İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma büyük coşkuyla kutlandı!

EUTURKHABER/KARLSRUHE-T.C. Almanya – Karlsruhe Eğitim Ataşeliği nezaretinde resmi anma töreniyle kutlanan ‘İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma’ programı veliler, öğrenciler, öğretmenler ve vatandaşların yoğun katılımıyla ve coşkuyla kutlandı.

T.C. Karlsruhe Eğitim Ataşeliği uhdesindeki Freiburg Bölge Başkanlığı ve Türkçe öğretmenleri ila Freiburg Türk Okul Aile Birliği Koordinasyonunda, Freiburg Vigeliusschue salonunda düzenlenen anma programına 700’ü aşkın davetli iştirak etti.

EĞİTİMLİ VE ŞUURLU GENÇLER TÜRK – ALMAN İLİŞKİLERİNİN GELECEĞİNİN MİMARIDIR!

Sunuculuğunu öğrencilerimizden Gülçin Karadayı ve Okan Çopur’un yaptığı anma etkinliği, saygı duruşu ve İstiklal Marşımız ve Alman Milli Marşı’nın okunmasıyla başladı. Açılış konuşmasını yapan Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı, dilini, kültürünü ve öz değerlerini bilen ve Almanya’daki eğitim imkanlarından en nitelikli şekilde istifade eden başarılı gençlerin Türk ve Alman ilişkilerinin geleceğinin mimarı ve başat faktörü olacağını kaydetti.

İSTİKLAL MARŞI DİRİLİŞ DESTANIMIZ VE MİLLİ MUTABAKAT METNİMİZDİR!

İstiklal Marşının, Büyük Türk Milletinin diriliş destanı ve kutlu yürüyüşünün mutabakat metni olduğunu söyleyen Gürkan Avcı, “Şehitlerimize ve vatan kahramanlarına en büyük borcumuz, gelecek nesillere daha güçlü ve daha müreffeh bir ülke bırakmaktır. Milletimiz, birlik ve beraberlik içinde parlak bir geleceğe doğru yürüyüşünü emin adımlarla sürdürecektir. İstiklal Marşı’nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü’nde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, değerli vatan şairi Mehmet Akif Ersoy’u, İstiklal Savaşı’nın tüm kahramanlarını rahmetle ve minnetle anıyor, siz kıymetli vatandaşlarımıza selam ve sevgilerimi iletiyorum” dedi.

ALMANYA’DAKİ GENÇLERİMİZİN İSTİKLAL MARŞIMIZI EZBERLEMESİ ÇOK ÖNEMLİDİR!

Almanya’daki çocuk ve gençlerin dil gelişimini desteklemek, milli şuur ve bilinç kazanmaları, öz değerlerini ve tarihini, atalarını en keyfiyetli bir şekilde tanımaları için T.C. Karlsruhe Eğitim Ataşeliğince başlatılan “İstiklal Marşının 10 Kıtasını Ezberleyenlere İstiklal Marşı Madalyası, Türk Bayrağı, Takdir Beratı ve Türkçe Roman Hediye Edilmesi’ şeklinde klasikleşen ödül törenine katılmaya hak kazanan 17 öğrenciye madalya ve hediyelerini takdim eden Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı, programı izlemeye gelen vatandaşlara İstiklal Marşını ezberleme ve ezberletme tavsiyesinde de bulunarak, kampanyanın faydaları üzerinde telkinlerde bulundu.

TÜRK ÇOCUKLARININ ÖZGÜVENLERİNİ KAZANMALARI EĞİTİMLE MÜMKÜNDÜR!

Ödül töreninin ardından günün anlam ve önemi ile ilişkin bir konuşma yapan Freiburg TOAB Başkanı Zeynep Gürbüz, “Çocuklarımızın öz güvenlerini kazanabilmeleri, geçmişleri ve tarihlerini öğrenmeleri ve kendilerine yön vermeleri sadece eğitim ve öğretimle mümkündür. Gerek Türkçe dersleri gerekse Eğitim Ataşeliğimizin aracılığıyla açılan kurslarımıza yoğun teveccühünüz bizleri çalışmaya motive etmektedir. Siz değerli vatandaşlarımızdan ricamız Okul Aile Birliğimiz bünyesinde çocuğunuz olsun veya olmasın bizlerden desteklerinizi esirgememenizdir. Vereceğiniz manevi belki maddi desteklerle ileride yetişecek olan çocuklarımızın burada hepimizin doktoru, avukatı, polisi ve sanatçısı olacağı unutmamalıdır” diyerek katılım davetinde bulundu.

KUTLAMA PROGRAMI ALANYA’DA TÜRKİYE RÜZGARI ESTİRDİ!

4 saat süren programda; Neuenburg bölgesinden öğrenci Elenay Agın, Mehmet Akif Ersoy’un hayatı konusunda bilgi verdi. Baden bölgesi güzel şiir okuma yarışması ikincisi Emmendigen kentinden öğrenci Buket Tok İstiklal Marşını ezbere okudu.  Freiburg kentinden öğrenci Yasmin Selen Karabasan ve Emine Cin ‘İstiklal Marşını Dinlerken’ şiirini okudu. Sanatçı Abdulmuttalip Gökdemir türküleri ile programa neşe ve coşku kattı.

Emmendingen öğrencileri İstiklal Marşı oratoryosunu seslendirirken, Melisa Karaçocuk, Mikail Öztürk, Ayşenur Hallaç, Süheyla Abalıoğlu, Kadir Yücesoy ve Esma Nur Yücesoy Mehmet Akif Ersoy adına şiirlerini seslendirdi.

TOAB ve Federasyonu yöneticileri, camii ve cem evi temsilcileri ila DİTİB, UETD ve Türk STK’ları yöneticilerinin katıldığı kutlama programına ilgi ve katılım yoğun oldu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>