BİZİ BURADAN TAKİP EDİN!... Geniş içerik ve yepyeni bir görüntüyle hizmetinize sunduk. Yenilenen Haber Portalımzı ziyaret etmek için TIKLAYIN...

İslam Toplumu Milli Görüş Teşkilatları, Hac-Umre Birimi 2013 yılı umre ve hac programını açıkladı

İlk Umre Kafilesi 26 Ocak’ta Türkiye’den Hareket Edecek

 

Her sene başarılı organizelere imza atan IGMG Hac-Umre Birimi 2012 yılı organizesini değerlendiren bir toplantı yaptı. Toplantıya organizede görev yapan birim sorumluları ile kafile başkanları ve bölge sorumluları katıldı. Toplantıda açıklanan 2013 programına göre, ilk umre kafilesi 26 Ocak’ta Türkiye’den hareket edecek.

IGMG Hac-Umre Birimi 2012 yılı Hac Organizesini değerlendiren bir toplantı yaptı. 2013 yılı için hazırlanan umre ve hac programlarını da açıklayan şirket, bu sene de özellikle gençler ve aileler için özel umre programları düzenleyecek. 2012 yılı hac organizasyonunda görev yapan 39 kafile başkanı ile bölge hac sorumluların katıldığı toplantı iki gün sürdü. Kafile başkanları, hac organizasyonunda hizmetlerin kalitesinin her sene daha da arttığına dikkat çekerek, birbirlerinin çeşitli konulardaki tecrübelerini paylaştı. Karşılaştıkları problemleri gündeme getiren kafile başkanları, çeşitli hizmetlerin daha etkin bir şekilde nasıl yapılması gerektiği ve hangi hizmetlerin ilave hizmetler olarak verilmesi gerektiğine ilişkin önerilerini de sundular. Toplantı son­rasında hizmetlerinden dolayı ödüllendirilen bazı bölgelerin hediyeleri takdim edildi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan IGMG Hac-Umre Birim Başkanı Tahir Kök­soy genel bir bilgilendirmede bulundu. Hac ve umre gibi ibadetlerin yerine getirilmesinde Müslümanlara hizmet eden ve organizasyonda emeği olan ve bu organizasyonun başarılı geçmesi için çalışanlara teşekkür eden Tahir Köksoy, geçen sene Avrupa’dan 5410 hacıya hizmet verildiğini ve Türkiye’den de Hennes Tur aracılığı ile 167 hacı geldiğini söyledi. Köksoy şu bilgileri verdi: “Toplam 22 sağlık, 7 irşad, 6 Genel Merkez Kadınlar Teşkilatı görevlisi ile, toplamda 127 hizmet görev­limizle hacılarımıza hizmet ettik. 2 kafile hariç her kafilede bayan görevlimiz vardı. Kafile ve grup başkanı olarak da 175 görevlimiz vardı. 2012 hac

Tahir Köksoy

sezonunda yeni hizmetler olarak da, Almanya’da diğer hac malzemeleri ile birlikte hac rehberi, ihram ve 10’ar litre zemzem ilk kez hacı adaylarımızın evlerine gitmeden önce ulaştırıldı. Almanya dışında ise bu malzemeler bölge temsilciliklerine ulaştırıldı ve uçuştan önce hacılara teslim edildi. Mekke-Medine arsında kullanılan otobüslerimiz de 2012 model otobüslerdi.”

