IGMG’den Çin ZulmüneTepki

Avrupa´dan Doğu Türkistan’a: ‘YALNIZ DEĞİLSİNİZ!..’

Frankfurt-Mehmet ÇALAY-Bölge Merkezi Alman´yanin Ludwigahafen kentinde bulunan IGMG Islam Toplumu Milli Görüş Rhein Neckar Bölge Başkanlığı Doğu Türkistan’da yaşanan olayları, orada yaşayan Uygur Türklerine karşı Çin devletinin uygulamakta olduğu insanlık dışı yöntemler, baskı ve zulmü protesto etmek amacıyla Frankfurt’ta komşu bölge olan Hessen bölgesiyle birlikte Çin Konsolosluğu yakınında protesto mitingi tertip etti.

Büyük bir katılımın olduğu miting açılış Kur´an-ı Kerimi ile başladı. Daha sonra mikrofona gelen IGMG RNS Bölge Başkanı Şerif Aslan, Doğu Türkistan’da yaşanan vahşete ve insanlık dışı uygulamalara dikkat çekerek şöyle konuştu:

‘Teşkilatımız bugün burada olduğu gibi 13 farklı ülkede, 22 ayrı şehirde protesto mitingleri tertip ederek müslüman Uygur kardeşlerimize yapılan insanlık dışı uygulamaları ve en tabi insanlık haklarının ihlallerini hem protesto etmekte, hem de dünya kamuoyuna duyurmaktadır.

Bu vesileyle senelerdir yaşanan bu drama seyirci kalan devlet ve kurumları harekee geçirmeye çalışmaktayız. Zulüm o hale gelmiştir ki, müslüman Uygur Türklerine dini vecibelerini öğrenmek ve yerine getirmek yasaklanmış, sistematik olarak uygur Türklerine baskı ve zulüm uygulanmakta, eğitim kampları adı altında bu insanlar toplanıp baskı ve zulme maruz bırakılmakta, inançlarını yaşamak isteyenler hapse atılmakta, hapse atılanların sorgulanması bile hapse atılmaya sebep olarak görülmektedir.

Biz teşkilat olarak burada bulunmamızın durmamızın bir sebebi var. Bu duruş mazlumun yanında, zulmün karşısında olma duruşudur. Bu duruş hakkın, doğrunun adaletin yanında, zalimin karşısında olma duruşudur’

Daha sonra okunan basın bildirilerinden sonra miting son buldu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>