IGMG Münih’den St. Johannes Kilisesine Taziye ziyareti

Aydın ERDEM/MUNIH-Sri Lanka’da 21 Nisan Pazar günü Paskalya Ayinleri sırasında gerçekleştirilen saldırılar sonrasında Müslüman cemaatler ve Hristiyan cemaatler arasındaki dayanışma sürüyor. İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) cemaatine bağlı birçok dinî cemaat temsilcisi, Sri Lanka’daki terör saldırısıyla ilgili Hristiyan cemaatlerle birlik ve dayanışma içinde olduğunu göstermek üzere kiliselere taziye ziyaretinde bulundu.

Foto: Kamil Ergan

IGMG Güney Bavyera Bölge Başkanlığı da, bu çalışmaya destek vererek, Münih Preysingplatz’da bulunan St. Johannes Kilisesine bugün bir Taziye ziyareti gerçekleştirdi.

Koordinesini Dr. Rainer Oechslen’in üstlendiği Pazar Ayinin’den sonra Kürsüye davet edilen IGMG Güney Bavyera Bölge Başkanı M. Tayyip Sayan ve Kurumsal İletişim Başkan Yardımcısı Murad Torlak beyler, Kilise de hazır bulunan misafirlere taziye dileklerini şu şekilde dile getirdiler:

‘Sri Lanka’da kiliselere gerçekleştirilmiş olan saldırılar biz müslümanları derinden yaraladı. 21 Nisan sabahı, kiliselerinde ibadet etmekte olan masum insanları hedef alan bu menfur terör saldırılarını öğrendiğimizde, bu tarihin kara bir gün olarak hafızalarımıza kazınacağını anladık. Bu acı olayı asla unutmayacağız.

Biz bu saldırıyı bütün insanlığa yapılmış bir saldırı olarak görüyoruz. Kur’an’ın 5. suresinin 32. ayetinde şöyle ifade edilir: “Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla. Kim bir kimseyi öldürürse bütün insanları öldürmüş gibi olur. Kim de bir can kurtarırsa bütün insanların hayatını kurtarmış gibi olur.”

Bu manada, bu saldırıların hedefi olan masum insanların her birinin acısını yüreğimizde hissediyoruz. Bu menfur saldırının ana hedefi olan bütün Hristiyanların acısını paylaşıyoruz. Onların acısı bizim de acımızdır.

Çok Kıymetli Hazirun, terörün neyi hedeflediği hepimizin malumudur: Teröristler toplumumuzu bölmek, bizi birbirimizden ayrıştırmak, bizi birbirimize karşı kışkırtmak istemektedirler. Bizim birbirimize karşı düşman olmamızı, böylelikle de kötü emellerine hizmet etmemiz arzu etmektedirler.

Buna asla müsaade etmeyeceğiz. Bu eylemlerin hedefine ulaşmasına asla izin vermeyeceğiz. Tam aksine, şimdiye kadar gösterdiğimizden çok daha fazla dayanışma gösterecek, birbirimize daha fazla yakınlaşacak, toplumsal birlikteliğimizi şimdikinden çok daha sağlam hâle getireceğiz. Kim tarafından kime karşı gerçekleştirildiğine bakmaksızın teröre karşı omuz omuza duracağız.

Değerli Hazirun, kısa bir süre önce Yeni Zelanda’da Christchurch şehrinde Müslümanları hedef alan terör saldırısı sonrasında, cemiyet olarak birlikteliğin ne kadar da önemli olduğunu bir kez daha öğrendik. İnsanlar gelip acımızı paylaştıklarını beyan ettiler. Birliktelik duygusunu daha önce hiç bu yoğunlukta hissetmemiştik. Çevremizdeki insanlar hemen her gün bizlerle dayanışma içerisinde olduklarını ifade ettiler, camilerimize çiçekler bıraktılar, yalnız olmadığımızı göstermek istediler.

Söz konusu saldırı sonrasında bu dayanışma tavrının bizleri ne kadar mutlu ettiğini ve bize güç verdiğini kelimelerle ifade etmek mümkün değil. Bu tavır bizlerin geleceğe ümitle bakmasına vesile oldu. Böyle zamanlarda bu duruşu sergilemek çok önemli.

Bizler de bugün burada gerçekleştirmiş olduğumuz ziyaretle sizlerin acısını paylaşmayı, sizlerle dayanışma içerisinde olduğumuzu göstermeyi amaçladık. Her ne kadar farklı inançlara sahip olsak da aynı sizin gibi hisseden, acınızı samimi bir şekilde paylaşan komşularınızı olduğunu bilmenizi isteriz. Bizleri birleştiren noktaların bizi birbirimizden ayıran noktalardan daha fazla olduğunu ifade etmek isteriz.

Çok Kıymetli Hazirun, cemiyetim IGMG Güney Bavyera Bölge Başkanlığı adına bizlere dayanışma duygularımızı ifade etme imkânı tanıdığınız için çok teşekkür ediyoruz. Toplumsal birlikteliğimizin güçlenmesi duasıyla.

Çok teşekkürler!

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>