width=750

IGMG Gnl. Başk. Kemal Ergün, ‘Ramazan paylaşma ve empati ayıdır’

TR/İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Genel Başkanı Kemal Ergün ramazan ayı başlangıcı münasebetiyle bir mesaj yayımladı. “Gazze’den gelen yürek yakıcı haberler bizleri ziyadesiyle üzerken, ramazan-ı şerif dünya genelinde ister Myanmarlı ister Keşmirli isterse Filistinli olsun, bütün mazlumların sesini duymada bizlere rehber olacaktır.” diyen Ergün sözlerini şöyle sürdürdü:

Kemal Ergün, IGMG Genel Genel Başkanı

“Gazze Şeridi’nden gelen haberler bizleri derinden yaralamış ve üzmüştür. İsrail Hükûmeti’nin tutumu her türlü ölçüden ve hakkaniyetten uzak, ABD’nin güttüğü siyaset tam anlamıyla sorumsuzluk ve provokasyondan ibarettir. Hiçbir günahı olmayan sivil insanlara, kadınlara ve çocuklara yönelik bu ölçüsüz şiddeti en sert biçimde kınıyoruz. Bu tutumun bölgedeki çatışmaya hiçbir faydası yoktur, bilakis yangına körükle gitmekten başka bir şey değildir.

Filistin halkının bu şartlarda ramazan ayına girdiğini görmek bizlere acı vermektedir. Hepimiz biliyoruz ki ramazan merhametin, paylaşmanın ve affetmenin ayıdır. Filistin halkının acısı bizim acımızdır. Kalbimiz onlarla beraberdir. Almanya, Fransa, İngiltere, bütün Avrupa Birliği ülkeleri, Asya ve Afrika ülkeleri Filistin halkıyla sonuna kadar dayanışma içinde olmalı, sivillere yönelik bu insanlık dışı şiddeti açık bir şekilde kınamalı ve gerekli adımları atmalıdırlar.

Bir yanda ölüler, yaralılar ve acı; öte yanda şaşaalı kutlamalar ve alkışlar. Bütün dünyanın şahit olduğu bu rahatsız edici görüntüyü asla normalleştirmeyeceğiz. Bu fotoğraflar bizim insan onuru tasavvurumuzla taban tabana zıttır. Bu fotoğraflar aynı zamanda uluslararası âcizliğin birer numunesi ve tarihte birer utanç lekesi olarak yerini alacaktır.

Dünya üzerindeki bütün Müslümanlar ramazan ayında da Arakanlı, Keşmirli veya Filistinli diye ayırt etmeksizin mazlumlar için duasını esirgemeyecektir. Yılın en anlamlı zaman dilimi olan bu mübarek ayda onların acısını paylaşacak ve onlarla empati kuracağız. Zira ramazan dünyalık bazı nimetlerden feragat etme veya sadece aç kalmaktan çok daha fazlasıdır. Oruç ve namaz Allah’a kulluğun en güzel ve en önemli nişanelerindendir. Dünya üzerindeki milyonlarca aç insanın, acı içinde kıvranan mazlumların hâlini anlamaya en yakın olduğumuz zaman dilimi ramazan ayıdır. Bu mübarek ay inananların ruhunu ve bedenini güçlendirir, empati yapma becerisini artırır. Bu şansı iyi kullanmak durumundayız.

Bu ramazan ayında da muhtaçlarla, yetimlerle ve komşularımızla paylaşım içinde olacağız, onları iftar sofralarımıza davet edeceğiz, dualarımızda onları da anacağız. Cenâb-ı Hak oruçlarımızı ve namazlarımızı kabul buyursun, bizlere bereket ve merhamet ihsan eylesin, huzur getirsin. Dünya üzerindeki bütün Müslümanlara hayırlı ve bereketli ramazanlar dilerim.”

