width=750

IGMG’den Güney bölgeleri idarecilerine Teşkilat içi eğitim semineri

WALLDORF / Mehmet ÇALAY-Kısa adı IGMG olan Islam Toplumu Milli Görüş Teşkilatları geçtiğimiz hafta sonu Rhein Neckar Saar bölgesi Walldorf Mevlana Camii konferans salonunda güney bölgeleri idarecilerine(TIES) teşkilat içi eğitim semineri gerçekleştirdi.

Program genel merkez hatiplerinden Ali Börek hocaefendi tarafından okunan Kuranı Keirm ile açıldı,teşkilâtlanma başkanı Mehmet Şenel yoklama ve sunumu yaptı. Daha sonra Genel Merkez başkan yardımcısı ve teşkilâtlanma başkanı Murat Ileri,teşkilat olarak gayelerinin nerede olursa olsun insanlarımızın dinî, sosyal ve kültürel ihtiyaçlarına cevap vermek, sorunlarına çözümler üretmek olduğunu söyledi.

Faaliyetlerin sağlıklı ve ahenk içerisinde yürütülebilmesi için TİES’in çok önemli olduğunu vurgulayan İleri, bu seminerlerin teşkilatın bütün katmanlarında verilmesi ile bir söylem ve eylem birliği yakalanacağını ifade etti. İleri TİES derslerinin gayesini teşkilata olan aidiyet bağını güçlendirmek, teşkilatı ve hizmetleri tanıtmak, ahlaki olgunluk kazandırmak, Müslüman toplumu şuurlandırmak olarak özetledi.

TİES’in birinci dersinde “Vefa duygumuz” başlıklı bir sunum yapan IGMG İrşad Başkan Yardımcısı Hulusi Ünye, Kardeşlik hukukuna riayet etmeliyiz, Ümmetin derdi ile dertlenmeliyiz, sevinç ve kederlerini paylaşmalıyız´´dedi. İkinci derste “Hayırlı bir nesil yetiştirme” konusu işlendi.

Eğitim başkanı Abdülhalim İnam tarafından yapılan sunumda, insanın yaratılış gayesi, neslimiz ve geleceğimiz, eğitimin önemi, hayırlı bir nesil yetiştirmenin önemi ve gereği konularını başlıklar halinde sundu.

Daha sonra üçüncü dersi Teşkilatlanma Başkan Yardımcısı Eğitimci Ramazan Başlık yaptı. Derse başlarken, şuurlu insanlar olmanın yer veya bina sahibi olmaktan daha önemli olduğunu vurgulayan Başlık, sunumunda etkili sunum ve konuşma nasıl yapılır, nelere dikat edilmelidir konularını detaylı bir şekilde idarecilere aktardı.

Genel Başkan Kemal Ergün ise eğitim programını değerlendirdiği konuşmasında bugün yapılan hizmetlerin semeresinin yarınlarda görüleceğini, sabırla hizmete devam edilmesi gerektiğini söyledi. Yapılan çalışmalarda sevgi metodu ile hareket edeceklerini vurgulayan Ergün, “Sevgi bizim için esastır. Bizim metodumuzda kan, silah, hakaret, şiddet olmaz. Biz de helalleşme var, özürleşme var. Tevbe özürdür. Eksik ve hatalar için özür dilemek bir erdemdir, zillet değildir.” dedi.

Bu eğitim çalışmaları ile cemaatin zinde olmasının sağlanacağını ve bunun çok büyük bir sevap olduğunu söyleyen Ergün, böylelikle ümmetin derdi ile dertleneceklerini ifade etti.

Ergün sözlerini şöyle sonlandırdı: “İnsanlığa yapılan hoyratça saldırılar karşısında siper olmamız gerekir. Katılım sağlamak, bulunduğumuz toplumla barışık yaşamak, STK ve resmî kurumlarla dirsek teması içerisinde bulunmak ve kendimizi anlatmamız elzemdir.

İslam adına yapılan İslam dışı işler bizi rahatsız ediyor. Kim İslam’ın bu olmadığını anlatacak? İşte bu mekanizmalarla cemaati diri tutacağız.”diyerek sözlerini tamamladı.Programın sonunda sertifikaların verilmesi ve kapanış Kuranı Kerimi ile seminer son buldu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>