IGMG Hessen Bölgesi Gençlik Teşkilatı’ndan Şölen

Sevgi ve Kardeşlik Gecesi

IGMG Hessen Bölgesi Gençlik Teşkilatı 2013 yılının son gecesi düzenlediği alternatif ‘Sevgi ve Kardeşlik Gecesi’ proğramıyla gönüldaşlarına unutulmaz bir gece yaşattı.

Offenbach Schuhmannstr.’deki Alyans Düğün Salonunda bin’in izerindekatılımla gerçekleştirilen proğram Offenbach gençliğinden Emre Değer’in okuduğu Kur’an-ı Kerim ile başladı.

‘Dünya ahretin tarlasıdır.’

Cihad Arıcıoğlu’nun sunuculuğunu yaptığı programda, Hessen bölge gençlik başkanı Ahmet Sertkaya açılış ve selamlama konuşması yaptı. Sertkaya; ‘Hedefimiz, Allah ve Rasülünü hakkıyla tanıyan, Kur’an-ı Kerim’i rehber edinen bir gençlik, ‘Dünya ahretin tarlasıdır.’ Düsturunu esas alarak imtihan dünyasında olduğunun bilincinde olan ve Merhum Necip Fazıl Kısakürek’in dediği gibi, ‘Kim var dendiğinde, sağına ve soluna bakmadan ‘ben varım..!’ diyecek bir gençlik, Allah cc’ın rızasını esas alarak, her yönden eğitilen, insanlığın saadet ve selametini hassaten içinde yaşadığımız ülkelerin huzuru ve güvenliğine katkıda bulunacak ahlaklı bir gençlik yetiştirmektir’.

‘Bir çiçekle bahar olmaz ama her bahar bir çiçekle başlar’

Gençlik başkanı Sertkaya’ya başarılı çalışmalarından dolayı Hessen Bölge başkanı Bilal Kaçmaz teşekkür plaketi takdim etti. Hessen Gençlik Ortaöğretim başkanı Ersin Kaçamaz, Merhum Necmettin Erbakan’ın ‘Bir çiçekle bahar olmaz ama her bahar bir çiçekle başlar’ sözüyle selamlama konuşmasına başlayarak; ‘Büyüklerimizin en sıkıntılı yıllardan bugüne getirdiği bu yolda bizler de gençlik olarak daha ileri gitmek ve Allah’ın rızasına uygun gençlik yetiştirmek için gayret ediyoruz.

Yıldız gençlik de programda sahne alarak marifetlerini sergilediler, Son olarak kol kola söyledikleri ‘’Seni seviyoruz muhterem hocam’’ ezgisi ile lidere özlem hüzünlendirdi ve geçmişler için dua ederek ruhlarına ‘Fatiha’ gönderdiler. Proğram çekilişler ve IGMG Maide-i Kur’an sinevizyonu gösterisi yapıldı.

Müslüman olarak yatırımı nereye yapacağımızı iyi tesbit etmek zorundayız.

Hessen Bölge Başkanı Bilal Kaçmaz hocaefendi konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edildi. Kaçmaz, en büyük nimet olan İslam nimetini veren Rabb’imize hamd ve şükrün ifasını konu aldığı konuşmasında, ‘Bu din Allah’a, Rasülüne ve Kur’an-ı Kerim’e karşı olan vazifelerimizi düzenler.’ dedi. Ana ve babalara seslenen başkan Kaçmaz, ‘Sizlere ne mutlu ki, bu mukaddes emaneti yüklenip cenab-ı Allah’a götürüp teslim edebilecek olan mukaddes yüke hamal evlatlar yetiştiriyorsunuz. Birer bahçıvan misali bu gençlerin maddi ve manevi gıdasını verereksin, verdiklerini asla başa kakmayacaksın. Müslüman olarak yatırımı nereye yapacağımızı iyi tesbit etmek zorundayız.’ dedi.

Avrupa’daki camilerimizin fonksiyonu büyük

Avrupadaki camiler fonksiyon açısından Türkiye’deki Selimiye camiinden üstündür, çünkü orada namaz kılınır ve gidilir. Ancak buralarda camilerimiz biz Müslümanların hanımlarımızın, kızlarımızın, gençliğimizin ve çocuklarımızın sığınak yerleridir, yakıt ikmal merkezleridir. Oralara gelip Ayet-Hadis dinliyorlar, nasihat dinliyorlar hayat yolunda yolda kalmasınlar diye manen yakıt ikmali yapıyorlar. Hem gençliğimiz, hem hanımlarımız hem de beylerimiz itibarıyla herkes camilerden bir şeyler alıyor ve aradığını buluyor.

