width=750

Kahraman: ABD’nin Kudüs kararı Trump’ın büyük hatasıdır

TBMM Başkanı Kahraman, ABD’nin İsrail Büyükelçiliği’ni Kudüs’e taşıma kararı ile ilgili, “ABD Başkanı’nın bu yanlış haraketi makes bulmayacaktır. Sayın Başkan’ın büyük hatasıdır. Neticeye gidemeyeceklerdir.” dedi.

TBMM Başkanı Kahraman: ABD'nin Kudüs kararı Trump'ın büyük hatasıdır

TBMM

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, TBMM’nin 26. dönem çalışmalarına ilişkin bilgi verdi.

“Bir dönemi kapatıp, yeni bir dönemi açmaya hazırlanıyoruz. 40 gün sonra milletçe sandığa gidip, ülkemiz ve milletimiz için yeni bir dönem başlatacağız.” ifadesini kullanan Kahraman,
seçimlerin hayırlı olmasını diledi.

Meclis-i Mebusan’dan günümüze kadar arada kesintileri de dahil edilirse 1876’da başlayan 142 yıllık Meclis geleneği bulunduğunu belirten Kahraman, şöyle devam etti:

“TBMM, milli iradenin tecelli ettiği yerdir. Açıldığı günden bu yana milletimizin istikbalini ilgilendiren kanun ve kararlara imza atıp, ülkemizin karşılaştığı meselelerin çare ve çözüm merkezi olmuştur. Kuruluş ve Kurtuluş mücadelesi verdiğimiz yıllardan günümüze kadar millet ve devlet düşmanları boş durmamışlardır. Önceki darbe teşebbüslerinden daha vahim bir şekilde ülkemiz, emperyalist güçlerin kuklası olan hain ve lain FETÖ terör örgütünün eliyle 15 Temmuz 2016 Cuma gecesi bir darbe teşebbüsüne maruz kalmıştır. Darbe teşebbüsünde bulunanların saldırı gerçekleştirdikleri hedeflerinden biri de Türkiye Büyük Millet Meclisi olmuştur.”

Kahraman, menfur darbe girişimine karşı Meclisin kararlı bir duruş sergilediğini ve hainlere karşı korkusuzca, örnek direnişiyle ikinci kez ‘Gazi’ unvanını almayı hak ettiğini vurguladı.

Türkiye’yi kaosa sürüklemek, bölmek ve parçalamak isteyen darbenin önlenmesinin halkın bir bütün olarak demokrasiye sahip çıkması, darbeyi reddetmesi sayesinde olduğuna işaret eden Kahraman, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın halkımızı meydanlara inip direnişe çağırması ve milletimizin bu çağrıya birlik, bütünlük içinde uymasıyla darbe girişimi 16 saat içinde önlenmiştir. 16 saat gibi kısa bir zamanda da hayat normale dönmüştür. Parti farkı gözetmeksizin bütün milletimizin gösterdiği duruş, Türkiye tarihimizdeki darbeler dönemini sona erdirmiştir. İstiklal ve hürriyetimizi, birlik ve bütünlüğümüzü korumak için sokaklara çıkarak şanlı direnişin bir neferi olan herkese, Büyük Millet Meclisimiz adına şükranlarımı sunuyorum.

O gece kendi kararımla saat 23.38’de Meclise geldim ve açtım. İçtüzüğün verdiği yetkiye dayanarak 16 Temmuz 2016 Cumartesi günü saat 14.00’te Meclisimizi olağanüstü toplantıya çağırdım. Davet ve ilan metinlerini hazırladık ve Çankaya’ya Başbakanlığa gittim. Meclisimizde bulunan dört siyasi parti grubu bu toplantıya katıldı ve gece hazırladığımız ortak bildiri Mecliste grubu bulunan dört siyasi partinin imzasıyla kamuoyuna açıklandı. 16 Temmuz 2106 Cumartesi günü de örnek bir olağanüstü toplantı yaptık. Gece üç partinin hazırladığı bildiriyi, Meclis’te görüşmelerde bulunan dört partinin imzası ile kamuoyuna açıkladık.”

O gece 18’i kadın olmak üzere 81’i AK Parti’den, 16’sı CHP’den, 10’u da MHP’den Genel Kurul Salonunda bulunan 107 milletvekili ile önceki dönemlerde milletvekilliği yapanlar, milletvekili yakınları, Meclis çalışanları ve basın mensuplarına “silah arkadaşım” dediğini belirten Kahraman, “AK Parti’den 18 kadın milletvekilimiz birer Nene Hatun’dular, kahramanlık timsaliydiler. Onlara tekraren tebrik ve teşekkürlerimi sunuyorum. Partisinin adı ne olursa olsun, ay yıldızlı bayrağımızın altında birleşen, darbeye karşı demokrasinin yanında yer alan necip milletimize, sivil toplum kuruluşlarımıza, ordumuzun gerçek mensuplarına, güvenlik güçlerimize ve özellikle basınımıza TBMM adına şükranlarımı sunuyorum. 251 şehidimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Gazilerimize sağlıklı uzun ömürler niyaz ediyorum.” ifadesini kullandı.

