İlhan Karaçay’dan, 400 yıllık Türkiye-Hollanda ilişkilerini anlatan muhteşem bir kitap…

İlk imzalı kitap Prenses Maxima, Bakan Ali Babacan, Rotterdam Belediye Başkanı Ahmed Aboutalep ve İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a verildi.

466 sayfalık kitaptan kesitler:

* 80 yıl süren İspanya savaşı galibiyetinde Osmanlı’nın rolü neydi?.

* Hollanda devletini, muhalif ülkelere rağmen ilk tanıyan Osmanlı oldu.

* Hollandalı tüccarlar, Osmanlı ilişkileri nedeniyle başarılı oldu.

* Hollanda’nın büyük maddi kaynağı olan lale, Türkiye’den kaçırılmış.

* Osmanlı-Hollanda ilişkilerinden tarihi belge ve fotoğraflar.

* Hollanda Kraliyet Ailesi ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki sıcak

ilişkilerden belgeler ve fotoğraflar.

* 50 yıl önce başlayan Türk işçi göçünden nefis hikayeler ve fotoğraflar.

* Hollandalılar ile evli Türkler’in 32 yıl önceki hayat hikayeleri.

* Kitabın yazarı İlhan Karaçay’ın 45 yıllık gazetecilik öyküsü.

AMSTERDAM,- 45 yıldır Hollanda’da yaşayan gazeteci İlhan Karaçay, 2012 yılı boyunca çeşitli etkinliklerle kutlanan, 400 yıllık Türkiye- Hollanda ilişkilerini gözler önüne seren muhteşem bir kitap yayınladı. Kitabın, İlhan Karaçay tarafından izalanan ilk örnekleri, Rotterdam’da yapılan ‘400’üncü yıl kutlamalarının kapanış şöleninde’, Hollanda Prensesi Maxima’ya, bu şölen için Hollanda’ya gelen Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’a, Rotterdam Belediye Başkanı Ahmed Aboutaleb’e ve İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a sunuldu. Kitaba ilk kez sahip oldukları için mutlu olduklarını belirten bu dörtlü, İlhan Karaçay’ın, Hollanda ve Türkiye’ye önemli bir tarihi eser kazandırdığını belirterek ‘Bu nedenle İlhan Karaçay’ı kutlarız’  dediler.

Tam 466 sayfadan oluşan renkli fotoğraflı, kuşe kağıtlı ve sert kapaklı kitap, ilk etpta 20 bin adet basıldı. 15 bini Hollanda’da 5 bini de Türkiye’de pazarlanacak olan kitap için, hiç bir kuruluştan sübvansiyon, sponsorluk ve reklam almayan İlhan Karaçay, kitap masraflarının satıştan çıkacağına inanıyor. İlhan Karaçay, 20 bin baskı ile yetinilmeyeceğini, zira şimdiden 1000’er, 500’er ve 100’erlik siparişler aldığını, kitabın tanıtım kampanyası sonuda da satışların artacağına inandığını belirtiyor.

Hollanda ve Türkiye’de kitap dağıtım firmaları aracılığı ile ve internet satış kanallarıyla 100 bini aşkın kitabın satılacağına inandığını belirten İlhan Karaçay, ‘Bu kitabı okuyanlar iki ülkeye aşık olacaklar’ iddiasında bulunuyor.

İlhan Karaçay, önemli bir tarih hazinesi sayılabilecek olan bu kitabın, yılbaşında, bayramda, doğum gününde eşe, dosta ve çocuklara armağan edilebilecek en güzel bir hediye paketi olacağını belirttikten sonra ‘Bu kitap, okullarda ders aracı olarak da kullanılabilir, Zira Zwolle kentindeki bir kolejden 100 adetlik bir sipariş geldi bile…’ dedi.

İlhan Karaçay, kitabın Önsöz’ünde şunları yazmış:

Ali Babacan-ilhan Karaçay

Hollanda-Türkiye ilişkileri hakkında pek çok kitap veya belgesel yayınlanmıştır. Ama biz şimdi sizlere, 1000 yıl geçmişe dayalı, literatür ve arşiv araştırmaları başta olmak üzere, iktibas, röportaj, fotoğraf ve çeşitli belgelerle Hollanda-Türkiye arasındaki dostluk ilişkilerini sunuyoruz.

1612 yılında başlayan ve 2012 yılında tam 400 yılı tamamlayan ‘Hollanda-Türkiye Resmi İlişkileri’ ile, 1962 yılında başlayan ve 2012 yılında tam 50 yılı tamamlayan, ‘Türkiye’den Hollanda’ya Göç Tarihi’ni detaylı bir şekilde sergiliyoruz.

