Kamen İslam Birliği Kuba Mescidi`nde Rahmet Gecesi..!

 

Geçmişleri anma gecesinde duygulu anlar yaşandı.

 

Türkiye’den gelen Sivas eski Emekli Müftüsü Ahmet Akgül hoca efendi günün konuşmacısı olarak katılırken, diğerleri ise, İGMG Ruhr A Bölge Başkanı Özcan KURİ, İrşad Başkanı Sadettin Arıcıoğlu, Kamen DİTİB Camii imam hatibi Yavuz Ersoy hoca efendi, Muharrem Sergen hoca efendi, İGMG Bergkamen Dar-ul Erkam Camii imam hatibi Salih Özbay hoca efendi, Makina Mühendisi Mustafa Yücel, proğrama katılanlar arasındaydı.

Kur’an-ı Kerim`den Ya-Sin`i Şerif okunduktan sonra. Türkçe mealini Yunus Sezer hoca efendi yaptı. İlahi ve kasideler Muharrem Sergen ve Salih Özbay hoca efendiler okudular. Duygu ile izlenen programa dia gösterisiyle katılan, Makine Mühendisi Mustafa Yücel’in hazırladığı muhteşem proğramı izleyenleri duygulandırıp merhum ve merhumelerin yakınları göz yaşlarına hakim olamadıkları gözlendi. Dortmund Bölgesi Ruhr A Bölge Başkanı Özcan Kuri özetle şöyle konuştu: “Bu muhteşem proğramı tertip eden siz kardeşlerimizi huzurlarınızda tebrik ediyorum ve teşekkür ederim. Bu örnek çalışmadan hepimiz son derece memnun kaldık. Allah-ü Teâlâ aramızdan ayrılıp ebedi hayata intikal eden, Mü’min ve Mü’mine kardeşlerimize rahmet eylesin, en son bizlerinde gideceği yer orasıdır. Korkumuz yok çünkü bizler inançlı müslümanlarız. İnanmayanlar korksunlar, çünkü onlara elim bir azap vardır” dedi.

Allah bizleri Camisiz ve Cemaatsız bırakmasın

Ruhr A Bölgesi İrşad Başkanı Sadettin Arıcıoğlu özetle: “40 yılın üzerinde Avrupa kıtasında ömür sürmüş ve hayırlı evlatlar yetiştirip topluma kazandırmış ve ömürleri biterek ebedi hayata geçiş yapmış, Merhum ve Merhumeleri anmak için buraya toplanmış bulunuyoruz. Allah-ü Teâlâ makamlarını inşaallah cennet eder. Unutmayalım ki Cennetin yolu Camii’lerimizden geçer. Allah bizleri Camisiz ve Cemaatsız bırakmasın” dedi.

Kamen DİTİB Camii İmam Hatibi Yavuz Ersoy özetle: “Bu Camii den ahirete intikal etmiş olan değerli Merhum ve Merhumelerin aziz ruhlarını şad etmek için burada bulunmaktayız. Bizden evvel yaşayanlar şimdi aramızda yoklar, ölümde çok büyük ibretler vardır. Her kes bilmelidir ki ölüm bir yok olma değildir. Mü’minlerin amel defterleri kıyamet sabahına kadar açık tutulur ve daima sevap hanelerine sevaplar yazılır. Önemli olan şu kısa ömürleimizi asla boşa geçirmemek lazımdır. İki Melek bizlerin daima savap ve günahlarını kaydaderler. İnşaallah Allah’ın huzuruna günahsız veya günahı az olarak gideriz.” dedi.

“Çok sayıda hatim, yüzlerce Ya sin-i Şerif, sayısız Selavatı şerifeler okuyarak geçmişlerimizin ruhlarına hediye ediyoruz.”

Kamen Küba Mescidi Dernek Başkanı Bekir Bozkurt özetle: “Bu günkü bu muhteşem poğrama katıldığınız için her kese sonsuz teşekkür ederiz. Bu sene 17′ ncisini tertib etmiş bulunmaktayız. Şimdiye kadar Camimizden en az 30 kişi ahirete intikal etmiştir. Türkiyemizin en güzide insanlarını da unutmadık başta Merhum Erbakan hocamızı, ölümü büyük belirsizliğini koruyan şehid Muhsin Yazıcıoğlu, Büyük alim Merhum Mustafa Efe hocamızı ve buradan adlarını sayamayacağımız sayısız kardeşlerimiz için, çok sayıda hatim, yüzlerce Yasin-i şerif, sayısız selavatı şerifeler okuyarak aziz ruhlarına hediye ediyoruz. Allah kabul ve makbul buyursun, umulur ki, onların ruhları şad olmuştur – olacaktır” dedi.

Müslümanların ömürleri çok anlam taşımaktadır.

Türkiye’den Misafir olarak gelen, Sivas eski Müftüsü Ahmet Akgül hoca efendi de bir şiirle başladığı konuşmasına şöyle devam etti: “Hepimiz zaman gemisine binmişiz, hedefe doğru yol almaktayız, süzülüp gitmekteyiz. Ancak bu yolculuğumuzun farkında değiliz. Her kes bilmektedir ki ölüm dönüş bileti olmayan yolculuktur. Bu yolculuğun sonunda inşaallah Cennet vardır. Eğer dünyada sonsuza kadar kalınmış olsaydı hiç şüphe yok ki Hz. Muhammed (S.A.V.) kalırdı. Müslümanların ömürleri çok anlam taşımaktadır. Allah`a gerçek iman edenlere Cennet müjdelenmiştir. Ondan dolayıdır ki geçmişlerinizi bu gün rahmetle anmaktasınız. Sizleri kutluyorum inançlarınızdan eksilme olmadığı gibi çok şeyler kazanmışsınız. Biz ölümü bir diriliş olarak kabul etmekteyiz. Kime sorarsanız sorunuz ölümü kimse inkâr edemezler, ancak öteki inanmayanlar ise daima gerçeği inkar etmeğe devam etmektedirler. Ölümün hak olduğunun ancak tabutun altına girince görüldüğü gibi, hesap günü gelip çatınca bakalım inanmayanlar ne yapacaklardır. Asıl hayat kabirde başlar. Kabrin başından her kes dağılınca orada sorulanlara doğru cevaplar verilirse ne mutlu. Kâbir Mü’min için gül bahçesi olacaktır.

“Bu cennet vatana göz dikenler asla affedilmemelidirler”

Geçmişlerini Rahmetle yad etmek için mutlaka namaz kılsınlar. Ettehiyyâtü’nün manası çok önemlidir, bütün müslümanları bir çatı altında toplamayı emreder. Bu gün ümmet param parça olmuştur mutlaka bir baş gerek. Zamanımızda geçmişimize haşa küfredenler türediler. Ecdadımız 5 vakit namazlarını camilerde kılıyorlardı. Bir muhteşem yüz yıl iftira kampanyası tutturmuşlar, geçmişimize adeta küfür ediyorlar. Kanuni Sultan Süleyman Zamanında, 6.400.000 Kilo metre kare toprağımız vardı. Daha sonra ise şimdi sadece elimizde kalan son vatan toprağımız her kesin malumudur ki, 780.782 kilo metre kareye düşmüştür. Bu son vatan  toprağımızı korumak farzı ayındır. “Bu cennet vatana göz dikenler asla affedilmemelidirler” sözleriyle konuşmasını tamamladı. Yapılan veciz bir dua ile bitirilen “RAHMET PROĞRAMI” Verilen ziyafetle son buldu.

İsmail ÇAKIR/BERGKAMEN-euturkhaber.com

 

Comments are closed.