TBMM bakım çalışmaları

Kahraman, 22 ay önce gerçekleştirilen hain darbe girişiminde TBMM’nin ölçülemeyecek ölçüde manevi zararın yanında, maddi olarak da büyük hasar gördüğünü aktararak, emperyalistlerin işbirlikçisi teröristlerin uçaklardan attıkları bombalar, helikopterle açtıkları ateş sebebiyle Meclis ana binasının kullanılamaz hale geldiğini hatırlattı.

Halkla İlişkiler Binasında da büyük tahribat olduğunu, Meclis genelinde büyük bir tamirat ve tadilat çalışması başlatıldığını belirten Kahraman, Gayri Menkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) tarafından “Milletin Meclisini Millet Yapar” sloganı ile Meclisteki tamirat ve tadilat işlerinin üstlenildiğini, desteklerinden dolayı GYODER üyelerine teşekkür etti.

TBMM Başkanı Kahraman, 27 Mayıs darbesini gerçekleştiren cuntacıların 1961 yılında açılışını yaptıkları TBMM binasının, ilk defa böylesine kapsamlı bir bakıma alındığını belirterek, Genel Kurul Salonu’nun altında sığınak diye bilinen yerler başta olmak üzere TBMM külliyesinin tümüyle elden geçirilip kullanılabilir hale getirildiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi

Kahraman, 26. yasama döneminin siyasi tarihte apayrı ve saygın bir yer edindiğini bildirdi. Kahraman, “Türkiye’nin bir daha darbelere maruz kalmaması, ekonomik ve sosyal istikrarımızı bozmak isteyenlere meydan verilmemesi için bu dönemde köklü değişikliklere imza atılmıştır. Ülkemizin istikbalinin daha parlak olmasını temin etmek ve darbe girişiminin yaralarını sarmak gayesiyle bu dönem yoğun bir mesai sarf edildi. Bu süreçte yaptığımız Anayasanın 70 maddesindeki değişiklik en mühim çalışmadır.” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’yle, TBMM’nin görev ve yetkilerinin yeniden tanımlandığını ve güçlendirildiğini belirten Kahraman, böylece TBMM’nin yasamaya odaklanacağını ve denetleme görevini daha güçlü bir şekilde yapacağını vurguladı.

Kahraman, “Kuvvetler ayrılığı ilkesi gereği, kanun teklifleri milletvekilleri tarafından verilecek ve milletvekillerinin yasama faaliyetlerine daha etkin bir şekilde katılımı sağlanacaktır. Sistemin en önemli gayelerinden biri de yasama-yürütme-yargı erklerinin yetki ve sorumluluklarını netleştirerek, yönetimde istikrarı tesis etmektir. 24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak seçimlerle uygulanmaya başlanacak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile ümit ediyor ve inanıyorum ki ülkemizde belirsizliklerin, pazarlıkların ortadan kalktığı istikrarlı bir dönem başlayacaktır.” ifadesini kullandı.

Yakın tarihe bakıldığında, TBMM’nin açılışından bugüne kadar geçen 98 yıllık sürede 65 hükümet kurulduğuna ve bir hükümetin ömrünün ortalama 1,5 yıl olduğuna değinen Kahraman, “Siyasi tarihimizde 2 aylık hatta 28 günlük hükümetler de gördük.” dedi.

Ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınmanın “siyasi istikrara” dayandığını; Türkiye’nin ekonomik ve sosyal atılımlarının demokrasinin rahatça işlediği uzun soluklu hükümetler döneminde gerçekleştirildiğini aktaran Kahraman, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle, koalisyon pazarlıklarının yapılmadığı, bakanlıkların paylaşılmadığı istikrarlı bir döneme gireceğiz. Yapılan çalışmaların hayırlı neticeleri önümüzdeki aylardan itibaren görülecektir.” diye konuştu.

