width=750

IGMG Kudüs kararını tüm Avrupa ABD temsilciliklerinde protesto etti

İSKENDER GÜNGÖR/KÖLN-ABD’nin Kudüs’ü başkent olarak tanıma kararı, IGMG islam Toplumu Milli Görüş Teşkilatlarınca Avrupanın 14 merkezinde protesto edildi. Pretosto eylemleri ilgili ülkelerin ABD konsolosluklarında yerel saatle 16 da aynı anda yapıldı.

Protesto merkezlerinde Milli Görüş Teşkilatlarının ilgili bölge başkanlıkları kadın ve erkeklerden oluşan üyelerce  cuma namazı sonrası olaysız bir şekilde bildirilerini okudular. ABD’nin Hollandadaki Lahey Büyükelçiliği, Brüksel, Paris,Stokholm, Berlin, Zürich, Kopenhag, Oslo gibi 14 merkezde yapılan protestoları, yerel ve bazı ulusal medya organları dünyaya servis ettiler. Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı gözlenen konsolosluk çevrelerinde kıriminal bir olay gözlemlenmedi. Berlinde yapılan protestoyu TRT canlı olarak yayınladı.

Filistin, Hollanda ve Türk bayrakları taşıyan göstericiler “Kudüs Filistin’in başkentidir” yazılı dövizler göstererek ABD’nin Kudüs kararına tepki gösterdi.

Federasyonlar adına yapılan basın açıklamasında, uluslararası insan hakları örgütlerinin bölgede ciddi hak ihlallerinin yaşandığına ilişkin tespitlerine yer verildi.

ABD Başkanı Donald Trump’un, işgal altındaki Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığı yönündeki açıklamasının siyasi, diplomatik ve ahlaki değerlerle bağdaşmayan bir tutum olduğu vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bölgede eğitim, istihdam, sağlık gibi alanlarda ağır hak ihlalleriyle başa çıkmak zorunda kalan ve bugüne dek Filistin-İsrail çatışmasında hayatını kaybeden on binlerce insanla alay eder gibi ve uluslararası kamuoyunun ortak vicdanını yok sayar bir şekilde Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak ilan etmek, yalnızca siyasi açıdan vahim bir hata değil aynı zamanda vicdani açıdan da büyük bir kara lekedir.

Bu kara lekenin, başkanlık yarışından itibaren İslam karşıtı, yabancı düşmanı, cinsiyetçi, ötekileştirici, popülist söylemleriyle dikkat çeken Trump tarafından ortaya konması şaşırtmamış, fakat yıkıcı söylemlerde boyut atlandığını ortaya koymuştur.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>