İki Almanya’nın birleşme şenlikleri Horon ile kutlandı

MENDERES SINGIN/BERLIN- Doğu ve batı Almanya’nın birleşmesinin 26. yıldönümü olan 3 Ekim, Almanya genelinde gerçekleştirilen birçok etkinlikle kutlandı.

Başkent Berlin’de kutlamaların merkezi olan tarihi Brandenburg Kapısı önünde yapılan etkinliklere, her yıl olduğu gibi bu yıl da Türk Folklor Cemiyeti’nin kızlar ekibi kemençe eşliğinde oynadıkları kıvrak Karadeniz horonlarıyla renk katarken, izleyicilerden büyük beğeni aldılar.

Cemiyet başkanı Muzaffer Topal yaptığı açıklamada „Amacımız burada yaşayan Türk kökenli, Alman vatandaşları olarak bu coşkuya ortak olmak, bu sevinci hepbirlikte yaşayarak, genç nesillere aktarmaktır. Resmi birleşmenin gerçekleştiği 03.10.1990 tarihinde yapılan ilk büyük şenlikte davet üzerine Bäbel Meydanında gösteri yapmıştık. O zamandan beri bu önemli tarihi kutlamaya ekiplerimizle katılmaya çalışıyoruz. Geçen zaman içerisinde artık kemençemiz ve horonumuz birleşmenin sembolü haline gelmiştir. Dileğimiz odur ki, ülkeler birleşirken, bu güzel ülkede yaşayan insanlar arasında düşmanca bölünmeler olmasın“ dedi.

Berlin Ayasofya Camii ‘Açık Kapı’ günü

MENDERES SINGIN/BERLIN-Açık Cami Günü Almanya genelinde ilk kez 1997 yılında gerçekleştirildi. 2007 yılında Müslümanlar Koordinasyon Merkezi (KRM) bu tanışma ve birliktelik gününün organizesini üstlendi.

Her yıl Açık Cami Günü’nde Almanya genelinde yaklaşık 1.000 cami özel programlar ve sunumlar gerçekleştiriyor. Bunlardan biri de Berlin Mobit semtinde Berlin İslam Federasyonu bağlı Aysofya Cami kapılarını alman komşularına açtı.

Ayasofya Cami Din goerevlisi Temel Balta hoca Alman misafirlerimizi kapıda güllerle karşıladık. Bu sene ayasofya camimize ilgi oldukça fazla idi.

Misafirlerimizin İslam, Cami konularında sorularını rehber kardeşlerimiz içtenlikle cevaplandırdılar. Misafirlerimize Türk mutfağının leziz yemeklerini ikram ettikden sonra cemiyetimizin özel defterine duygu ve düşüncelerini yazdılar.

Yazılarında böyle günlerin sayısının yılda bir günü sığdırılmaması gerektiğini, müslümanları yakından tanımak medya dan tanımakdan daha iyi olduğunu ifade ettiler.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>