“Siyasi tarihimizde yeni bir dönem başlayacak”

Kahraman, şu görüşlere yer verdi:

“Bildiğiniz üzere dönem başında bütün partilerin seçim beyannamelerine koydukları ‘yeni bir anayasa yapma’ taahhüdünü yerine getirmek için Mecliste grubu bulunan dört partiden üçer üyenin yer aldığı bir komisyon oluşturmuştuk. Komisyon ilk toplantısını 4 Şubat 2016 tarihinde gerçekleştirmişti. 15 gün içinde üç toplantı gerçekleştiren Anayasa Mutabakat Komisyonunun hedefi, takip edilecek usul ve komisyonun ismi hususunda mutabakata varılamadı. Böylelikle bütün partilerin müşterek bir anayasa önerisi ortaya koyamayacağı anlaşılınca 16 Şubat 2016 tarihinde çalışmalar sona erdirildi. Komisyonun çalışmalarına devam etmesi durumunda, üzerinde mutabık kalınacak bir metin oluşturma ihtimali de yoktu. Komisyonun devam etmesi, Türkiye’yi oyalamaktan başka bir mana ifade etmeyecekti.

26. Dönemde yaptığımız çalışmalardan biri de TBMM içtüzüğünde değişiklik yapmak olmuştur. 27 Temmuz 2017 tarihinde yaptığımız değişiklik ile Genel Kurulun çalışma usul ve esasları yeniden belirlenerek yasama faaliyetlerine hız ve nitelik kazandırılmıştır.”

Kahraman, yapılan diğer bir değişiklik de yıllardır tartışılan fakat bir türlü gerçekleştirilemeyen Seçim Kanunundaki düzenlemeler olduğunu bildirdi. Kahraman, partilerin birbirleriyle ittifak yaparak seçimlere girmesine izin verildiğini anımsatarak, “Kararlar ve kanunlar, demokratik gereklere ve ihtiyaçlara göre yeniden düzenlenebilir. Atılan adımların neticelerinin hayırlı olmasını temenni ediyorum.

27. Dönem, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk Meclisi olacak ve siyasi tarihimizde yeni bir dönem başlayacaktır. 27’nci Dönemde daha başarılı çalışmalara imza atılmasını temenni ediyorum. Kaba, yaralayıcı sözlerden ve kavga görüntülerinden arınmış bir dönem olmasını ümit ediyorum.
Milli birlik, beraberlik ve barış içinde daha ötelere yürümek hedefimizdir. Tek Millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet sloganı daima ilkemiz olmalı. TBMM, inşallah bu ana istikamette yürüyüşünü sürdürecektir.” ifadesini kullandı.

Misakımilli’yi kabul eden Meclis-i Mebusan’ın devamı bir Meclisin var olduğunu belirten Kahraman, Misakımilli ile belirlenen sınırların güvenliği ve milletin huzurunun en öncelikli hedefleri olduğunu vurguladı.

Kahraman, “Bu yasama döneminde devletimize yönelik dışardan gelecek tehditleri önlemek gayesiyle Meclisimizce hükümete verilen yetkiye dayalı olarak şanlı ordumuz sınırlarımız dışında da faaliyet yürütmektedir. Bu faaliyetlerin en kapsamlısı Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Operasyonları olmuştur. Ülkemize güney sınırlarımızdan yönelik tehditleri ortadan kaldırmak için yapılan her iki harekâtta büyük başarı elde edilmiştir. Buradan sınırlarımızın güvenliğini sağlayan kahraman Mehmetçiğimize ve güvenlik güçlerimize bir kez daha şükranlarımı sunuyorum. Şehitlerimizin ruhu şad olsun. Gazilerimizden Allah razı olsun.” dedi.

Kahraman, 26. Yasama Dönemi’nde görev alan milletvekillerine, siyasi partilerin genel başkanlarına, mensupların, partilerin grup yöneticilerine, komisyon ve kurullarda görev almış başkan ve üyelerine teşekkür etti.

Kahraman, ahirete irtihal eden Gaziantep milletvekili Abdülkadir Yüksel’e de rahmet diledi.

Anayasada değişiklik

1982 Anayasası’nın, 16 Nisan 2017 tarihinde 70 maddede yapılan değişiklikle birlikte 19. defa değişikliğe uğradığını belirten Kahraman, 35 yılda 184 maddede değişiklik yapıldığını, Anayasa’da yapılan bu köklü değişiklikle birlikte Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçileceğini anımsattı.

Seçilme yaşının 25′ten 18′e indirildiğini, milletvekili sayısının 600′e çıkarıldığını, milletvekili seçim süresinin 5 yıla çıkarıldığını hatırlatan Kahraman, İçtüzük’te yapılan değişiklikle, Genel Kurul çalışmalarına etkinlik ve hız kazandırıldığını söyledi.

