IGMG Güney Bavyera Bölgesi’nde tesettür sempozyumu

“Değerlerimizin izindeyiz” 

İslam Toplumu Milli Görüş (İGMG) Güney Bavyera Bölgesi Kadınlar Teşkilatı (KT) Tanıtma Başkanlığı’nın  düzenlediği  ‘tesettür sempozyumu’ büyük ilgi gördü.

Güney Bavyera bölgesinde ilk kez organize edilen proğram, Münih’in güzide salonlarından biri olan Kral Event Center’de gerçekleştirildi. Salonu dolduran her yaştan katılımcılar,  İGMG Genel Merkez (GM)KT Başkanı Hatice Şahin ve İGMG GM İrşad Başkan (İB) Yardımcısı ve Din İstişare Kurulu (DİK) üyesi  Hulusi Ünye hocaefendiyi  pür dikkat dinlediler.

ERGAN: GENÇLERİMİZİ DEĞERLERİMİZ DOĞRULTUSUNDA YETİŞTİRELİM

Sempozyumun açılış Konuşmasını Bölge KT Başkanı Ayşe Ergan yaptı ve  ‘Bu sempozyumu sizleri bilgilendirmek, Tesettüre Allah’ın emrettiği gibi uyabilmek, değerlerimizin izinde kalabilmek için tertipledik.  Kız çocuklarının tesettürü konusunda gösterdiğimiz hassasiyeti erkek evlatlatımızda göstermiyoruz, bu bizleri üzüyor‘ dedi. Değerlerimiz doğrultusunda gençlerimize ve tüm inananlara tesettürlü,  hayırlı ve huzurlu ömürler dileyen Bölge KT Başkanı Ergan,  sempozyumun organizesinde emeği geçenlere ve katılımlarından dolayı  dinleyicilere teşekkür etti.

SAYAN: BU SENEYİ BÖLGEMİZDE  ‘KUR’AN VE HADİS SENESİ’ İLAN ETTİK

Ardından kısa bir selamlama konuşması yaparak tessettür hakkında misaller veren IGMG Güney Bavyera  Bölge Başkanı M. Tayyip SAYAN,  ‘ Kadın olsun erkek olsun;  ‚tesettürlü’ olduğumuzu zannetsek veya ‘tesettürlü’ yaşamaya ne kadar gayret göstersek de, gözlerimiz dinimizce  sakıncalı olan hususlara, alışmaya başlamıştır’ dedi. Sayan, tesettürün sadece kadınlar için olmadığını,  belirterek, erkeklerin de tesettüre riayet etmeleri  gerektiğinin altını çizdi. Sayan  ‘İpek ve altın erkeklere haram kılınmıştır. Gözlerin, kulakların ve bütün azaların haramdan sakınmaları da bir tesettürdür. Kabe bile tesettür ile güzelleşmiştir. Tesettür erkeğin de kadının da güzelliği ve iffetidir. Bu hususta bu bilinçte olup kendinizi eğitmek, bilgilendirmek için buraya geldiğinizden dolayı her birinize teker teker teşekkür ederim’  dedi. Konuya ilişkin olarak  Kur’an’dan ayetler ve hadisleri okuyan  Sayan ‘Bu seneyi bölgemizde ‘Kur’an ve Hadis senesi’ olarak ilan ettik’ şeklinde konuştu.

ÜNYE, TESETTÜRÜN FIKHİ BOYUTUNU ANLATTI

Daha sonra günün ilk hatibi İGMG GM İB Yardımcısı ve DİK üyesi Hulusi ÜNYE hocaefendi söz aldı ve tesettür konusunun fıkhi boyutunu ayetlerle hadislerle açıkladı. Hz. Adem (a.s.) ‘ın cennetteki tesettür hayatından başlayıp,  orta çağın çeşitli jenerasyonlarına değinerek, yakın tarihimizin tesettür anlayışını dile getiren Ünye, Avrupa’daki Müslüman gençlerin tesettür anlayışının nasıl olması gerektiğini anlattı. Ünye  ‘Milli Görüşçü bir gençler;  bilinçli, kılık kıyafetine özen göstererek, İslami hassasiyetlere uyarak  yaşamalıdır’ dedi.

GENÇLERİMİZ DONANIMLI VE ÖZGÜVENE SAHİP OLMALI

İGMG GM Kadınlar Teşkilatı Başkanı Hatice Şahin de Avrupa’da tesettür konusunda yaşanan sorunlara  değindi ve sorunlara karşı gençlerin donanımlı ve özgüven içerisinde olmalarının önemine işaret etti. Pedagog Şahin,  ‘Tesettür deyip geçmeyin. Tesettür bir genci şeytanın verdiği kötü düşüncelerden  korur. Tesettür gerekirse bir aileyi, gerekirse bir toplumu korur ve İslama, islami şuura ulaştırır’  diye konuştu. Sempozyum, okunan Kur’an-ı Kerim ile sona erdi.

Arif Rıdvan Kökten/Münih-euturkhaber.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>