IGMG Sosyal Yardım Derneği Hasene Türkiye Şubesi Açıldı

 

2 yılı aşkın süredir yürüttüğü kampanya ve projelerle 60’ı aşkın ülkede, milyonlarca mazlum ve mağdura uzanan IGMG Sosyal Yardım Derneği HASENE Türkiye’de şube açtı. Türkiye şubesi Hollanda, Avusturya, Fransa, Danimarka, İsviçre ve Somali’den sonra Hasene’nin açılan 7. şubesi oldu.

İGMG Genel Başkanı Kemal ERGÜN

Hasene Derneği Başkanı Mesud Gülbahar

Hasene’nin İstanbul’daki Türkiye Şubesinin açılış programında IGMG Genel Başkanı Kemal Ergün, IGMG Onursal Başkanı Yavuz Çelik Karahan, İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu, İstanbul Süleymaniye Kütüphanesi Müdürü Emir Eş, Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu ve bazıyardım kuruluşları ve siyasi parti temsilcileri, gazeteciler, Hasene Derneği Başkanı Mesud Gülbahar hazır bulundu.

 

Türkiye’de mazlum ve mağdur kardeşlerimizinyanında yer almaya devamedeceğiz”

İçerisinde “Hasene” ifadesi geçen Fussilet suresi 30 ila 36. ayetlerinin okunmasıyla başlayan programda kısa bir konuşma yapan Başkan Mesud Gülbahar, Avrupa’da birçok ülkede şube açtıklarını söyledi ve “Mazlum ve mağdurlara uzanan el ve bu elin Avrupa’dan dünyadaki mazlumlara açılımına niyet ederek, 1 Ekim 2010 tarihinde kurulan derneğimiz, özellikle son yaptığımız Kurban Kampanyası’nda 64 ülkedeki mazlum ve mağdurlara ulaşmanın heyecanını yaşamış ve bu görevi en iyi şekilde yerine getirip emanetleri sahipleri olan mazlum ve mağdur kardeşlerimize ulaştırmıştır. Merkezi Almanya’da bulunan derneğimizin Avrupa’da birçok ülkede şubesi bulunuyor ve bugün ise Türkiye Şubemizin açılışı için buradayız.”dedi.

“Avrupa’ya göç etmiş olan insanlarımız değerlerini kaybetmeden, Türkiye ile bağını koparmadan hayatını devam ettiriyor” diyen Gülbahar “Avrupa’da yaşayan insanımız Türkiye’deki akrabalarına karşı, eş ve dostlarına karşı devamlı yardımlaşma içerisinde bulunmuştur. Van’da meydana gelen depremin akabinde bölgeye taşıdığımız yardımlar da bu dayanışmanın bir örneğini gösterir niteliktedir. Depremin ardından yaptığımız yardımlar ile Van’da her 5 aileden 1 aileye ulaştık.” şeklinde konuştu.

“Bu dünya bize büyüklerimizden miras kalmadı; bizler bu dünyayı bizden sonrakilerden emanet aldık” Keşmir atasözünü hatırlatan Gülbahar, Türkiye’de yaşayan mazlum ve mağdurların yanında daha fazla yer almaya çalışacaklarını ifade ederek “Son yaptığımız Kurban Kampanyası’yla 60 ilde dağıtımlarımız oldu ve bu hizmeti 17 ilde valiliklerimizle çalışarak ifa ettik. Hasene Türkiye Şubemizle Türkiye’de yaşayan mazlum ve mağdurların yanında daha fazla yer almaya çalışacağız.” diye ekledi.

Açılışta bulunamayan İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Van Valisi Münir Karaloğlu, Düzce Valisi Adnan Yılmaz, Bingöl Valisi Mustafa Hakan Güvençer,Ordu Valisi Orhan Düzgün, Sakarya Valisi Mustafa Büyük, İstanbul Büyüksehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve bazı sivil toplum kuruluşları selamlama mesajlarıyla programa katıldı.

