IGMG, tehdit mektubu zanlılarına yapılan baskınları memnuniyetle karşılıyor

BASIN AÇIKLAMASI/IGMG

Almanya’nın dört eyaletinde, temmuz ayında ve takip eden aylarda aralarında camilerin de bulunduğu bazı adreslere bombalı saldırı tehdidi içeren mektuplar gönderilmesi sebebiyle baskınlar düzenlendi. İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Genel Sekreteri Bekir Altaş gelişmeyi memnuniyetle karşıladıklarını belirtirken, “Müslümanlar, geçtiğimiz yıllarda yaşanan cami saldırıları, NSU cinayetleri gibi travmatik tecrübeler sebebiyle oldukça tedirgin durumdadır. Bu, Müslümanların kendilerini güvende hissedebilmesini sağlama adına siyaset ve emniyet birimleri için bir fırsattır.” dedi ve açıklamasına şöyle devam etti:

“Müslümanların yaşadıkları tedirginlik azalmış değildir ve hâlâ devam etmektedir. İslam düşmanlığı artık iş yerlerinde, tren yolculuklarında veya camilerde daha da görünür olmuş, yaşamın sıradan bir parçası hâline gelmiştir. Camiler geçmişte olduğu gibi bugün de Almanya genelinde saldırı korkusuyla alarma geçmiş durumdadır. Bu durumun sürekli hâle gelmiş olması kabul edilemez. Failler daha cüretkâr hâle gelmiş, şiddete yatkınlıkları daha da artmıştır.

İşte bu yüzden İslam düşmanlığı motivasyonuyla ve siyasi veya ırkçı saiklerle işlenmiş olan suçların üzerine en katı biçimde gidilmeli ve bunlar cezalandırılmalıdır. Hukuk devleti, kendini müdafaa edebilecek konumda olmalıdır. Müslümanların hissettikleri tedirginlik acilen bertaraf edilmeli, NSU ve son yıllarda bilhassa artış gösteren cami saldırıları gibi travmatik deneyimlerden sonra artık kendilerini güvende hissettikleri ortam sağlanmalıdır.

Bu bağlamda; Bavyera, Baden-Württemberg, Thüringen ve Saksonya-Anhalt eyaletlerinde çeşitli noktalara yapılmış olan baskınları memnuniyetle karşılıyoruz. İçişleri bakanları ve güvenlik birimleri, kim tarafından yapıldığı ve kimi hedef aldığı fark etmeksizin, siyasi ve ırkçı motiflerle işlenmiş suçlarla mücadelede daha fazla çaba göstermek zorundadır.

PRESSEMITTEILUNG/09. Oktober 2019

IGMG begrüßt Durchsuchungen

bei mutmaßlichen Verfassern von Drohbriefen

„Muslime sind aufgrund zahlreicher traumatischer Erfahrungen in den vergangenen Jahren –Moscheebrände, NSU – stark verunsichert. Es ist Angelegenheit der Politik und den Sicherheitsbehörden, ihnen ein Sicherheitsgefühl zu vermitteln“, erklärt Bekir Altaş, Generalsekretär der Islamischen Gemeinschaft Millî Görüş (IGMG). Anlass sind Durchsuchungen in vier Bundesländern gegen mutmaßliche Verfasser von Drohbriefen, die im Juli und in Folgemonaten unter anderem an Moscheen adressiert waren. Bekir Altaş weiter:

„Die Verunsicherung unter Muslimen ist nach wie vor groß. Islamfeindlichkeit wird im Alltag, auf der Arbeit, in der Bahn oder auch in der Moschee immer sichtbarer. Nach wie vor sind Moscheegemeinden bundesweit in höchster Alarmbereitschaft, aus Angst vor gewalttätigen Übergriffen. Das darf nicht zu einem Dauerzustand werden. Derweil werden die Täter immer dreister und ihre Gewaltbereitschaft steigt.

Deshalb ist es zwingend erforderlich, dass islamfeindlich und alle sonstigen politisch oder rassistisch motivierten Straftaten mit aller Härte verfolgt und geahndet werden. Der Rechtsstaat muss wehrhaft sein. Es ist dringend erforderlich, Muslimen ihre Verunsicherung zu nehmen und ihnen nach traumatischen Erfahrungen wie dem NSU-Komplex oder den zahlreichen Moscheebränden in den vergangenen Jahren wieder ein Sicherheitsgefühl zu vermitteln.

Vor diesem Hintergrund begrüßen wir die Durchsuchungen in Bayern, Baden-Württemberg, Thüringen und Sachsen-Anhalt. Innenministerien und Sicherheitsbehörden stehen in der Pflicht, noch mehr Anstrengungen zu unternehmen bei der Bekämpfung von politisch und rassistisch motivierten Straftaten – unabhängig davon, von wem sie ausgehen und wen sie treffen.“

Comments are closed.