DE/ PRESSEMITTEILUNG

Ramadan ist Teilhabe und Empathie

„Angesichts verstörender Bilder aus dem Gaza kommt der Ramadan zur rechten Zeit. Er wird uns helfen, Geist und Körper zu stärken, zu reifen und zu sensibilisieren für die Belange der Hilfsbedürftigen rund um den Globus, ob in Myanmar, Kaschmir oder Palästina“, erklärt Kemal Ergün, der Vorsitzende der Islamischen Gemeinschaft Millî Görüş (IGMG) anlässlich des bevorstehenden Fastenmonats Ramadans. Ergün weiter:

Kemal Ergün, IGMG Genel Genel Başkanı

„Die brutalen Bilder an der Grenze zum Gazastreifen haben uns bestürzt und in tiefe Trauer versetzt. Das Vorgehen der israelischen Regierung ist fernab jedweder Angemessenheit, die US-amerikanische Politik ist geprägt von Verantwortungslosigkeit und purer Provokation. Die Gewalt gegen unschuldige Zivilisten, gegen Frauen und Kinder verurteilen wir auf das Schärfste. Sie trägt nicht zur Befriedung des Konflikts bei, sondern gießt weiteres Öl ins Feuer.

Es schmerzt sehr, mit ansehen zu müssen, unter welchen Umständen Palästina das bevorstehende Fastenmonat Ramadan empfangen wird. Der Ramadan ist ein Monat der Barmherzigkeit, des Teilens, der Vergebung und Teilhabe. Das Leid des palästinensischen Volkes ist unser Leid. Wir fühlen und trauern mit ihnen in tiefster Verbundenheit.

Deutschland, Frankreich, Großbritannien, alle EU-Staaten, die Staaten Asiens und Afrikas sind aufgerufen, sich mit dem palästinensischen Volk uneingeschränkt zu solidarisieren. Sie müssen die menschenrechtswidrige Gewalt gegen Zivilisten in aller Deutlichkeit verurteilen und Maßnahmen ergreifen.

Wir wollen und werden uns nicht an die verstörenden Bilder gewöhnen, die rund um den Globus gehen: Tote, Verletzte, Leid und Schmerz auf der einen Seite, pompöse Feierlichkeiten und Applaus auf der anderen Seite. Diese Bilder widersprechen unserem Menschenbild diametral. Sie werden als dunkle Schandflecken internationaler Ohnmacht und kollektives Versagen in die Geschichte eingehen.

Muslime auf der ganzen Welt werden im bevorstehenden Ramadan für die Hilfsbedürftigen –für das palästinensische Volk, für die Rohingya oder für die Menschen in Kaschmir beten. Wir werden die bedeutendste Zeit des Jahres nutzen, um im Herzen und in Gedanken bei ihnen zu sein, mit ihnen zu fühlen und an ihrem Schmerz teilzuhaben.

Denn das Fasten im Ramadan ist viel mehr als der Verzicht auf weltliche Genüsse oder als bloßes Hungern. Das Fasten und das Gebet gehören zu den höchsten und schönsten Formen der Hingabe zu Allah. Sie versetzen Gläubige zumindest in Umrissen in die Situation von mehreren hundert Millionen Menschen auf der Erde, die täglich Armut, Leid und Schmerz erleiden. Der Ramadan stärkt, reift und sensibilisiert Geist und Körper, steigert die Fähigkeit für Empathie. Diese Chance gilt es zu nutzen.

Deshalb wollen wir auch in diesem Ramadan Bedürftige, Waise und unsere Nachbarn an unseren gedeckten Tischen geschwisterlich teilhaben lassen, sie in unsere Gebete einschließen und sie in unseren Herzen tragen. Wir wollen mit ihnen die wundervollen Momente des Ramadans gemeinsam begehen und erfahren – egal ob sie in Asien, Amerika oder Afrika sind. Möge Allah unser Fasten und unsere Gebete annehmen, uns Segen und Barmherzigkeit schenken und Frieden bringen. Ich wünsche allen Muslimen rund um den Globus einen gesegneten Ramadan.“

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>