İstanbul Şehir Üniversitesi Köln’de MÜSİAD’a Misafir Oldu

Bir vakıf üniversitesi olan İstanbul Şehir Üniversitesi Köln’de tanıtıldı.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği MÜSİAD NRW’nin ornize ettiği programa katılarak üniversiteyi tanıtan rektör yardımcısı Prof. Dr. Coşkun Çakır yeni Türkiye’nin üniversitelerinin de farklı olacağı, Türk üniversitelerinin artık uluslararası öğrenciye büyük önem verdiklerinin altını çizdi. Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Avusturalya ve Kanada gibi ülkelerin 10 binlerce uluslararası öğrenci çekerek buradan 10 milyonlarca dolar gelir elde ettiğine dikkat çeken Prof. Dr. Çakır, “Yeni Türkiye mutlaka bir şeyler yapmalı, yapmazsa yolda kalacak.

Türkiye’ye gelen uluslararası öğrenci sayısı 32 bin’e ulaştı, 2015 yılı için hedef ise 100 bin” dedi. İstanbul Şehir Üniversitesi’nin temellerinin 1986’oda kurulan Bilim ve Sanat Vakfı ile atıldığını, dört araştırma merkezi ile iki yayınevi olan vakfın adeta alternatif üniversite görevi gördüğünü bildiren Çakır, 2008 yılında ise üniversitenin kurulduğunu ve bu yıl ilk mezunlarını verecğini kaydetti.

Başarılarına dikkat çeken Prof. Dr. Çakır, “Sosyal bilim alanıdan ilk dörde, mühendislik alanında ilk 10’a girdi. Üniversitemize duyulan güvende elbette, arkasında Ülker gibi kuruluşların, Bilim ve Sanat Vakfı’nın olmasının da etkisi var. Genelde muhafazakar kesimin ağırlıkta olduğu üniversite olarak biliniyoruz ama asıl herkesin özgürce yazdığı bir üniversite olarak bilinmek istiyoruz. Şu an 1800 civarında öğrencimiz var. İki dilde hazırlık sınıfı eğitimi ve üç dilde eğitim veren bir üniversiteyiz. İngilizce ve Arapça eğitim veren İslami İlimler Fakültemiz, Mühendislik ve Doğa Bilimleri, İletişim, İşletme ve Yönetim, İnsan ve Toplum Bilimi fakültelerimiz var. 10 master bir doktora programımız var” dedi.

Hedeflerini aktaran Çakır, “Üniversitemizin en temel hedeflerinden biri uluslararası bir üniversite olmak, bunun için İngilizce eğitim veriyoruz. 43 farklı ülkeden, yüzde 12 oranında uluslararası öğrencimiz var, hedefimiz yüzde 25” dedi. YÖK’e eleştiriler de yapan Çakır, “YÖK çok yanlış bir kararla YÇS’yi kaldırdı. Ancak 2 yıldır Türk öğrenciler de yurt dışında lise okumuşsa yabancı öğrenci kapsamına girebiliyor.  Ama tabiat boşluk kabul etmiyor, şimdi üniversiteler kendi YÇS’lerini yapıyor. Yurt Dışı Türkler Başkanlığı üzerinden öğrenci kabülü var. Ama başvuru sayısı 50 bine çıktığı halde sadece 3 bini kabul edildi. Türk üniversitelerinin eğitim kalitelerini arttırmalarının yolu eğitim kalitesini yükseltmekten geçiyor” dedi.

İSKENDER GÜNGÖR/KÖLN-euturkhaber.com

 

Comments are closed.