İslami İlimler yeterlilik sınavı için ter döktüler

İslami ilimler yeterlilik sınavı ve mülakatı Avrupa’nın 16 noktasında aynı anda yapıldı. Mesleğe adım atabilmek için çoğunluğu hanım öğrenciler ter döktü.

İSKENDER GÜNGÖR/ KÖLN-Almanya’daki Türk sivil toplum kuruluşları, dernek ve camilerinde görev yapacak eğitmen ve idarecileri yetiştirmek için çalışmalarını sürdürüyor.

YouTube Preview Image

(Videoyu TIKLA/İZLE)

Bu bağlamda Avrupa İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG), dernek ve camilerindeki din görevli bayan görevli idareci ihtiyacını karşılamak için yaklaşık 10 yıldır çalışmalarını artarak sürdürüyor.

IGMG Genel Merkez eğitim Başkanı Abdülhalim İnam bu çalışmalardaki hedeflerini; “Öğrencilerimize İslam Dinini Ehl-i Sünnet çizgisinde temel kaynaklardan öğretmek.

Yeterlilik sınavlarında başarılı olanların eğitimci olarak Temel Eğitim kurslarında eğitimci olarak görev almasını sağlamak, teşkilat kademesinde dini bilen idareciler oluşturmak temel hedeflerimizdendir.” dedi.

IGMG Köln Bölgesi yerleşgesi konferans salonunda Köln çevresinden Düsseldorf Siegen, Düren gibi şehirlerden gelen yaklaşık 80 kişi sınavda sorulara cevap bulmaya çalıştı.

Avrupa genelindede çoğunluğu bayan dört yüz kişi İslami İlimler Yeterlilik sınavı için ter döktüğü sınav Almanya başta Hollanda, Belçika, Avusturya ve Fransa olmak üzere 16 noktada yapıldı.

En alt yaş sınırının 16 olduğu İslami İlimler Okuluna girebilen gençler, Türkiye’deki İmam Hatip Lisesi ders müfredatı benzeri haftada 40 saat derse giriyorlar.

Bu günkü (8 mayıs 2019) ön yazılı ve mülakatın yapıldığı seçme sınavına katılan öğrenci portföyüne bakıldığında ev hanımından fabrikada çalışan mühendise, yüksek lisans yapandan halen ünüverstede okuyan öğrenciye kadar çok geniş bir yelpazeden katılım olması dikkati çekti.

IGMG Genel Merkez Eğitim Başkanı Abdülhalim İnam, Okula talebelerin hafta içi yada hafta sonu iki seçenekden birini tercih etme hakkına sahip olduklarını ifade etti.

İzmir Katip Çelebi Ünüverstesi’nden Tolga Şentürk başkanlığında 4 görevli gözlemci akademisyen, Köln kentindeki yazılı ve ön mülakatlara gözlemci olarak katıldı.

Comments are closed.