Misyonumuz; İslam’a ve bütün insanlığa hizmeti kendisine prensip edinmek

Teşkilatın gayretleri sonucu yetiştirilen Yıldız gençliğine yapılan yatırımın asla boşa çıkmadığını ifade eden Başkan Kaçmaz, ‘Bu yavrularımızı yetiştiren bölge gençlik başkanı Ahmet Sertkaya ve ekibi, gençleri Orta öğretiminden tutun ilk öğretimine kadar bu gençliğimize yön veren, onlara şekil vererek üstün birer sanat eseri haline getiren bütün gençliğimizi can-ı gönülden tebrik ediyor, alınlarından öpüyorum.’

Mealini verdiği ‘İnsanları Allah’a çağıran insanların sarf ettiği sözden daha güzel ne olabilir’ Ayeti Kerimesinin ardından, IGMG’nin misyonunu anlatırken de; ‘Dalları gökte, kökleri de yerin en ücra diplerine kadar uzanan ve insanlığın hayrı, huzuru, adalet ve eşitliği için dünyayı dünyada cennete çevirmek için samimiyetle sıdk ve sadakatla İslam’a ve bütün insanlığa hizmeti kendisine prensip edinmiş olan bir insanlık teşkilatıdır.’ dedi.

İnsanları Allah’ın yoluna ‘Hikmetle’ davet etmek 

IGMG Hessen bölge başkanı Bilal Kaçmaz; ‘Rabb’inin yoluna hikmetle çağır.’ Lokman hekim gibi ince ayar ve güzel öğütlerle çağır. Eğer son raddede o insan katı bir inkarcı ise onunla da sen en güzel bir şekilde tartış. Onu rencide etmeden, onu kırmadan ve onu kaybetmeden davana hikmetle çağır.’ Diye davetçiye tavsiyelerde bulundu.

Kendisini ikinci vatan olarak gördüğümüz, çocuklarımızın doğum yeri olan Almanya’yı da seviyorum’. diyen Kaçmaz, İstanbul surlarına gömülmesini istediği Hz. Eyüb el Ensari’yi hatırlattığı konuşmasının sonunda Almanya’da defnedilmenin bir şeref olduğuna işaret etti.

‘Biz şehitlerine ağlayan ümmet değiliz çünkü onlar diridirler’ diyen Kaçmaz, ‘Limburg yakınlarında vefat eden Tayfun kardeşimize Allah’tan rahmet diliyor, yaralı kardeşlerimize de şifalar diliyorum’ dedi.

Hasene sorumlusu Zafer Erten, kampanyalarla ilgili bilgilendirmede bulundu. Hediye çekilişlerine devam edildi. Daha sonra Danimarka’dan proğrama katılan, Genel Merkez hatibi Fatih Aksay kürsüye davet edildi. El Ezher mezunu olan Aksay, Danimarka’daki özel İslam Okulu’nda öğretmenlik yapmakta ve aynı zamanda Danimarka’da resmi nikah memuru (Orada dini nikah, resmi nikah olarak da kabul ediliyor.)

‘Bizi hak dava üzere olmayı bize nasip eden Rabb’imize hamd olsun ‘ diyerek başladığı konuşmasında okuduğu anlamlı şiirlerle ve yakın zamanda şehit edilen Abdulkadir Mola ile ilgili konuşarak bütün şehitlerin ruhlarına dualar etti. Veciz bir konuşma yapan Aksay, anlattğı anekdotlarla zenginleştirdiği konuşması büyük ilgi gördü.

Proğramın ilerleyen saatlerinde sahne alan sanatçı Ömer Köroğlu, birbirinden güzel ezgileriyle salonu coşturdu. Çekilişlere devam edilen proğrama verilen aranın ardından Stand Up sanatçısı Recep Demirkaynak yaklaşık 50 dakika süren showunda tüm programa katılanları hem düşündürdü hem de neşeli anlar yaşattı.

Stand Up’un ardından THY bileti, cep telefonu vb  çekilişi ve açık artırmada güzel işlenmiş hat yazısı tablo büyük çekişmede yarışı, 1000 Euro karşılığında Hof’dan proğrama katılan Hasan Güdük kazandı. Diğer bir Kabe tablosu ise açık artırma sonucu 950 Euro ile İhsan Güler kazandı.

31 Aralık 2013’de akşam 19:00’da başlayan Sevgi ve Kardeşlik gecesi. 2014 yılının saat 01:30’da sona erdi. Tıklım tıklım dolu olan salonda son ana kadar hiçbir eksilme olmaması da gözden kaçmadı.Ali SAĞLAM/OFFENBACH

Comments are closed.