İslam Toplumu Millî Görüş siyasi ve finansal açıdan bağımsız bir teşkilattır

Basın Açıklaması/

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Yönetim Kurulu, Avusturya ve diğer Avrupa ülkelerinde bazı politikacıların demeçleri ve medya organlarında çıkan birtakım haberler münasebetiyle bir açıklama yayınladı. Söz konusu demeç ve haberlerde IGMG bazı kuruluşlarla ve parti şubeleriyle “Millî Görüş Hareketi” ifadesi altında birleştiriliyor. Konuyla alakalı IGMG Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada “IGMG siyasi ve finansal açıdan bağımsız bir teşkilattır.” vurgusu yapılırken, açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“İslam Toplumu Millî Görüş merkezi Köln’de bulunan bir İslami cemaattir. Avrupa, Amerika, Kanada ve Avustralya’da IGMG’ye ait yüzlerce cami bulunmaktadır. IGMG’nin 2 bin 500’ü aşkın kültür ve eğitim merkezinin yanı sıra sosyal ve dinî hizmet alanlarında şubeleri bulunmakta, buralarda binlerce insan aktif olarak hizmet vermektedir. İslam Toplumu Millî Görüş’ün yaklaşık 165 bin üyesi olmakla birlikte, Teşkilat yaklaşık bir milyon kişilik cuma cemaatine hitap etmektedir. IGMG, ‘Millî Görüş’ adını isminde kullanan tek dinî cemaattir. İnsanların güven duyduğu bir teşkilat olan IGMG yıllardan beri Müslümanların temel dinî ihtiyaçlarına yönelik hizmetler sunmaktadır.

Bazı oluşumların ‘Millî Görüş’ terkibini veya ‘Millî’ ifadesini kendileri için kullandıklarını görmekteyiz. Söz konusu oluşumların kendilerini bu şekilde isimlendirmelerinin medya organlarında ve siyaset kanadında ayırt edilmeksizin kabul edildiği görülmekte, bu da sonuç olarak İslam Toplumu Millî Görüş hakkında kasıtlı bir resmin ortaya çıkmasına sebebiyet vermeye çalışılmaktadır.

Bunun en son örneği Avusturya’da görülmüştür. Avusturya’da bazı gazeteler ‘Millî Görüş lokallerinin’ açılış haberini yapmışlardır. Bu bağlamda ‘Avrupa Gençlik Derneği’ (AGD) lokallerinin açılışı bir İslam Toplumu Millî Görüş gençlik lokalinin açılışı gibi gösterilmiştir. Bunun üzerinden IGMG’nin ‘Saadet Partisi’ ile ilişkilendirilmesine çalışılmıştır.

İsimler üzerinden yapılan bu gibi yakıştırmalar münasebetiyle ifade etmek isteriz ki; İslam Toplumu Millî Görüş’ün, Saadet Partisi veya herhangi bir siyasi parti ile doğrudan veya dolaylı hiçbir şekilde bağı bulunmamaktadır.

Çeşitli ülkelerle etnik bağı bulunan İslam Toplumu Millî Görüş üyeleri, tarihî gelişimi göze alındığında çoğunluk olarak Türkiye kökenli insanlardan oluşmaktadır. Her üyemizin kendi siyasi görüşü bulunmaktadır. IGMG kendi üye yapısındaki bu fikrî çeşitliliğe ve heterojen yapıya değer vermekte, bu hususiyetin içini de siyaseten tarafsız duruşuyla doldurmaktadır.

Medya kuruluşlarına ve politikacılara, gelecekte kamuoyunu yanlış bilgilendirmemeleri adına, bu hakikatleri dikkate alma çağrısında bulunuyoruz.”

Not: İslam Toplumu Millî Görüş isminde Hz. İbrâhim’in milletine doğrudan atıf vardır. Kur’an’da birçok yerde Müslümanlar İbrâhim’in “Milleti” olarak ifade edilmektedir. Millet kelimesi tevhit dinini, dolayısıyla da ifade “Millî Görüş terkibi dinî görüşü ifade eder. Bu bağlamda söz konusu olan ulusal bir topluluk değil, dini bir topluluktur. Buna göre “Millî Görüş” terkibi kamuoyunda sıkça rastlanıldığı şekliyle “Ulusal Görüş” şeklinde anlaşılmamalı ve tercüme edilmemelidir.

