Kaposvár’da Uluslararası Sosyal Bilimler Konferansı Yapıldı

Türk Macar İşadamları Derneği (TÜMİŞAD)’ın katkılaryla Macaristan’ın Kaposvár Üniversitesi ve İstanbul Beykent Üniversitesi üç gün süren ”Uluslararası Avrasya Ekonomileri Konferansı” düzenlendi.

Türk Macar İşadamları Derneği (TÜMİŞAD)’ın katkılaryla Macaristan Kaposvár Üniversitesi ve Beykent Üniversitesi Kaposvár Üniversitesi merkez kampüsünde üç gün süren ”Uluslararası Avrasya Ekonomileri Konferansı” düzenlendi.

Türk Macar İşadamları Derneği’nin katkılarıyla Macaristan Kaposvar, Beykent Üniversitesi, Kaposvar Üniversitesi merkez kampüsünde ortaklaşa düzenlemiş olduğu konferansa Türk bilim insanlarının yanında Azerbaycan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Almanya, Endonezya, Kırgızistan ve Macaristan’dan katılım oldu.

Türkiye’den Çukurova, İstanbul, Bayburt, Bartın, Cumhuriyet, Gazi, Gaziosmanpaşa, Gelişim, Iğdır, Necmettin Erbakan, Sakarya, Sinop, Bozok, Beykent, Atatürk, Bahçeşehir, Anadolu, Aydın, Osmangazi, Celal Bayar gibi 37 farklı üniversiteden 154 profesör kongreye bildiri sunuldu. Kongrenin açılışına Kaposvar eyalet valisi Dr. Neszmenyi Zsolt, Belediye Başkan Vekli Borhi Zsombor, Rektör Prof.Dr. Szavai Ferenc, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. İbrahim Aydınlık, Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi Rektör Vekili Prof.Dr. Jusup Pirimbaev, Danıştay Üyesi Doç. Dr. Gürsel Özkan, Türk Macar İşadamları Derneği Başkanı ve Macaristan’ın Fahri Konsolosu Osman Şahbaz’ın katılımı ile tarihi şehirde coşkulu heyecan oluştu.

Kongrenin açılış konuşmasını Rektör Prof.Dr. Szávai Ferenc yaptı. Konuşmasında, ” son beş yıldır Türkiye’deki üniversitelerle birçok alanda içbirliği yapıyoruz. Bugün üniversitemizde uluslararası ortak projeyi Türk Macar İşadamları Derneği ve Beykent Üniversitesi ile birlikte gerçekleştirmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Türkiye’deki kurumlarla bilimsel işbirliği yapma imkanlarını her daim değerlendiriyoruz.Üç gün sürecek konferans da şimdiye kadar attığımız adımların meyvesi olduğunu düşünüyoruz. Kongrenin düzenlenmesinde büyük emekleri olan üniversitemizde doçent doktor olarak görev yapan ve Macaristan’ın Fahri Konsolosu Osman Şahbaz’a çok teşekkür ediyorum” dedi.

Beykent Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Selahattin Sarı, ”Büyük ilgi duyulan konferansımızın 7.’sini Kaposvar şehrinde gerçekleştirmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Büyük fedakarlık ve emek veren Rektör Prof.Dr. Szávai Ferenc’e, Türk Macar İşadamları Derneği Başkanı ve Macaristan’ın Fahri Konsolosu Doç.Dr. Osman Şahbaz’a çok teşekkür ederiz. Kaposar Üniversitesi bilim insanlarından bölgenin sosyo ekonomik şartlarını birinci ağızdan dinleyerek karşılıklı mütalalarda bulunacağız.” dedi.

Türk Macar İşadamları Derneği Başkanı ve Macaristan’ın Fahri Konsolosu Osman Şahbaz, ” Konferansımızın Kaposvar’da yapılması çok mühim ve manidardır. 450 yıl önce şehit düşen Kanuni Sultan Süleyman’ın iç organları Zigetvar’da Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı TİKA’nın katkılarıyla bulunduğunu biliyoruz. Önümüzdeki ay bu çalışmaların açılışı Kaposvar’dan 35 km. mesafedeki Zigetvar şehrinde büyük bir törenle gerçekleştirilecek. Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Anlaşmamızın bulunduğu Macaristan ile, Türkiye arasındaki dış ticaretimizin artırılmasında böyle güzel konferansların da katkısının olacağına inanıyoruz. Emeği geçen tüm hocalara ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.

Teşekkür Beratı ve Plaket Takdimi

Kaposvar Üniversitesi adına Rektör Prof.Dr. Szávai Ferenc, Türk Macar İşadamları Derneği Başkanı ve Macaristan’ın Fahri Konsolosu Osman Şahbaz; Beykent Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Selahattin Sarı’ya, Kırgız Türk Manas Üniversitesi Rektör Vekili Prof.Dr. Jusup Pirimbaev’e, Kaposvar Eyalet Valisi Dr. Neszmenyi Zsolt’a, Kaposvar Belediye Başkan Vekili Borhi Zsombor’a, TC Merkez Bankası Eski Başkan’ı Durmuş Yılmaz’a, Beykent Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. M.Emin Karahan’a, Kaposvar Belediye Başkanı Szita Karoly’a, Danıştay Üyesi Doç.Dr. Gürsel Özkan’a, Doç.Dr. Kutluk Kaan Sümer’e ve Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. İbrahim Aydınlık’a plaket ve teşekkür beratı tekdim etti.

Konferans sonrasında bilim insanları Budapeşte üzerinden uçak ile ülkelerine döndü.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>