Kürsüde frak giyme zorunluluğunun kaldırıldığını, 644 kanun tasarısı ve 2 bin 327 kanun teklifinden, 93 kanun ve 396 uluslararası antlaşma olmak üzere toplam 489 kanunun kabul edildiğini aktaran Kahraman, 83 TBMM kararı alındığını, 31 OHAL KHK’sinin kanunlaştığını bildirdi.

Komisyonlara gelen 25 bin 428 dilekçeden, 23 bin 406′sının (yüzde 92’si) sonuçlandırıldığını, bin 51 yasama dokunulmazlığı tezkeresinden 743′ünün gerekli işlemler yapılmak üzere Başbakanlığa gönderildiğini belirten Kahraman, 508 tezkerenin komisyonda beklediğini söyledi.

20 Mayıs 2016 tarihinde Anayasa’ya eklenen geçici maddeyle 154 milletvekilinin 682 dosyadaki dokunulmazlığının kaldırıldığını belirten Kahraman, 1924 Anayasası’ndan bugün kadar toplam 197 milletvekilinin yasama dokunulmazlığının kaldırıldığını dile getirdi.

Kahraman, 12 milletvekilinin, 8′inin kesinleşmiş mahkumiyet kararı, 3′ünün devamsızlıktan dolayı, birinin istifa sonucu Genel Kurul kararıyla milletvekilliğinin düşürüldüğünü hatırlattı.

“2 bin 643 soru önergesi iade edildi”

26. Dönem’de, TBMM Genel Kurulunun 340 toplantıda 2 bin 850 saat, komisyonların 663 toplantıda 3 bin 51 saat olmak üzere toplam 5 bin 901 saat çalışıldığına dikkati çeken Kahraman, bu dönemde, TBMM çalışmalarında 214 bin 615 sayfa tutanak tutulduğunu söyledi. Kahraman, şu bilgileri verdi:

“Anayasa’nın 138. maddesi ile İçtüzük’ün 67, 96 ve 97. maddeleri gereğince, görülmekte olan bir davaya ilişkin, kaba ve yaralayıcı söz ihtiva eden, kişilik ve özel yaşama ilişkin konuları içeren, başka bir kaynaktan kolayca öğrenilmesi mümkün olan 2 bin 643 soru önergesi iade edildi.

30 bin 496 yazılı soru önergesinden 12 bin 396′sı, bin 699 sözlü soru önergesinden 568′sinin yanıtlandı. Başkanlığa sorulan 231 sorudan 198′i yanıtlandı. 3 bin Meclis Araştırma önergesinden 66′sı, 22 gensorudan 16′sı görüşüldü. 2 Meclis Soruşturması ve 34 Genel Görüşme önergelerinden ise görüşülen olmadı. 5’i kitap, 23’ü rapor ve 91’i bilgi notu olmak üzere milletvekillerimize bin 10 adet araştırma hizmeti sunuldu.

Kütüphane koleksiyonuna 14 bin 840 yayın ilave edildi. Yayın sayısı 411 bin 23’e ulaştı. Kullanıcı sayısı 83 bin 425 artarak 355 bin 874’e ulaştı. 2 İstiklal Mahkemesine ait 5 bin 182 sayfa Osmanlıca metin, günümüz Türkçesine çevrildi. İlk 5 mahkemeye ait belgeler 10 cilt halinde bastırılıp internet üzerinden kullanıcıların hizmetine sunuldu.”

TBMM Camisi açılıyor

A ve B Blokların yıkılması sonrası oluşan inşaat sürecinde caminin geçici olarak kapatıldığını anımsatan Kahraman, bu süreçte yoğun talep ve ihtiyaç dolayısıyla iki mescit açıldığını, 18 Mayıs Cuma günü TBMM Camisi’nin yeniden ibadete açılacağını bildirdi.

15 Temmuz menfur darbe girişimi sonrası, güvenlik konseptinin değişmesi sebebiyle yeni güvenlik önlemleri ve tedbirleri alınarak, teknoloji destekli üst düzey güvenlik önlemleri alındığını aktaran İsmail Kahraman, “Günümüz sivil savunma şartlarına uygun, her türlü afete ve saldırıya karşı mevcut sığınaklar donanımlı ve fonksiyonel hale getirildi. 360 derece dönebilen Anti Drone Sistemi kuruldu. Siber saldırılara karşı en üst düzeyde tedbirler alındı. Acil müdahale gerektiren durumlarda stratejik personelden oluşan 7/24 hizmet verecek Acil Durum Merkezi kuruldu.” açıklamasını yaptı.