IGMG Genel Başkanı Kemal Ergün de kafile başkanları ile bölge hac sorumlularının katıldığı toplantıya iştirak ederek bir konuşma yaptı. Konuşmasında, bu hizmetlerin Allah’ın misafirlerine yapılması dolayısıyla çok büyük önemi olduğuna işaret eden Ergün şunları söyledi. “Bunun için öylesine büyük bir kampa toplanmış olan Allah’ın misafirlerinin memnun kalması, Allah’ın bizden memnun olmasına, razı olmasına vesile olacaktır. Sizler, bu insanlara hizmet etmenin ayrıcalığını yaşıyorsunuz. Bunun içindir ki, üzerimizdeki yük büyüktür. Her şeyden önce, bu insanlara, sizlerin hac ibadetinize yardımcı olacağımız sözümüzü yerine getirmemizin ötesinde, Allah’ın misafirlerini ağırlama şuuru içinde hizmet etmek durumundayız. Onun için biz bir seyahat şirketi değiliz. Eğer sadece seyahat şirketi olarak çalışacak isek, bunu zaten hakikaten kaliteli hizmetler veren seyahat şirketleri yapıyor. Biz hac hizmetlerini bir cihad şuuru ile yapmaktayız. Böylece hayatımızdaki eksikliklerin dolduğunu ahirette göreceğiz. Hacılarımızın da aynı şuura sahip olabilmesi için, misafirlerimize, arkadaş­larımıza ve Allah’ın misafirlerine nazik davranacağız, şefkatle muamele edeceğiz, her adımımızı, her sözümüzü Allah’a ibadet şuuru ile yapacağız.”

Toplantıda, Medine Sorumlusu Yardımcısı İskender Esmer ile 2012 Birim Başkan Yardımcısı ve Mekke Sorumlusu İhsan Taşkıran da bir değerlendirme yaptı. “Yeni hizmetlerimizle hacılarımızın takdirini kazandık. Özellikle otel hizmetlerimiz oldukça kaliteli idi.” diyen Taşkıran genel organize açısından geçen sene Fatani Otelinin biraz uzakta olmasına rağmen, hocalarımızın tecrübeli olması sebebiyle bu açığın kapatıldığını söyledi. 2013 yılında otellerin hepsinin bir arada olmasının planlandığını söyleyen Taşkıran şu değerlendirmede bulundu: “Ambulans şoförlerimizi buradan gö­türdük. Bu, dil olarak anlaşmamızı kolaylaştırıyor. Yemek servislerimiz güzeldi. Bir vefatımız oldu. Arafat’a çıkış ve inişimiz problemsiz geçti. Fransa’dan gelen ve Arapça konuşan kafilemiz ile de uygun bir hac çalışması yaptık. Millî Görüş bir marka olmuş ise bu bütün görevlilerimizin gayreti ile olmuştur. Kardeşlerimiz, hacılara hizmetin sorumluluğunun onların Allah’ın misafirleri olduğu bilinci içinde yapıyorlar ve bu böyle de­vam edecek. Bu manevi sorumluluk olmazsa başarımız çok düşer. Uçakların geliş ve kalkış saatlerindeki aksaklıklar ise bizden değil hava yolu şirketlerinden ve hatta Suudi Arabistan hava kontrol idaresinden kaynaklanıyor. Bu da normaldir, çünkü binlerce ekstra uçağın güvenli bir şekilde kısa bir dönemde inmesi veya kalkması gerekiyor.”

2012 Birim Başkan Yardımcısı ve İrşad Sorumlusu Cemal Bolat da irşad hizmetle­rini değerlendirdi. “Hacta program ve plan gereklidir ama bu muazzam organizede planlar her zaman tutmamaktadır. Onun için yaptığımız planlarda değişikliğe gitmek du­rumunda kaldığımız zamanlar oldu” diyen Bolat, şu değerlendirmede bulundu: “Kişi ilahî iradeye kendisini bırakır, sabır ile çalışır ve tevazu ile yaklaşırsa Allah onların işlerini kolaylaştırır. İrşad haccın kalbidir. Hacılarımızı otele adım atarken hacıları telbiye ile karşıladık. Hurma ve zemzemler ikram ettik. Hacı adaylarımıza geldikleri bu mekanın manevî havasını hatırlatıyoruz. Otellerde ve çadırlardaki irşad programları diğer organizelerle gelen hacılara da hizmet verdi. Otellerdeki Kur’ân-ı Kerîm ve diğer tanıtım malzemeleri hacılarımız tarafından takdir edildi. Bu sene mealleri de getirmeyi planlıyoruz. Kur’an bilmeyen kardeşlerimize de elif-ba öğretildi ve onların Kur’an okunmaları sağlandı. Böylece onlar Kur’an’ın indiği beldede Kur’an’ı öğrenmiş oldular. İrşad çadır programları bizim organizemize mahsus idi. Sahnesi ve oturum düzeninin yanı sıra zamanında baş­layıp zamanında biten programlarımız irşad çalışmalarımızın en önemlileri arasında idi. Ara sıra hacılarımız arasında bilgi yarışmaları da düzenledik. Yapılan programların video kayıtları da hemen hacılarımızın hizmetine sunuldu.”