Hayatımızı güzelleştirirsek ölümümüz de güzelleşecek”

Hasene’nin tanıtım filminin gösteriminin ardından kürsüye gelen IGMG Genel Başkanı Kemal Ergün, programa davet edildiklerinden dolayı teşekkürünü ifade etti ve “Hasene” kelimesinin neler çağrıştırdığına değindi: “Hasene, yüzleri güldürür, hayırları yayar; kanın, barutun, anarşinin, terörün olmadığı bir dünyayı öngörür… Her türlü felaketin, iç kavgaların olmuş olduğu bir dönemde Hasene mazlum ve mağdurların yüzlerini güldürmek için onlara uzanan bir gönül köprüsü oldu. Dünyanın 64 ayrı ülkesine giden Hasene gözlemcileri sadece 5 kilo et vererek, 10 kilo gıda yardımı yaparak insanları bir yıl doyuramayacakları bilinciyle çalışmalarını sürdürdü. Bu çalışmalar insanlığın ölmediğini gösteren çalışmalardır. Efendimiz ‘Yarım hurma dahi olsa vererek kendinizi ateşten koruyunuz’ buyurmuştur. Aslında biz Hasene’nin güzellikleriyle kendimizi, ailemizi; özellikle de hesabımızı kolaylaştırmak, ahiretimizi güzelleştirmek için bu çalışmaları yapıyoruz. Hasene güzelleştirmek demek; sadece bu dünyayı değil, ahireti de güzelleştirmek demek. Hasene Türkiye’deki mazlum ve mağdurların da hayır duasını almak için burada şubesini açtı. İnsanlığın huzuru için, yeryüzünde adaletin tesisi için bu çalışmalar artarak devam etmelidir. Kişi nasıl yaşarsa öyle ölür. O yüzden biz hayatımızı güzelleştirerek ölümümüzü güzelleştireceğiz.” İnsanların özellikle ümitlerini yitirdiği bir anda ümitlerini yeşertmekte bu tür çalışmaların önemli olduğuna değinen Ergün, Hasene’nin son kampanyası kurban çalışmalarına dair ise, “Hasene; Avustralya’dan Kanada’ya, İtalya’dan Norveç’e, İsveç’den İsviçre’ye, Almanya’dan Hollanda’ya değin Müslümanların artık gurbet diyarı değil, anavatan olarak kabul ettikleri bu ülkelerde, 130bini aşkın kurban bağışı toplayarak ve başta Türkiyemiz olmak üzere dünyanın 64 ayrı ülke ve bölgesinde 300’ü aşkın gözlemcinin nezaretinde dağıttı.” dedi.

İsmi güzel bir dernekle karşı karşıyayız”

IGMG Genel Başkanı Kemal Ergün’ün ardından kürsüye gelen İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu ise “Hasene” isminin güzelliğine değindi ve şunları söyledi: “İsmi güzel bir dernekle karşı karşıyayız. Emaneti doğru insanlara aktarma hususunda üzerine almış olduğu görev dikkate alındığında çok güzel bir misyonu ifade eden bir isim. Bu isimle inşallah kıyamete kadar hizmetetme imkânı olur.”dedi.

Dokucu, yardım faaliyetlerinde yardım yapanlarında çok ciddi kazanımları olduğunu şu cümlelerle dile getirdi: “Sivil toplum kuruluşlarınınher birinin bir hedef kitlesi var; kimisi sağlıkla, kimisi fakir fukarayla, kimisi ise zulme uğrayan insanlarla daha fazla ilgileniyor. Amaç o insanların hizmet alması gibi gözüküyor ama bu çalışmalara aslında, gerek parasıyla, gerek zamanıyla, gerek diğer destekleriyle katkı sağlayan insanların daha çok ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Biz bu tür çalışmalarlahem topluma, hem insanlığa varolan borcumuzu onlar vasıtasıyla gidermiş oluyoruz. Bu noktada ben Hasene’ye anayurda yaptıkları ve yapacakları yardımlardan, katkılardan dolayı tebriklerimi iletmek istiyorum.”

HASENE YARALARA MERHEM OLUYOR

Hasene Türkiye Şubesi’ne destekleri olabilirse memnun olacaklarını söyleyen Dokucu yardımlar hususunda yapılacak çok iş olduğunu söyledi ve ekledi: “Çok sayıda sivil toplum kuruluşu var; ancak ümmetin coğrafyası bir taraftan, zulme uğrayan insanların sayısı bir taraftan dikkate alındığında, yapılacak işin ve yerin çokluğu yanında az kalmaktadır. Bu coğrafyada yapılacak her noktada çok iş olduğunu biliyoruz. Dünyadaki mazlum ve mağdurların ihtiyaçlarını, açlığını birkaç gün ya da birkaç hafta gidermek aslında sorunu çözmüyor; ama bir anlamda bir merhem oluyor.”

Program açılış kurdelasının kesilmesiyle sona erdi.

/euturkhaber.com

Comments are closed.