BİZİ BURADAN TAKİP EDİN!... Geniş içerik ve yepyeni bir görüntüyle hizmetinize sunduk. Yenilenen Haber Portalımzı ziyaret etmek için TIKLAYIN...

IGMG Genel Başkanı Kemal Ergün: “Doğu Türkistan’daki durum endişe verici!”

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Genel Başkanı Kemal Ergün Doğu Türkistan’da yaşanan olaylar münasebetiyle bir açıklamada bulundu. “Doğu Türkistanlı vatandaşlara dinleri ve kültürleri dolayısıyla uygulanan zulüm uluslararası toplumdan gerekli tepkiyi görmelidir.” diyen Ergün sözlerini şöyle sürdürdü:

IGMG Gnl. Bşk. Kemal ERGÜN

“Çin devleti çok uzun bir süreden beri Doğu Türkistan’da yaşayan Uygur Türklerine inançları ve kültürleri dolayısıyla çeşitli baskılar uygulamaktadır.

18 yaşından küçüklerin dinî aktivitelere katılmasının ve kamusal alanda görev yapanların oruç tutmasının yasaklanması, ayrıca öğrencilerin oruç tutmadıklarından emin olmak için zorunlu öğle yemeği uygulaması bu baskıların sadece birkaç örneğidir.

Bölgede tansiyonun sürekli yüksek olmasında temel faktörün bu baskılar olduğu açıktır.

Bir hafta önce Çin polislerinin açtığı ateş sonucu 20 civarında Doğu Türkistanlı hayatını kaybetmiştir.

Hiçbir yetkili merci tarafından bu elim olaya dair resmî bir açıklama yapılmaması da endişe uyandırmaktadır. Uluslararası toplumun meseleye gerekli hassasiyeti gösterip azınlık haklarının ihlaline ve dehşet verici uygulamalara karşı acilen adım atması gerekmektedir.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>