width=750

İnsan Hakları ve Toplum Barışı için STK’lar birleşti

MEHMET ÇALAY/MAİNZ-İnsan Hakları ve Toplum Barışı için DITIB Walldorf ve IGMG Walldorf Mevalana Cami birleştiler. Walldorf şehrinin meydanında 27 Eylül akşamı güzel bir havada‚ İnsan Hakları ana temasıyla ‘Çok Kültürlü Haftalar Etkinlikleri’ dini cemaatlerinin düzenlediği barış dualarıyla start buldu.

Protestan Kilisesi, Katolik manevi rehberlik kurumu, Walldorf Gençlik Merkezi, Mülteciler Çalişma Gurbunun, DITIB ve Islam Toplumu Milli Görüş Mevlana camilerinin ortaklaşa düzenlediği program kilise temsilcilerinin selamlama konuşması ile başladı.

Müslümanlar adına selamlamayı İslam Toplumu Milli Görüş Rhein-Neckar-Saar Bölge Kurumsal İletişim Başkanı Akif Ünal yaptı.

Ünal konuşmasında İnsan Hakları’nın İslam dininde, birleşmiş milletlerin insan hakları açıklamasından 14 yüzasır önce, vahiy ve Peygamber efendimizin sünneti ile nasıl koruma altına alındığına ve insanların eşit kılındığına değindi.

Akif Ünal, ‘Irkçılığın prim yaptığı zamanımızda, birlikte huzur içinde yaşam adına böyle programlara her zamandan çok ihtiyaç var’ diyerek organizede emeği geçenlere şükranlarını sundu.

Ardından DITIB İmam hatibi Ömer Kumru hoca programı, Hucurat Suresi’nden ayetler okuyarak süsledi. DITIB Walldorf camii halklar ilişkiler başkanı Ismet Alandağ sürelerin tercümelerinde bulunduktan sonra, İslam Toplu Milli Görüş İmam hatibi Zekai Arslan da Fatiha suresini okudu

Müslümanlar insanlık ve barış için dualarla programına son verdi. Kapanışı da Hırıstiyanlar duaları ile gerçekleştirdi.

İkiyüzü geçkin geniş katlımlı dinleyenlerin alkışlarıyla son bulan barış duaları, ‘Hıristiyanlar İslam’a nasıl yanaşabilirler?’ başlığı adında Paderborn Prof. Von Stoschun sunumu ile kilisenin toplantı salonunda devam etti.

İslam’ı iyi araştıran ve Hıristiyanlık’tan ayrıştıran noktalara dikkat çeken von Stosch İslam’ın güzelliklerinde değindi.

Kur’an okunuşunun, anlamını bilmeden bile, o sesin tüyleri ürperttiğini, Hz. Ömer (A.S.)’ın İslam’ı kabulu Kur’an-ı Kerim’in sesi ile olduğuna dikkat çekti.

Hz. İsa (A.S.)’ın konumunun iki dinde farklılıklarını da anlatan Von Stosch, dinlerin temelinin birbirne uzak olmadığını vurguladı.

Daha sonra soru cevap kısmında, önyargılar, dışlanmalara karşı çoğunluk toplu ve müslümanlara tavsiyelerde bulundu.

Önyargıların soru olarakta gelmesi ve kırılması adına cevap bulması birliktelik adına kazanım oldu. Çok Kültürel Haftalar Etnikleri’nde camilerimizin katkılarının bulunduğu iki programı daha olacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>