BİZİ BURADAN TAKİP EDİN!... Geniş içerik ve yepyeni bir görüntüyle hizmetinize sunduk. Yenilenen Haber Portalımzı ziyaret etmek için TIKLAYIN...

Irkçılığa karşı el ele..!

Bir hafta önce kimliği belirsiz kişilerce kundaklanarak yakılmak istenen Planegger Caddesi’ndeki DİTİB Hacı Bayram Camii’nin önünde ırkçılığa ve İslam düşmanlalığına karşı insan zinciri oluşturuldu. Yaklaşık üç yüz kişinin katıldığı protesto gösterisi için Münih polisi güvenlik önlemleri alarak, Hacı Bayram Camii’nin bulunduğu yolu bir süreliğine trafiğe kapattı.

Türk ve Alman konuşmacılar, Hacı Bayram Camii’ne yapılan saldırıyı kınarken, artan yabancı düşmanlığının kendilerini yıldırmayacağını ve bir arada yaşama iradesinden de vazgeçmeceklerini ifade ettiler. Konuşmacılar İslam’ın artık Almanya’nın bir parçası olduğunu ve burada yaşayan Müslümanlar ve diğer dinin mensupları ile barış içinde yaşamak arzusunda olduklarını dile getirdiler.

Daha sonra insan zinciri oluşturarak birlik ve beraberlik mesajı veren katılımcılar, DİTİB’in Camii’nin lokal bölümünde verdiği iftar davetine katıldılar. Alman Yerel politikacıların da ilgi gösterdiği protesto eylemine çeşitli Türk sivil toplum örgütlerinin temsilcileri de en üst düzeyde hazır bulundular.

MEHMET KARACA-MÜNIH

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>