İslam Birliği Kuba Camii, geçmişlerini rahmetle andı..!

Açılış Kur’an-ı Kerimini Bergkamen Diyanet Merkez Camii Din görevlisi Mevlüt Büber okuduğu programın açış kunuşmasını Dernek Başkanı Bekir Bozkurt yaptı.

Programda günün  hatibi İGMG Ruhr A Bölgesi İrşad Başkanı Sadettin Arıcıoğlu  ve IGMG Ruhr A Bölge Başkanı Özcan KURİ  birer konuşma yaptılar. Rünthe Diyanet Mevlana Camii Din Görevlisi Ali Osman Ülker hocanın   İlahi ve kasideleri ve Ahlen DİTİB hocası Doğan Alçı hocaefendinin Kur’an-ı Kerim ziyafetinin ardından miras paylaşımını konu alan ibret dolu skeç sahnelendi. Dua ve  Yatsı namazından sonra  daevetlilere yemek ikram edildi.

ARICIOĞLU: ‘Yüce dinimiz barış ve kardeşlik dinidir. Çok dua edelim..!’

Duygu dolu bir  şiirden sonra IGMG Ruhr A bölge İrşad Başkanı   Sadettin Arıcıoğlu hocaefendi  mikrofona geldi ve : “Değerli kardeşlerim bu gün çok anlamlı bir proğram izlemekteyiz. Aramızdan ayrılıp ebedi kalıcı aleme yolcu ettiğimiz Merhum ve merhume   kardeşlerimizi anmak için, burada toplanmış bulunmaktayız. Allah-ü Teâlâ hepsine Rahmet ve mağfiret etsin. Geride kalanlarada Allah’tan hayırlı sağlıklı uzun ömür ve sabr-ı cemil, niyaz ederim. Bizler büyük bir milletin torunlarıyız. Avrupa‘da varlığımızı sürdürmemiz de dedelerimizin yolundan gittiğimiz içindir. Yüce dinimizi kıtalardan kıtalara taşıyan yüce ecdadımız feth ettikleri yerlerde halka asla zulm etmemişlerdi. İstanbul’un ve Edirne’nin fetihlerini de halk ecdadımızı güllerle karşılamışlardı. Yüce dinimiz barış ve kardeşlik dinidir. Günümüzde Kerbelâ olaylarını izlemkteyiz. Ümidimiz odur ki, inşaallah yer yüzündeki Müslümanlar asrı saadet yıllarına tekrar dönerler. Ümmet paramparça üzülmemek elde değildir. Bolca dualar edelim ki, belki Allah (c.c.) dualarımızı kabul eder.‘ dedi.

ÖZCAN KURİ: ‘Biz kimseye beddua etmedik, edemeyiz.’

Ruhr A Bölge Başkanı Özcan KURİ de anlamlı bir konuşma yaptı özetle: “Gerçekten duygulu bir proğram izliyoruz. emeği geçenleri kutluyorum. Gurbette ölmek gerçekten de zor; ancak bir güzellik var ki, cemaat oluşumuz. Bir güzellik var ki, Geçmişlerimizi rahmetle yad edişimiz. Biz kimseye beddua etmedik, edemeyiz. Bizleri de yarın hayırla yad edeceklerdir, sizlerin ettiği gibi.‘ şeklinde konuştu. katılmak için Kamen kuba Mescidi’nden ayrıldı.

BEKİR BOZKURT: ‘Hizmeti geçmiş olan kardeşlerimize bu vesile ile vefa borcumuzu ödemektir..!’

Dernek Başkanı Bekir Bozkurt  ise :” Amacımız, 1979′de kurduğumuz Derneğimize şimdiye kadar hizmetleri geçmiş kardeşlerimizi anmak ve manevi hizmette bulunmuş kardeşlerimize vefa borcumuzu ödemektir. Bugün aynı amaçla düzenlediğimiz toplantılarımızın 15′ncisini icra ediyoruz. Aramızdan ayrılıp Ahiret yolculuğuna uğurladığımız, merhum ve merhume  kardeşlerimize Allah (C.C.) rahmet ve mağfiret etsin. Yakınlarına ve sevdiklerine de  sabr-ı cemil niyaz ederim” dedi.  Yapılan dua ile program sona erdi.

İsmail ÇAKIR -KAMEN

Comments are closed.