İnsanların, içinde yaşadıkları ülkenin tarihini bilmesi, o ülkenin bugünkü durumunu daha iyi anlaması ve insanını tanıması çok önemlidir. İnsanların, ülkelerine göç eden misafirleri ve sonradan vatandaşları olan kişiler ile geldikleri ülkeleri tanıması da aynı derecede önemlidir. İşte biz, Hollanda’da yaşayan Türkler’e ve Türkler’i konuk eden Hollandalılar’a, Türkiye’yi ve Hollanda’yı, sayfalarımızın elverdiği kadarıyla tanıtmaya

Kadir Topbaş-ilhan Karaçay

çalışıyoruz.

Hollanda ile Türkiye arasındaki diplomatik ilişkiler, her ne kadar 400 yıl önce başlamışsa da, iki ülke arasındaki çeitli ilişkilerin 1000 yıl öncesine kadar uzandığı söylenir. Ne var ki, Okullardaki tarih kitaplarında, Hollanda-Türkiye ilişkileri ile ilgili hiçbir kayt yoktur. Türkiye derken, tabii ki Osmanlı İmparatorluğu’ndan söz ediyoruz. Bu kitabın ilerideki sayfalarında görebileceğinız gibi, Osmanlı İmparatorluğu ile Hollanda arasında çok sıcak ilişkiler ve işbirlikleri olmuştur. Okul kitaplarında yer almayan, ancak arşivlerde bulunabilen verilere göre, Osmanlı İmparatorluğu dönemindeki Sultanlar ve Padişahlar, o zamanlar bir Cumhuriyet olan Hollanda’ya büyük destek sağlamışlardır. Öyle ki, 80 yıllık savaş sırasında İspanyollara karşı Hollanda’yı destekleyen Osmanlılar, Hollanda’nın bağımsızlığında büyük rol oynamıştır.

Bu konuları yakından bilen pek çok Hollandalı dostumuz bize, “İyi ki Osmanlılar vardı.

Ahmed Aboutaleb-ilhan Karaçay

Yoksa bugün burada İspanyolca konuşuyor olacaktık. Sız de Türkiye’den kalkıp bize gelmeyecektiniz” diye esprili konuşuyor.

Evet, Osmanlılar olmasaydı belki de bugün Hollanda olmayacaktı ve biz de bu ülkeye gelmeyecektik. Ben de bugünkü eşime, çocuklarıma ve torunlarıma sahip olamayacaktım.

Bu nedenle Osmanlı’ya çok şey borçluyuz. Ama daha sonra hastalanan Osmanlı’nın başına leş kargası gibi çöken düşmanları, halk ile el ele vererek ülkemizden kovan Atatürk de olmasaydı, belki benim adım da  İlhan değil ‘François’ olacaktı. Zira benim doğduğum yöreyi Fransızlar kuşatmıştı.

İlhan Karaçay, kitabına alışılmışın dışında bir de Sonsöz yazmış:

Bu kitabı yazmak için başlattığımız araştırmaların tarihi 10 yıl öncesine dayanır. O zamanlar Şenol Ocaklı, Hollanda ve Türkiye’de aşındırmadık arşiv, kütüphane ve müze

Prinses Maxima-ilhan Karacay

kapısı bırakmamıştı. Hollanda-Türkiye Resmi İlişkileri’nin 400’üncü yılı için yayınlamayı planladığım bu kitabı iki yıl önce yazmaya başladım.’Birkaç ayda tamamlarım’ düşüncesiyle başladığım yazma işi, her ay uzadıkça uzadı. Önceleri en çok 350 sayfa olarak düşündüğüm bu kitap, şimdi 466 sayfa olarak tamamlandı. Zira, her geçen gün kitaba girmesi gereken yeni veriler çıkıyordu ortaya. Elimize geçen belgelerin tamamını bu kitaba koymak imkânsızdı. Bunun için 1000 sayfa bile kâfi gelmezdi. Geçmişte cereyan eden öyle olayların bilgisine sahip olduk ki, bu olayları ciltler dolusu kitaplara bile sığdıramazdık.

Türkçe ve Hollandaca olarak yazılan bu kitabın, okuyanlar üzerinde tam anlamıyla bir Türk-Hollanda dostluğu yaratacağına inanıyorum. Hatta sadece inanmakla kalmıyor, iddia da ediyorum. Zira bu kitapta, iki ülke ve iki toplum için hiçbir olumsuz gelişmeye yer vermedik.

Tam anlamıyla bir “Türkiye-Hollanda Kardeşliği” yaratacak olan bu kitabın, çok daha geniş kitleler tarafından okunmasına yardım eden kişi ve kuruluşlara teşekkürlerimizi sunuyor, Türkiye-Hollanda dostluğunun daha nice 400 yıllara vesile olmasını diliyorum.

/euturkhaber.com

Comments are closed.