Meclise emanet edilen tarihi ve kültürel varlıkların gelecek nesillere aktarılması gayesiyle başlatılan restorasyon çalışmaları yasama dönemi boyunca aslına uygun bir şekilde sürdürüldüğünü söyleyen Kahraman, 1 milyon 635 bin 840 yerli, 844 bin 160 yabancı olmak üzere toplam 2 milyon 480 bin kişinin müze, saray, köşk ve kasırları ziyaret ettiğini vurguladı.

Beykoz’da kurulacak cam müzesiyle ilgili de bilgi veren Kahraman, Beykoz’un, Osmanlı’dan bu yana tarihi süreç içerisinde cam işçiliği ve üretimi ile gündeme gelen önemli bir yerleşim merkezi olduğunu, bu yörede Osmanlı’dan bu yana devam eden cam üretim sanatının yaşatılması ve tanıtılması gayesiyle TBMM bünyesinde cam müzesi oluşturulmasının hedeflendiğini belirtti.

Kahraman, ilk etapta, saraylarda yer alan 15 bin cam eserinin sergilenmesinin düşünüldüğünü, ayrıca, müze içerisinde cam üretim aşamalarını gösteren ustaların ve atölyelerin de yer alacağını bildirdi.

Hereke Halı ve İpekli Dokuma Fabrikasının kapasitesinin artıldığını söyleyen TBMM Başkanı Kahraman, 25 halı dokuma ustası, 10 ipekli dokuma ustası olmak üzere 35 yeni personelin işe alındığını dile getirdi. Kahraman, “Böylece Hereke’nin tarihi, kültürel ve sanatsal zenginliklerinin yaşatılması teşvik edilmiştir.” dedi.

Kahraman, Sivas Atatürk Kongre Müzesi restorasyon çalışmaları tamamlandığını, Konya Kubad Abad Sarayı’nın, Birinci Ordu Komutanlığı Selimiye Kışlası 3 Nolu Kulesi’nin, Sivas Buruciye Medresesi’nin restorasyon çalışmaları devam ettiğini aktardı.

Dolmabahçe ve Beylerbeyi saraylarında 17 dilde, diğer mekanlarda ise 3 dilde ücretsiz elektronik rehberlik hizmeti sunulduğunu, Milli Saraylar’da Dolmabahçe Sarayı Konferansları kapsamında 33 konferans ve 2 panel gerçekleştirildiğini, konferans ve panellere yaklaşık 3 bin 500 kişinin katıldığını anlattı.

Kahraman, “Sultan II. Abdülhamid Han ve Dönemi” ile ” “Sultan V. Mehmed Reşad ve Dönemi” konulu iki uluslararası sempozyum gerçekleştirildiğini söyledi.

İsmail Kahraman’nın değerlendirme toplantısında, Meclis’in 26. Dönemi’ne ilişkin verdiği bilgiler özetle şöyle:

“TBMM Başkanı Kahraman, ilki KKTC, ikincisi Azerbaycan olmak üzere 13 ülkeyi ziyaret etti, ayrıca 12 uluslararası toplantıya katıldı.

NATOPA, MIKTA ve APA’nın İstanbul’da yapılan Genel Kurullarına ev sahipliği yapıldı.

Ayrıca, KEİPA Meclis Başkanları Zirvesine, Avrupa Konseyi Parlamento Başkanları (AKPM) Toplantısı’na, Avrasya Ülkeleri Parlamento Başkanları Zirvesi’ne, APA ve TÜRKPA genel kurullarına ev sahipliği yapılacak.

2017’de KEİPA ve MIKTA’nın Dönem Başkanlığı yapıldı. Asya Parlamenter Asamblesi (APA) Dönem Başkanlığı devam ediyor.

2019’da Akdeniz Parlamenter Asamblesi (AKDENİZ-PA) Dönem Başkanlığı Türkiye’ye geçecek.

TBMM’yi bu dönemde 20 cumhurbaşkanı, 25 meclis başkanı, 1 devlet başkanı yardımcısı, 12 başbakan, 4 başbakan yardımcısı, 32 bakan, 91 büyükelçi, 68 farklı düzeyde yabancı heyet ziyaret etti.

1 milyon 64 bin ziyaretçi

26. Dönem’de üç “Meclis Sohbetleri” toplantısı yapıldı.

Genel Kurul’dan 2 bin 850 saat canlı yayın, 249 saat haber yayını, 242 saat siyasi parti grup toplantısı yayını gerçekleştirildi.

Meclis Bülteni 229. sayısından itibaren içerik, haber ve tasarım değişikliği ile “Meclis Haber Dergisi” adını aldı. 26. Dönem’de 24 sayı yayımlandı. Türkiye’de öncü nitelikte ilk kez “Canlı Dergi” uygulamasıyla interaktif bir çalışma gerçekleştirildi.

