyer, ve Türkçe derslerinde ve kurs boyunca Temizlik, Sorumluluk, Kişilik ve kimlik, Paylaşma duygusu, Maddi imkânların kullanımı, Disiplin, Spor, İnsani ilişkiler, Aidiyet Duygusu gibi konuları yavrularımıza vermiye çalıştık.

Gezi ve okulda istenilen amaca ulaştığımız kanaatindeyim. Zira Avrupa’nın ortasında, Dünyanın gözü önünde, İslam ülkelerinin aciz ve pasif kaldığı bir dönemde, bir avuç Müslümanın sadece Müslüman olmalarından dolayı nasıl katledildiklerine gezi boyunca şahit oldular.

Bu insanlık dramını anlamaya çalıştılar ve yaşanan soykırımı gönüllerinde hissederek hüzünlendiler. Üzerinden 22 yıl geçmesine rağmen binaların üzerindeki mermi izlerini hayretler içerisinde seyrettiler. Özellikle Srebrenitsa şehitliği, Saraybosna’daki yaşam tüneli, Mostar şehri ve Mostar köprüsü öğrencilerimizde unutamayacakları bir anı olarak kalacaktır.

BOSNA’DAKİ OSMANLI ESERLERİNE İLGİ ARTTI

Gezi esnasında öğrencilerimiz, Osmanlıdan kalma camii, medrese, türbe vs. yapıtları gördükçe Boşnaklara karşı ilgi ve alakaları arttı. Kardeşlik duyguları canlandı. İslam kardeşliğini ve ümmet olmanın ne manaya geldiğini daha iyi anladılar. ”

Murat Başer konuşmasını şu sözlerle bitirdi.”Sonuç olarak sunu diyebiliriz ki; Kursumuz çocuklarımızın karakter oluşumuna pozitif katkı sağladı, anne-baba hasretini doyasına yaşadığı, birçok şeyi arkadaşlarıyla paylaşmayı öğrendiği, duydukları veya bu zamana kadar hiç duymadıkları Bosna Hersek savaşını hissederek ve yaşayarak gördükleri bir üç haftayı velilerinden kardeşlerinden uzakta geçirdiler. Yaptığımız bu yaz okulu çalışmasının, zaman geçtikçe faydalarını göreceklerine yürekten inanıyoruz.

Biz elimizden gelen ne ise onu yapmaya gayret ettik. Her bir öğrenciyi kendi evladımız gibi gördük ve ona göre davrandık. Hatalarımız mutlaka olmuştur, kamil manada kusursuz bir tatil kursu geçirdik diye iddiada etmiyoruz. Bu vesileyle sizin aracılığınızla velilerimizin çocuklarını güvenerek verdiği desteklerinden  dolayı IGMG Eğitim başkanlığı ve ekibim adına sizlere teşekkür ediyorum”. dedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>