DE/

PRESSEMITTEILUNG

Die Islamische Gemeinschaft Millî Görüş ist politisch und finanziell unabhängig

„Die IGMG ist eine politisch wie finanziell unabhängige Organisation“, erklärt der Vorstand der Islamischen Gemeinschaft Millî Görüş (IGMG). Anlass sind Medienberichte und Äußerungen von Politikern in Österreich und anderen europäischen Ländern. Die IGMG wird mit Organisationen und Parteiablegern unter der Bezeichnung ‚Millî Görüş Bewegung‘ in unzulässiger Weise vermengt. Der Vorstand erklärt weiter:

„Die IGMG ist eine islamische Religionsgemeinschaft mit Hauptsitz in Köln. Ihr gehören Hunderte Moscheen in Europa sowie in den USA, Kanada und Australien an. Sie unterhält gut 2.500 Kultur- und Bildungseinrichtungen sowie Zweigstellen im Bereich der Wohlfahrt und Religionsverwirklichung mit Tausenden aktiven Personen. Die IGMG zählt rund 165.000 Mitglieder, ihre Freitagsgemeinde umfasst etwa eine Million Personen. Sie ist die einzige Religionsgemeinschaft, die ‚Millî Görüş‘ in seinem Namen trägt. Die IGMG genießt hohes Vertrauen und gewährleistet seit Jahrzehnten die religiöse Grundversorgung für Musliminnen und Muslimen.

Es entstehen zunehmend neue Organisationen, die versuchen, den Namen ‚Millî Görüş‘ bzw. ‚Millî‘ ‚für sich zu vereinnahmen beziehungsweise die der sogenannten ‚Millî Görüş Bewegung‘ zugerechnet werden. Diese Selbst- beziehungsweise Fremdbezeichnung wird von Medienschaffenden und von Seiten der Politik undifferenziert und unkritisch übernommen und vermengt, mit der Folge, dass ein falsches Bild über die ‚Islamische Gemeinschaft Millî Görüş‘ vermittelt wird.

So zuletzt in Österreich, wo Zeitungen über Eröffnungen von vermeintlichen ‚Millî Görüş‘-Lokalen‘ in Wien berichtet haben. Dabei wurden Eröffnungen von Jugendlokalen der ‚Avrupa Gençlik Derneği‘ (AGD) vermengt und pauschal zusammengeworfen mit einer Wiedereröffnung einer IGMG-Jugendeinrichtung. Infolgedessen wurde versucht, die IGMG in die Nähe der ‚Saadet Partisi‘ zu rücken.

Aufgrund unzulässiger Namensvermengungen dieser Art stellen wir ausdrücklich fest: Die ‚Islamische Gemeinschaft Millî Görüş‘ ist weder mit der ‚Saadet Partisi‘ noch mit anderen politischen Parteien – weder in der Türkei noch anderswo – sowie mit Organisationen, die der sogenannten ‚Millî Görüş Bewegung‘ zugerechnet werden, personell oder institutionell, direkt oder indirekt verbunden.

Die Mitglieder der IGMG haben Wurzeln in vielen Ländern, aufgrund der historischen Entstehungsgeschichte mehrheitlich in der Türkei. Sie haben ihre persönlichen politischen Überzeugungen. Die IGMG schätzt diese Meinungsvielfalt und die Heterogenität ihrer Mitglieder und trägt diesem Umstand durch ihre politisch neutrale Haltung Rechnung.

Wir appellieren an Medienschaffende sowie an Politikerinnen und Politiker, dies zu berücksichtigen, um in Zukunft eine Irreführung der Öffentlichkeit zu vermeiden.“

Info: Der Name der Islamischen Gemeinschaft Millî Görüş (IGMG) steht in direkter Beziehung zum Propheten Abraham. An vielen Stellen im Koran ist von Muslimen als der „Milla“ (übers.: Gemeinschaft) Abrahams die Rede. Demnach beschreibt „Millî Görüş“ (türkisch. übers. v. „Görüş“: „Sichtweise“) eine Gemeinschaft, die ihre Sichtweise und ihren Glauben auf die Gemeinschaft Abrahams zurückführt. Die Gemeinschaft in diesem Sinne ist keine nationale Gemeinschaft, sondern eine Gemeinschaft im Glauben. Insofern bedeutet „Millî Görüş“ nicht „nationale Sicht“ o.Ä, wie fälschlicherweise in der Öffentlichkeit oft behauptet.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>