1 milyon 64 bin vatandaş Meclisi ziyaret etti. Çoğunluğu öğrenci olmak üzere, 275 bin 825 kişiye rehberlik ve tanıtım hizmeti verildi.

“125 kişiye dava”

15 Temmuz darbe girişi sonrasında birçok kamu kurum, kuruluş ve STK temsilcileri TBMM’yi ziyaret etti. Bu süreçte, başta ABD olmak üzere 23 yabancı heyet de TBMM’yi ziyaret etti.

TBMM Başkanı’nın uluslararası alanda yaptığı etkin parlamenter diploması neticesinde Demokrasi ve Dayanışma Zirvesi’nde, TÜRKPA Genel Kurulu’nda, Barış, Kalkınma ve Bağlantılılık Terörle Mücadele Zirvesi ile İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamento Birliği’nde FETÖ darbe girişimi kınandı.

15 Temmuz darbe girişiminde TBMM Külliyesi’nin bombalanmasıyla meydana gelen milyonlarca liralık maddi hasarın tazimini için FETÖ terör örgütü mensubu 125 kişi aleyhine alacak davası açıldı. Davalıların tüm mal varlıklarına ihtiyati haciz konuldu.

Meclis’in bombalanmasıyla ilgili olarak açılan Akıncı Üssü davası ile Çatı davası başta olmak üzere toplam 105 ceza dosyasına müdahil olundu.

Birinci Meclis’ten başlayıp TBMM Tören Alanında son bulan “Milli Birlik Yürüyüşü” gerçekleştirildi.

“15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” törenleri çerçevesinde devlet protokolü, şehit aileleri, gaziler ve vatandaşların yoğun katılımıyla TBMM’nin ev sahipliğinde program gerçekleştirildi.

251 Şehidi temsilen 81 ilden gelen gençlerin getirdiği 251 bayrak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a takdim edildi.

Darbe girişimi sırasında tahribata maruz kalan alanlarda bakım ve onarım çalışmaları yapıldı.

Tadilatlar

Yasama faaliyetlerinin etkin ve verimli bir şekilde yürütülmesi için yasama dönemi boyunca modern ve teknolojik imkanlar çerçevesinde bilgi, bilişim ve fiziki alt yapı çalışmaları ile bakım, onarım ve tefriş çalışmaları yürütüldü.

Elektronik Belge Yönetim Sistemine (EBYS) geçildi.

Santral sistemi kurularak sabit telefonlar daha teknolojik hale getirildi.

Başkanlık Divanı Toplantı Salonu ve TBMM Başkanlık Makam Odası günün şartlarına uygun hale getirildi.

Kulisler, milletvekillerinin talep ve ihtiyaçları dikkate alınarak daha uygun hale getirildi.

Milletvekillerine tanınan diplomatik pasaport hakkı önceki dönem milletvekillerine de verildi.

SGK ile anlaşmalı tüm eczanelerden milletvekillerinin de faydalanması sağlandı. Meclis hastanesinde ilk defa hizmete giren tam kapasiteli fizik tedavi merkezi ünitesi oluşturuldu. Ultrason, raporlama, hasta bekleme odaları yapıldı.”

Devlet Bahçeli’nin gündeme getirdiği af konusu

Kahraman, TBMM’de düzenlediği basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin gündeme getirdiği af konusuna yönelik değerlendirmesinin sorulması üzerine Kahraman, af yetkisinin TBMM’ye ait olduğunu, bunun Anayasanın 87. maddesinde yer aldığını anımsattı. Kahraman, Anayasa’nın 104. maddesinde de sağlık nedenleriyle ilgili olarak Cumhurbaşkanının kişisel af yetkisi bulunduğuna işaret etti.

Kahraman, af konusunun hassasiyetine dikkati çekerek, “Siyasi partiler, milletvekilleri böyle bir teklifi verebilirler. Kabulü, Meclisteki anayasaların kabulüne ait olan 330 rakamına ulaştığında olur. Af hangi kapsamda olacak, sosyal yapıya, bünyeye uygun mu değil mi, teklifin ortaya çıkmasından sonra ele alınabilecek bir husustur ve siyasi partileri ilgilendiren hadisedir. Bu mevzu üzerinde ciddi çalışmalar yapılıp, herhangi bir teklif verilir de Meclisten geçerse elbette kabul görür.” diye konuştu.

Son zamanlarda vergi barışı, öğrenci affı gibi çeşitli sahalarda aflar çıkarıldığına işaret eden Kahraman, ancak bu konunun bambaşka, geniş kapsamlı bir konu olduğunu vurguladı. Yetkinin de TBMM’de olduğunu aktaran Kahraman, “Partilerin, bu noktadaki iradelerini ortaya koymaları mümkün. Görüşülür, alınacak karar neyse hepimiz de o karara göre hareket ederiz.” ifadesini kullandı.

