İlber Ortaylı’nın Frankfurt konferansı büyük ilgi gördü

EUTURKHABER/FRANKFURT-Kısa adı TMMB olan Türk Mühendis ve Mimarlar Birliği’nin davetlisi olarak Frankfurt’a gelen Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın Frankfurt Griesheim Saalbau’da gerçekleştirdiği ‘Bruno Taut ve Diğerleri’ konulu konferans büyük ilgi gördü.

Türk ve Osmanlı tarihi alanındaki önemli bir otorite olarak kabul edilen ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Almanya’dan Türkiye’ye kaçan Alman bilim adamlarını, Türkiye’ye sağladıkları katkıları ve Türk-Alman ilişkilerini ele aldı.

(TIKLA İZLE)YouTube Preview Image Moderatörlüğünü TMMB Genel Sekreteri Utku Külahçı ve Yönetim Kurulu Üyesi Emir Eminer’in yaptığı programın açılış konuşmasını Türk Mühendis ve Mimarlar Birliği başkanı Demir Ceylan yaparak katılımcıları selamladı ve Almanya’da tek olan ve 1991 yılından beri faaliyetlerini sürdüren birliğin hedef amaçları hakkında bilgilendirmede bulundu.

Ceylan; ”Birlik olarak hedefimiz, Mühendis ve mimarları bir araya getirerek güç birliği oluşturmak, aralarında iş imkanları sağlamak, bilimsel ve mesleki konularda konferanslar, çalıştay ve kurslar yoluyla üyelerinin ilgilerine katkıda bulunmak.Birlik olarak ayrıca herkese açık konferanslar, eğitici kurslar ve içinde yaşadığımız toplumun da bilgilenmesine katkıda bulunmayı amaçlıyoruz.

‘Birlikten kuvvet doğar” diyen Ceylan, Otorite, beyin ve lobi gücünün artması için Mimar ve mühendislerin birliğe üye olmalarını istedi.Prof. Dr. İlber Ortaylı, Hitler Almanyasından Türkiye’ye kaçan bilim insanlarının genç Türkiye Cumhuriyetine etkilerini kendine has üslubuyla tarihin derinliklerinde yatan gerçekleri, o günleri yaşayanların hatıratları ve kendi anılarıyla ortaya koydu. Bugünkü Almanya harpten önceki Almanya değil.

Bugünkü Alman akademik dünyası harpten önceki Alman akademik dünyası değil. Bugün halen eski tradisyonun izleri var. ‘Dünya yahudileri hepsi İsraile gitse burası batar zaten, ama herkes de araya çalışır, gözler ve İsrail’i gözetir. Amerikalıyım der, Fransızım der fakat öbür tarafta aslını unutmaz.

Almanya’da yaşayan vatandaşlara, hali vakti yerinde olan anne-babalara bir de tavsiyede bulunan Ortaylı, kesinlikle gençliğe, İngilizce yazacak ve konuşacak şekilde öğretmelerinin altını çizerek, ”Sadece bu Almancayla yeryüzüne çıkamazsınız, problemlerimizi izah edemezsiniz.

Kıymetli bir kültür-sanat, felsefe, hukuk dilidir bunlar tamam dünya dili değil, dünya yüzüne çıkmak zorunda olan 3,5 milyon koskoca bir azınlıksınız, azımsanacak bir sayı değil bu rakam. Bir şekilde sesinizi tüm dünyaya duyuracaksınız. Gençlikten beklediğimiz burada bir kere dünyada geçerli olan İngilizceyi çok iyi öğrendiğiniz an bu işi başardınız demektir. Konferansının sonunda gündemle ilgili sorulan soruları cevaplandıran Ortaylı, birçok münevverlerin zamanla yurtdışına göçtüğünü ifade ederek ülkelerine dönmeseler de, asıl olan bulundukları yerlerde gönüllerinin asıl vatanları olan Türkiye olması, onu gözetip kollaması gerekir.

Eğitim sistemi, İmam Hatipler ve Diyanet İşleri başkanlığına ayrılan bütçe ve ülkemizi dini, faktörlerle mi kalkındıracağız, yoksa bilim ve ilimle mi kalkındıracağız sorusuna Ortaylı; ”Diyaneti devlet teşkilatının dışına çıkarmak kesin çözüm yolu olsaydı bunu Atatürk yapardı.

Yapmadı çünkü bu mümkün değildi.” dedi. Dini kurumu devlet teşkilatından ayırmak bir kilise yaratır. İmam Hatip okullarının açılışından 1960′lı yıllara kadar iyi ve kaliteli eğitim verildiğini ifade eden Ortaylı, bugünkü İmam Hatiplerin eğitim kalitesinin eskiye nazaran düştüğü tesbitinde bulundu.

