JOBAKTIV Rheinland ile Yeni Bir Hayatın Kapılarını Aralayın

Göçmenler için en büyük iş ve meslek eğitim fuarı olan JOBAKTIV Rheinland 12-13 Kasım tarihlerinde Köln Mülheim´da gerçekleştiriliyor. Bu yıl ilk kez bir partner ülke ağırlayacak fuara, Türkiye konuk oluyor.

 

Essen/euturkhaber- Federal İş Ajansı ve Jobcenter tarafından göçmenlere yönelik olarak gerçekleştirilen en büyük etkinlik olan JOBAKTIV fuarı, Almanya´nın nüfus bakımından en büyük eyaleti Kuzey Ren Vestfalya´da (KRV) gerçekleştiriliyor. 12-13 Kasım´da eyaletin en kalabalık kenti Köln´de Palladium´da gerçekleştirilecek etkinliğin birinci gününde iş ve meslek eğitim yeri arayan göçmenler, ikinci günde ise göçmen kökenli olan ve olmayan yüksek okul mezunları ağırlanacak.

Halil Etyemez

Türkiye ve Uyum Araştırmaları Merkezi (TAM) Vakfı ve göçmenlerin iş piyasasındaki konumunun iyileştirilmesi konusunda faaliyet gösteren INTRA tarafından desteklenen etkinliğin ziyaretçilerini yalnız yeni iş ve meslek imkanları değil, ücretsiz olarak sunulan kapsamlı bir bilgi ve danışmanlık hizmeti de bekliyor. Fuar alanında oluşturulan belirli alanlarda ziyaretçiler özgeçmişlerini gözden geçirtme ve ücretsiz özgeçmiş fotografı çektirme olanağı bulacaklar.

Konuk Ülke: Türkiye

Bu yıl ilk kez bir konuk ülke ile gerçekleştirilecek fuarın açılışı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Halil Etyemez´in katılımıyla gerçekleştirilecek. Federal İş Ajansı KRV Bölge Direktörü Christiane Schönefeld, KRV Çalışma, Uyum ve Sosyal İşler Bakanı Guntram Schneider ve Ayrımcılığı Önleme Federal Dairesi Şefi Christine Lüders, etkinliğin açılış konuşmalarını gerçekleştiren diğer isimler olacak.

Ünlü komedyen Fatih Çevikkollu´nun sahne alacağı etkinlikte, göçmenlerin iş ve meslek yaşamına katılımıyla ilgili paneller gerçekleştirilecek. Diğer yandan Türk televizyon kanalları canlı yayınlarıyla fuarı, Türk göçmenlerin evlerine taşıyacaklar.

Sefer Öncel

Türk Medyasında Meslek Eğitimi Haftası

Etkinlik aynı zamanda Almanya´daki Türk Medyasının katılımıyla 7 Kasım-13 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilen „Türk Medyasında Meslek Eğitimi“haftasının odak noktasında yer alıyor.

JOBAKTIV Rheinland Fuarının, yeni bir iş ve meslek ile hayata yeni ve güçlü bir başlangıç yapmak isteyenler için benzersiz bir fırsat sunduğunu belirten Federal İş Ajansı Göçmenler Daire Başkanı Sefer Öncel, tüm göçmenleri etkinliğe katılmaya davet etti. Köln-Mülheim´da bulunan Palladium´da (Schanzenstr. 40, 51063 Köln) gerçekleştirilecek Jobaktiv Rheinland fuarının açılış töreni saat 10:30´da gerçekleştirilecek.

Etkinlikle ilgili detaylı bilgi www.arbeitsagentur.de/jobaktiv-rheinland adresinden edinilebilir.

Comments are closed.