“Hiçbir sistem ideal değildir”

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin amacından daha uzak, kaosu besleyen bir tablo ortaya çıkarıp çıkarmayacağı sorusu üzerine Kahraman, hiçbir sistemin ideal olmadığını, ideale ulaşılmadığını ancak yaklaşıldığını bildirdi.

Kahraman, yeni bir sisteme gittiklerini vurgulayarak, “kervan yolda dizilir” sözünü anımsattı. Kahraman, öteden beri Türkiye için başkanlık sisteminin uygun olduğunu düşündüğünü, bir arabada iki şoförün olmayacağını, Fransa’nın bunun sıkıntısını çektiğini anlattı.

“Partilerin azalması”

TBMM Başkanı Kahraman, daha önceden partiler ittifakının olmadığını, bir başka partinin ismi altında birleşildiğini, bir nevi hülle gibi olduğunu anımsattı.

Kanunların kutsal metinler gibi olmadığını belirten Kahraman, şartların, değişiklikleri zorunlu kıldığını söyledi. Kahraman, uygulamayı göreceklerini vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İleride, çoklu değil partilerin azalmasının gerçekleştiğini göreceğiz. İngiltere, ABD’de, istikrarlı ülkelerde parti çokluğu yoktur. ‘Partiyi çoğaltalım, herkese yer verelim’ hadisesi, istikrarda sıkıntı meydana getirebiliyor. Önümüzü göreceğiz. Bence ileride herhangi bir sıkıntıya meydan vermemek, seçim öncesi meseleyi çözmek daha uygun. Bir kaotik durum meydana geleceğini zannetmiyorum, düşünmüyorum. Yeni sistemde Cumhurbaşkanımızın çıkaracağı kararnameler, seçeceği çalışma arkadaşları, Meclisin de denetim ve kanun yapma yetkisi, bütçenin tasdikini elinde tutması, güzel bir denge sağlayacaktır. Bu noktada yanlış, eksiklik görmüyorum. Eksiksiz hiçbir şey mevzu bahis olamaz. Noksansızlık yalnız Yaradan’a ait.”

ABD’nin Tel Aviv Büyükelçiliğini Kudüs’e taşımas

ABD’nin Tel Aviv Büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasına ilişkin bir soru üzerine de Kahraman, Kudüs’ün üç semavi dinin kutsal saydığı bir şehir olduğuna dikkati çekti.

ABD Başkanı Donald Trump’un yaptığı bu yanlış hareketin makes bulmayacağını bildiren Kahraman, bu noktada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul’da yaptığı İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısı ve BM’de alınan kararın, güzel bir gelişme olduğunu söyledi.

Kahraman, “ABD Başkanı bu yanlışı ortaya koyuyor ama bunun devam edebileceğini, devamını sağlayabileceğini zannetmiyorum. Kudüs’ün statüsü, BM’nin aldığı kararlar çerçevesinde yine devam edecektir diye düşünüyorum. Sayın Başkan’ın bir büyük hatasıdır, yakışmayan hatasıdır. Neticesi alınamayacaktır, neticeye gidemeyeceklerdir.” ifadesini kullandı.

“Destansı dönem”

Kahraman, milletvekillerinin devamsızlıklarına ilişkin bir soruyu yanıtlarken, bu konunun içtüzükte düzenlenebileceğine değindi. Kahraman, bazı parlamenter ülkelerde devamın sağlanabilmesi için maaşın devama endekslendiğini, katıldığı toplantı kadar maaş aldığını anlattı. Kahraman, devamı sağlayıcı önlemler alınması gerektiğini belirtti.

TBMM Başkanı Kahraman, 26. Dönem’de çok çalışkan bir dönem gerçekleştirdiklerine işaret ederek, her yönden övünülecek, destansı dönem olarak gördüklerini kaydetti.

“Bilerek aday yaptı”

Cumhurbaşkanı adaylarından Selahattin Demirtaş’ın cezaevinde olduğunun anımsatılması üzerine Kahraman, cezaevindeki bir kişinin siyasi hakları kullanma hakkına sahip olmadığını, partisinin bunu bilerek Demirtaş’ı aday yaptığını söyledi.

