BİZİ BURADAN TAKİP EDİN!... Geniş içerik ve yepyeni bir görüntüyle hizmetinize sunduk. Yenilenen Haber Portalımzı ziyaret etmek için TIKLAYIN...

IGMG Ruhr –A Bölgesi İdarecileri İftarda Buluştu

IGMG Ruhr-A Cemiyet yöneticileri, Bölge yöneticileri ve Misafirlerin katılımı ile Uzun yıllardır geleneksel hale getirilmiş bölge iftarı Almina Düğün Salonu’nda yoğun bir iştirakla gerçekleşti. Ramazan-ı Şerif’in getirdiği kardeşlik ve dayanışma ışığında bir araya gelen İftar programında kardeşlik ve dayanışma duruşu sergilendi. Avrupa Kur’an-ı Kerim Tilavet Yarışmaları birincilerinden Yunus Emre Yanaz’ ın okuduğu Kur’an ayına yakışır tilaveti ile başlayan programın sunumunu Türkçe kısmını Bölge Teşkilatlanma Başkanı Ramazan Torun yaparken, Almanca sunumunu ise Bölge Gençlikten Muhammed Aslan yaptı.

Huşu içerisinde dinlenen Kur’an-ı Kerim tilaveti ardından Bölge Başkanı Özcan Kuri Mikrofona gelerek bir selamlama konuşması yaptı. Kuri misafirlere teker teker hoş geldiniz derken, programın oluşumunda emeği geçenlere ve salon yetkilileri Abdullah Kodaman ve Adem Çallı’ya teşekkür etti.

Kuri Ramazan ayı Rahmet, bereket ayıdır. O halde hizmetlerimiz hakkında bilgi vermek istiyorum. Bizler sizlerin evinize misafir olmak istiyoruz. Komşularınızı tanıdıklarınızı toplayın sizin evinize miasfir olalım, izinden sonra ev ziyaretleri ev sohbetleri ve esnaflara yönelik İHSAN sohbetleri yapacaklarını söyledi. Kuri IGMG’nin genel çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Ayrıca Recklinghausen camii’nde uygulanan hafızlık kursuna da değinen Kuri, bizler sizin yapacığınız tüm hayırlı hizmetlerde sizlere destek olmaya hazırız derken, dağıtılan zarfları da alarak komşu ve yakınlarınıza ulaştırmayı unutmayalım dedi. Kuri izine gideceklere hayırlı yolculuklar diledi.

Program sunucusu Bölge Teşkilatlanma Başkanı Ramazan Torun programda yeryer Ramazanla alakalı ibretli hikayeler ve Kur’an-ı Kerim’den ayetlere yer vererek açıklamalar yaptı.
IGMG klibi ve Hasene kliplerinin yer yer izlendiği iftar programında IGMG Genel Başkanı Kemal Ergün mikrofona davet edildi. Başkan Ergün konuşmasına bölge yetkililerini ve misafirleri selamlayarak, ”Programa davet edildiğim için teşekkür ederim, programı düzenleyerek yoğun katılımınızdan dolayı teşekkür ederim” dedi.

Ergün; ”Allah-u Taala’nın bize hediye ettiği en güzel günlerde birinde bir aradayız. Allahın lutfü ve hediyesi olan güzel bir günde bir aradayız.” Ergün hucurat suresinden örnekler vererirken, bizler sadece bu mubarek ayda aç kalarak oruç tutarak Ramazan-ı Şerifin içerisinde Allah’ın bize vermiş olduğu en güzel imkanlardan birinde yaşıyoruz.
Cenab-ı Hak kulluk bilinci ile yapılan bu ibadetlerden yola çıkarak Cenab-ı Allah günahlarımızı azaltsın sevaplarımızı arttırsın. Oruçlarımızı kabul buyursun ve bizleri efendimize komşu etsin. Müslümalar olarak sadece Ramazanın bereketını ve rahmetini kendimize atıf etmiyoruz. Bilakis yer yüzünde nekadar ihtiyaç sahibi varsa, nekadar korunmaya muhtaç mazlum varsa onlarla ilgilenmeyi, onlara yardım etmeyi kendimize görev sayarız .

Ramazan dayanışma dayanışmadır, Disiplindir, Ramazan bir kuşatmadır, Ramazan bir Rahmettir. Ramazan sadece mükkellef sofralarda karnımızı tıka basa doldurduğumuz bir ayda değildi. Ramazan mazlumlarla ve yoksullarla bir olmalıyı hatırlatır. Biz burada huzur içinde iftarlarımızı yarparken yeryüzünde savşlara maruz kalmış , zulümlarden kaçan denizler üzerinde botların üzerinde canını kurtamaya çalışan müslümanlar ve insanlar var. ”Komşusu açken tok yatan bizden değil” Hadis-i Şerifine hangimiz uyuyoruz. Evinden barkından olmuş yoksul insanlara acaba biz ne kadar yardım edebiliyoruz. Bunlar kimin gündeminde. Bizler de bu durumlara düşebiliriz. Mısır’da insanların özgür idrakları i ile seçilmiş oldukları Muhammed Musinin bir diktatör tarafında hapse atılmasına üzülüp dua edemiyorsak bizler özgürlük mücadecileri olamayız” dedi.

Daha sonra programda İş adamları ve bazı cemiyet idarecileri sahneye davet edilerek hediyeler ve teşekkür plaketleri taktim edildi. Programa katılan IGMG Eski Genel Sekreteri Oğuz Üçüncü ve IGMG Ruh-A Eski Bölge başkanı İsmet Çataklı davetli olarak katıldı. Üçüncü ve Çataklı, Ergün ve Kuri ile dostluk ve kardeşlik karesinde poz verdi.

Programda ayrıca Ramazan kumanya kampanyası nedeni ile dağıtıma giden Ahmet Özbay yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Bölge eğitim çalışmaları altında faaliyetlerini sürdürenİKRA Hafızlık Kursu öğrencileri ve hocaları Hasan Kaplan ve Ekrem Kavis sahne alarak bir selamlama konuşması yaptı ve öğrenciler gurup halinde Kur’an-ı Kerim okudular.

Cemiyet Başkanları, Cemiyet hoca efendileri, Cemiyet yönetici ve idarecileri DITIB ve T.C. Konsolosluk Din Ateşeliği temsilcileri ve iş verenlerinde katıldığı program okunan akşam ezanı akabinde iftar ile devam etti.

Recep Demiray/Marl

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>