İsra ve Mirac Gecesi Fuarda ihya edildi..!

Müslümanlar olarak çok önemli günlerimizden biri olan Isra ve Miraç hadisesini her yıl daha iyi bir şekilde anlamaya ve anlatmaya çalışılıyoruz. Her kurum kendi bünyesinde gücü nispetinde tıpkı kutlu doğum programları düzenlediği gibi İsra ve Mirac gecesi programları düzenleyerek o geceyi en iyi şekilde ihya etmeye çalışıyor.

Bu yıl Güney Hollanda Milli Görü bağlı Schiedam merkez camii bunu bir fuar etkinliği içinde yaparak bir ilke imza attı. Bu yıl Utrecht kentinde düzenlenen Cultifest fuarı içinde yapılan anma gecesine MilliGörüş Avusturya bölge başkanı Muhammed Turan hatip olarak davet edildi. Turan Utrecht Jaarbeurs salonlarında yapılan etkinlikte yaklaşık bir saat sahnede kalarak İsra ve Miracın Müslüman için ne anlama geldiğini anlattı.

“Bana buradan Utrecht’teki bu salondan bana Muhammed’in kokusu geldi” diyerek sözlerine başlayan Muhammed Turan, Efendimizin “Ey ashabım ne olur benden kardeşlerime selam edin” dediğinde başta Hz. Ebubekir ve diğer sahabeler üzüldüler. Ey Allah’ın resulü biz senin için her şeyimizi feda ettik. Peşinden Medine’ye geldik her türlü fedakârlığa da hazırız. Biz sana kardeş olamadık mı? dediler.

Efendimiz buyurdular ki, “Benim can kardeşlerim beni görmedikleri halde benden sonra gelecekler, bana ümmet olacaklar. Sünnetime tabi olacaklar. ‘Keşke dünyada hiçbir şeyimiz olmasaydı da Hz. Muhammed’i (sav) bir kez olsun görebilme şerefine nail olsaydık’ aşkıyla, muhabbetiyle yanıp tutuşacak olan kardeşlerime selam söyleyin dedi. İşte sizler Hz. Peygamberin “kardeşlerim” dediği güzel insanlarsınız. Bu birçok güzelliği bir arada yaşıyoruz. Birincisi günlerin efendisi olan salat–u selamın vasıtasız olarak Hz. Peygamberimize ulaşmış olduğu müminlerin bayramı olan bir gündeyiz. Cuma günündeyiz. İkincisi müminlerin sezonu olan üç aylar dediğimiz üzerimize ramazanın gölgesinin düşmüş olduğu mübarek ayların içerisindeyiz. Üçüncü olarak bu gün iki önemli mucizenin gerçekleşmiş olduğu, birisi yer yüzünde, yüce peygamberimizin mescidi haram ile mescidi aksa arasında gerçekleşen bir gece yolculuğudur. Yeryüzünde gerçekleşen bir gece yolculuğudur. İkincisi ise bütün peygamberlerin gıpta etmiş olduğu ve canabı hakkın en büyük ikramları sunmuş olduğu semaya doğru ‘mirac’ dediğimiz büyük bir mucize gerçekleşti. Böyle bir güzel günün bu gün seneyi devriyesini kutluyoruz. Bu mübarek geceyi ihya ediyoruz. Cenabı hak bu gecede Hz. Peygamberimiz aleyhissaltuvesselamımıza yüklemiş olduğu emanetleri hissetmeyi, anlamayı, kavramayı, idrak etmeyi ve onları bir emanet olarak omuzlarımıza koymayı cenabı hak bizlere nasip eylesin.”

Turan konuşmasında miraç mucizesinde müminlere verilen emanetler arasında namazın çok önemli bir yerinin olduğunu uzun uzun anlattı. Turan miraçta bizlere verilen bir diğer emanete de ayrıca dikkat çekti.

“Bize oradan iki önemli emanet getirildi. Bunlardan biri namaz diğeri ise sadakattir” diyen Turan dikkatlerden kaçan Sadakat konusunu şöyle açıkladı. “Tam da o dönemde Müşrikler peygamberimizi nasıl küçük düşüreceklerini, ona nasıl bir iftira atacaklarını ve onu en samimi arkadaşlarının yanında nasıl yalancılıkla suçlayacaklarının hesabını yapıyorlardı. İşte tam bu sırada İsra ve miraç olayı gerçekleşti. Ve müşrikler bunu duyunca çok sevindiler! Böyle yalana kimse inanmaz, işte Muhanmmed’in sonu geldi dediler. Bunun mümkün olamayacağını Muhammed’in (sav) rüya gördüğünü yaymaya başladılar. Hemen koşarak onun en samimi en sadık arkadaşı Hz. Ebubekir’e haberi ulaştırdılar. ‘İşte senin arkadaşın böyle olmayacak şeyler söylüyor sen hala ona inanacak mısın?’ diye sordular. Hz. Ebubekir onlara dönüp, “Bunları Muhammed mi söylüyor? O vakit bunların hepsi doğrudur” diyerek, müşrikleri bir kez daha şok eden o müthiş cevabı vermiş ve örnek alınması gereken Sadakat örneğini göstermiştir.

Adnan Şahin/Utrecht

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>