Kahraman, hiçbir erkin, diğer erkin işine karışmaması gerektiğini belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Kendi gücü neyse o çerçevede kalmalıdır. Kuvvetler birbirine karışamaz. Bir rey beyanında bulunmak mümkün değil. Sayın Demirtaş’ın, 20 civarında dosyadan dolayı dokunulmazlığı kalktı. Yargının vereceği karardır, yargının kararına hürmet etmek durumundayız. Hangi güç olursa olsun vereceği kararda serbest olmalıdır. HDP, durumunu bile bile aday gösterdi. Bu da kendi iradesine ait bir keyfiyettir. Bu noktada fikir beyanı hakkına sahip değilim. Mahkemelik olan konularda fikir beyanı mevzuata göre yasaklanmıştır. Görülen dava hakkında Meclis Başkanı olarak fikir sunmam, hukuka aykırıdır.”

“Siyasi ahlaka sahip olmaları gerekir”

Bir gazetecinin, “İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, damadınızın FETÖ iddiaları nedeniyle yurt dışında kaçak olduğunu söyledi. Bu iddialara ne dersiniz?” sorusuna Kahraman, “Meral Hanım’ın öyle bir beyanı kendine aittir, mesnetsiz, yersizdir, herhangi bir delile dayanmamaktadır. Siyaset garip bir şey. İnsanlar aklına geleni söyleyebiliyor. Bu da siyasi ahlaka ait bir keyfiyettir. İnsanların ahlaka, hele siyasetçilerin siyasi ahlaka sahip olması gerekir.” yanıtını verdi.

“Böyle bir algıya muhatap olmam yanlış”

TBMM Başkanı Kahraman, “Sizin Atatürk, laiklik, modernlik karşıtı olduğunuz yönünde bir algı var. Bir yanlış anlaşılma durumunda olduğunuzu düşünür müsünüz?” sorusuna şöyle karşılık verdi:

“Benim böyle bir algıya muhatap olmam yanlış. Laiklik Türkiye’deki tatbikatıyla uygun gördüğüm bir konu. Şu isteğim, temennim var. Hiçbir kavram tarifsiz olmaz, tarifinin yapılması lazım. 1924, 1961, 1982 anayasalarında Diyanet İşleri Başkanlığı devletin kurumudur, din dersleri mecburidir, dini bayramlar resmi bayramdır. Velhasıl dindar anayasalardanız. Ama mesela Fransa’da laiklik başka türlü tatbik ediliyor. Fransa Senato Başkanı’nın misafiri olarak Paris’e gittiğimde akşam namazı kılmak istedim. ‘Bu çatı altında herhangi bir dine ait ritüel yerine getirilemez. Size araba veriyoruz, 500 metre ileride milletvekillerimizin kaldığı bina var, orada bir oda size ayrılıyor.’ dedi. Biz de öyle değil. Bu konu üzerinde epey konuşuldu. Yanlış spekülasyonlara vesile oldu. Olmazı oldu saymak uygun değil, yanlıştır. Bu algı da yanlıştır. Demokrasiye, insan hak ve hürriyetlerine…

İnsan hak ve hürriyetleri doğuştan sahip olunan haklardır. İnsan düşünceye, düşüncesini ifadeye, inandığını yaşamaya doğuştan sahiptir. Buna dokunulmamalıdır. Hangi inançta olursa olsun. Onun kanun içerisinde kalması kaydıyla dini, ırkı, inancı ne olursa olsun yaşaması hakkıdır. Cumhuriyete inanıyorum. Cumhuriyet, yani halkın, cumhurun, reisini seçmesi demokrasi demektir. Demokrasi sandıktır, sandıktan kim çıkarsa o makul ve muteberdir. Saltanatçı değilim cumhuriyetçiyim. Dinin serbestliğinden yanayım cumhuriyetin temel ilkelerinden yanayım. Bunun dışındaki algılar tamamen yakıştırmadır. Türkiye’mizde benden değilsen sana nasıl bir kabahat bulayım düşüncesi yerleşmiştir. Halbuki insan kendine duyduğu saygıyı başkasına duymak zorundadır. Bu ahlak, kültür giderek yerleşecektir inancındayım.”

Kahraman, bir soruyu yanıtlarken 1960 darbesini yapanların, Demokrat Partinin anayasayı çiğnediği için 3 kişiyi astığını anlattı. Kahraman, “Oysa anayasayı çiğneyen kendileri. Zira müesses bir nizamı yıkıyor. Suçlu olanlar kendilerini suçsuz, suçsuz olanlar da suçlu kabul ettiler.” dedi.

FETÖ’nün yaptığının Türkiye’de sistem, kadro değişikliği olmadığını belirten Kahraman, “Bu ne ihtilal ne darbeydi. Türkiye’nin yok olması, perişan olması, kargaşa içinde olması demekti.” ifadesini kullandı.

Muhabir: Alp Özden, Meltem Yılmaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>