İlk günü kiliseye değil camiye gittiler

BED-İ BESMELE PROGRAMI BÜYÜK İLGİ ARTIYOR!..

İSKENDER GÜNGÖR/KÖLN-Federal Amanyada asırlardır ilk okula başlıyacak çocuklar okulların sezon açılışının başladığı ilk gün kiliseye götürülerek papazın duasıyla öğrenime başlarlar.

Türk velilerinin tercihlerini camilerden yana 

İstisnası olsa da uzun yıllar Avrupa’daki gurbetcilerimizin ilk neslin çocuklarıda bu etkinliğe zaman zaman katıldığı oldu. Avrupa’daki camilerin sayısını artması günden güne artan ve bilinçlenen Türk STK’larının da etkisiyle artık Türk velilerinin tercihlerini camilerden yana kullanmasıyla yaklaşık 10-15 yıldır bu uygulama başlatıldı. Finnentrop şehrindeki IGMG camisine 13 talebe ve beş tane de alman öğretmen dua programına katıldı.

30.08.2018

Şubelerde Bed-i Besmele programı

IGMG Köln Bölgesi vekil Başkanı İsmail Demirci konuyla alakalı euturkhaber’e şunları söyledi. “Şubelerimizde Bed-i Besmele (okula başlarken dua merasimi) programını icra ettik.

Elhamdülillah ilk okula başlayan yavrularımız, Alman arkadaşları kiliseye giderken onlarda camide hoca efendinin duasıyla öğrenime başladılar.

Bizler IGMG Köln bölgesi olarak pek çok şubemizde yıllardır yaptığımız bu etkinliği bu yılda yaptık dedi. Troisdorf Siegen Gladbach, Nippes Fatih, Brühl, Ehrenfeld gibi camilerimiz programlar yaparak hem dua merasimi, hem de çocuklara çeşitli hediyeler verdiler.” dedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>