IGMG kurucularından ve hac organizesine yardımcı olan Suud’da ikamet eden Dr. Rüştü Banaz da teşkilatın ilk kurulduğu yıllardaki organizelerle şimdiki organize arasındaki farkı ve gelişmeleri duygusal bir şekilde anlattı.

2013 yılı umre ve hac uçuş ve hedef bilgilerinin takdim edildiği toplantıda teknik ko­nular ve uçuşlarla ilgili olarak bilet işlemleri sorumlusu.

Tahir Özdamar da bilgilendirmede bulundu. Muhasebe Müdürü Ömer Can ise resmi işlemlerin ve ödemelerin nasıl takip edileceği hususunda açıklamalar yaptı. Hennes Tur Genel Müdürü Cengiz Dağdeviren, Türkiye’deki akrabaları ile umre yapmak isteyen Avrupalı Müslümanlara akrabaları ile bir arada umre yapma imkânı sunduklarını söyledi.

Umre ve hac hizmetlerinin yanı sıra bu sene Bosna ve Endülüs seyahatleri de dü­zenleneceği bildirilen toplantıda; 2012 umre sezonunda hedefine ulaşarak birinci olan Kuzey Hollanda, ikinci Lyon ve 3. olarak da Hamburg bölge temsilcilerine hediye verildi. Birinciye laptop ve ikinci ve üçüncü gelen bölgeye de temsilciliklerin hizmetinde kullanılmak üzere fotoğraf makinesi verildi. 2012 sezonunda kayıt, ödeme takibi ve pasaport işlemlerinde Genel Merkez ile koordineli bir şekilde çalışarak organize alanında başarı gösteren (derece sırasıyla); Hamburg, Ruhr A , Kuzey Ruhr, Güney Batı Fransa ve Danimarka bölgelerine de birer projektör hediye edildi.

Bu yıl da, 2012 yılında olduğu gibi gençler (25 yaş altı) ve üniversite öğrencilerine özel programlar uygulanacak. Ayrıca 55 yaş üstü emeklilere de özel tarihlerde özel fiyatlarla umre programları sunulacak. Aynı zamanda Fransa’dan müstakil Arapça konuşanlar için özel bir kafile, Almanya’dan da Almanca konuşanlar için özel bir kafile programlandı. 2012 umre sezonunda aileli çocuklar için kreş hizmetleri sunan şirket, bu sene de özel eğitmenler nezaretinde Ostern ve Pfingsten tatillerinde ve ihtiyaç duyulduğunda diğer ta­tillerde de hem eğitim hem de bakım amaçlı kreş hizmetleri sunacak.

Bu yılın ilk umre kafilesi 26 Ocak’ta Türkiye’den, şubat ayı itibari ile de Hollanda ve Fransa’dan hareket edecek. 1 Mart itibari ile de Almanya’da umre sezonu başlayacak.

IGMG Hac-Umre Birimi, “Yaz ve Ramazan Umresi” ile Avrupalı Müslümanlara yazın aileleri ile hem Türkiye’de izin hem de umre yapma imkânı sunacak. Yaz ve Ramazan umrelerine talep her sene giderek artıyor.

 www.igmghacumre.com adresinden IGMG Hac-Umre ve Seyahat Şirketi programları ile ilgili daha geniş bilgiye ulaşabilirsiniz.

Comments are closed.