Işık: ‘Yunanistan’dan FETÖ’cüleri iade etmelidir’

Milli Savunma Bakanı Işık, Atina’daki temyiz mahkemesinin üç darbeci askeri iade etmeme kararı hakkında, “Bizim Yunanistan hükümetinden beklentimiz kesinlikle bu FETÖ mensuplarının Türkiye’ye iadesiyle ilgili her türlü gayreti göstermesidir.” dedi.

'Yunanistan'dan beklentimiz FETÖ'cülerin iadesiyle ilgili gayret göstermesidir'ANKARA (AA)-Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Atina’daki temyiz mahkemesinin üç darbeci askeri iade etmeme kararı hakkında, “Yunanistan, Türkiye ile NATO’da ittifak içerisindedir, NATO müttefikimizdir. Bizim Yunanistan hükümetinden beklentimiz kesinlikle bu FETÖ mensuplarının Türkiye’ye iadesiyle ilgili her türlü gayreti göstermesidir.” dedi.

Yunanistan darbeci askerlerin iadesini reddetti

Işık, TUSAŞ’taki Göktürk-1 Uydu Fırlatma Töreni’nin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin darbe girişiminin ardından Yunanistan’a kaçan Fetullahçı Terör Örgütü üyesi askerlerden üçünün iade edilmemesine yönelik mahkeme kararına ilişkin değerlendirmesini sorması üzerine Bakan Işık, “Bizim müttefiklerimizden beklentimiz bu hain terör örgütünün, FETÖ’nün elemanlarının Türkiye’ye kesinlikle iadesidir. Bu bir terör örgütüdür, bir terör örgütü üyesine yapılması gereken muamele neyse mahkemelerin de yönetimlerin de hükümetlerin de bu muamelede bir ayrım veya ayrıcalık yapmaması önemlidir” diye konuştu.

Bakan Işık, terörün her türlüsüne gösterilmesi gereken tavrın aynı olduğunu vurgulayarak, şunları ifade etti:

“Terör, terördür, bunun arasında ayrım yapmamak gerekiyor. Bir de mahkemelerin terör örgütleriyle ilgili çok daha hassas ve dikkatli karar vermeleri gerekiyor. Hükümetlerin de müttefik dayanışmasının örneğini göstermeleri gerekiyor. Yunanistan, Türkiye ile NATO’da ittifak içerisindedir, NATO müttefikimizdir. Bizim Yunanistan hükümetinden beklentimiz kesinlikle bu FETÖ mensuplarının Türkiye’ye iadesiyle ilgili her türlü gayreti göstermesidir.”

“Bundan herkes zarar görür”

Söz konusu FETÖ üyelerinin iade edilmemesi durumunda Türkiye’nin bir hamlesinin olup olmayacağı sorulan Işık, “Bunların hepsi gerekli birimlerimizde değerlendirilir, gereken adımlar atılır. Burada teenniyle ama kararlılıkla hareket etmek durumundayız.” dedi.

Işık, FETÖ üyesi 8 askerin iade edileceğine yönelik daha önceki açıklamalar hatırlatılarak, Yunanistan’daki fikir değişikliğinin sebebinin sorulması üzerine, şunları kaydetti:

“ABD’de bu FETÖ liderinin konumundaki kişiyle ilgili de öne sürülen gerekçe aynı, yargı kararı, mahkeme kararı. Biz bu noktada özellikle ülkelerin çok daha yakın işbirliği yapmasının gerekli olduğunu ve mutlaka yapılması gerektiğini söylüyoruz. Burada eğer terör örgütleri arasında ayrım yapmaya giderse ülkeler, bundan herkes zarar görür. Çünkü terör, insanlığın ortak düşmanıdır. Burada terör örgütünün adının ‘A’, ‘B’, ‘C’ olması hiç değişmez. Terör örgütü terör örgütüdür, terörü bulaşan da bunun mutlaka bedelini ödemelidir. Dünyanın hiçbir yeri terör örgütü mensubu için rahat bir yer olmamalıdır.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>