Bir deha olan Mimar Sinan Ayasofya’yı restore ettiğini ve onu yıkılmaktan kurtardığını ifade ettiği konuşmasında ‘Mimar dediğin, matematik bilir, hesap bilir, betonarme bilir, statik bilir, fizik bilir. Şimdilerde bunlar yok’dedi. Vakıflar Türkiye’de restorasyonda ve tamirattan anlayan mühendis ve mimarların yığıldığı tek kuruluş.

Kalkıp da onlara bir yere verdiğinizde artık Türkiye’de herhangi bir çeşmeyi, binayı ve tarihi mekanları restore etmek için bir sürü uğraşacaksın. Herhalde Cumhuriyeti kuranlar da en az bizim kadar laikti, akılları vardı herhalde. Bazı şeyleri böyle halletmişlerse nedeni çok açıktır.

Şimdiki halde dikkat edeceğimiz şey, Türkiye Cumhuriyeti’nde kanunların, idare, bilim ve eğitimin ‘Laik’ olarak kalmasına özen göstereceğiz, ön plan budur. Konuşması sık sık alkışlanan Prof. Dr. İlber Ortaylı son olarak din eğitimi ve din adamlarının eğitiminin önemini ele alarak şunları söyledi:

”Din işlerini din görevlilerine bırakacaksınız, tabiki din görevlilerinin eğitimine dikkat etmelisiniz. İmam-Hatip okullarının eğitimine fevkalade kalite vermek zorundasınız mutlaka iki dil öğreteceksiniz, böylece buralardan nitelikli insan yetişir, islahı mümkündür. Tasvip etmediğimiz İran mollaları dünyanın en eğitimli sınıfıdır. Malesef bu din adamlarını eğitmekte katolik dünyasının gerisindeyiz’ diyerek bir gerçeğe parmak bastı.

Program sonunda Türk Mühendis ve Mimarlar Birliği yönetiminden, Lozan Barış Antlaşması’nın imzalandığı 24 temmuz 1923 tarihinden bir yıl sonra Le Figaro gazetesi’nde çıkan ve Lozan barış antlaşmasının imzalandığını belirten orijinal gazete Prof. Dr. İlber Ortaylı’ya hediye edildi.

Türk tarih profesörü, Türk Tarih Kurumu “Şeref Üyeleri” arasında yer alan İlber Ortaylı kimdir?

İlber Ortaylı, 21 Mayıs 1947 tarihinde Bregenz, Avusturya’da dünyaya gelmiştir. Kırım Tatarı bir ailenin çocuğu olarak doğan Ortaylı, iki yaşındayken ailesiyle birlikte Türkiye’ye göç etti.

Ortaylı, 1965’te Ankara Atatürk Lisesi’nden mezun oldu.1970’te Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni ve Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih- Coğrafya Fakültesi’nin tarih bölümünü bitirdi. Halil İnalcık, Mümtaz Soysal, Seha Meray gibi kişilerin öğrencisi oldu.

Viyana üniversitesi Slavistik ve Orientalistik Bölümü’nde eğitim gören İlber Ortaylı, yüksek lisans çalışmasını Chicago Üniversitesi’nde Halil İnalcık ile yaptı.Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde 1974 yılında doktor oldu. 1979 senesinde de “Osmanlı İmparatorluğunda Alman Nüfuzu” çalışmasıyla doçent oldu.1982 tarihinde devletin akademik politikalarına tepki olarak istifa etti.

Bu dönemde Viyana, Berlin, Paris, Princeton, Moskova, Roma, Münih, Strazburg, Yanya, Sofya, Kiel, Cambridge, Oxford ve Tunus üniversitelerinde misafir öğretim üyeliği yaptı.1989’da Türkiye’ye dönerek profesör oldu. Yerli, ve yabancı dergilerde Osmanlı ve Rus tarihi ile ilgili makaleler yayınladı.

2002 senesinde Galatasaray Üniversitesi’ne, iki yıl sonra da Bilkent Üniversitesi’ne konuk öğretim üyesi seçildi.2005 senesinde Topkapı Sarayı Müzesi başkanı oldu. 2012’de yaş haddinden emekli olan Ortaylı, görevi Ayasofya Müzesi başkanı Haluk Dursun’a devretti.

Birçok kitabı bulunan İlber Ortaylı, şu an Galatasaray Üniversitesi ve Bilkent Üniversitesi’nde Türk Hukuk Tarihi dersi vermektedir. İlber Ortaylı, 2017 senesinde düzenlenen 29 Ekim Resepsiyonu’nda, Tarih alanında Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Ödülü aldı.

ESERLERİNDEN BAZILARI:

Osmanlı Aile Yapısı Osmanlı İmparatorluğu’nda Alman Nüfuzu Kırk Ambar Sohbetleri Avrupa ve Biz Tanzimat’tan Sonra Mahallî İdareler Tarihimiz ve Biz İlber Ortaylı Seyahatnamesi İttihat ve Terakki

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>