width=750

Karadağlılar ebruyu sevdi

Karadağ’ın başkenti Podgorica’da, Yunus Emre Enstitüsü tarafından verilen ebru kursları yoğun ilgi görüyor.

Karadağlılar ebruyu sevdi

ODGORİCA

Karadağ’ın başkenti Podgorica’da, Yunus Emre Enstitüsütarafından verilen ebru kursları yoğun ilgi görüyor.

Podgorica Yunus Emre Enstitüsünce bir süre önce başlatılan kurslara katılan Karadağlılar, hem yeni bir kültürü ve sanat dalını tanımanın, hem de yeni dostluklar kurmanın mutluluğunu yaşıyor.

Halen 55 kursiyerin devam ettiği ebru kursları haziran ayına kadar sürecek ve kursların sonunda kursiyerlerin yapacağı eserlerden oluşan bir de sergi açılacak.

Ebru sanatı öğretmeni Zeynep Gültekin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yeni denemde ebru kursuna yoğun bir ilgi olduğuna işaret ederek Karadağlıların ebru sanatını öğrenmek istemelerinin kendisini son derece mutlu ettiğini söyledi.

Beş ayrı gruba ayrılan kursiyerlerin çok yoğun çalışmaları gerekeceğini vurgulayan Gültekin, ebru sanatının özel bir yetenek gerektirmediğini, bu sanat dalı için gereken en önemli özelliğin sabır olduğunu kaydetti.

Gültekin, dingin bir yapıya sahip herkesin bu sanatla ilgilenebileceğini, kurslara her yaştan insanların ilgi gösterdiğini belirtti.

Kursiyerlerden Nadja Slomovic de aradığı huzuru ebruda bulduğunu söyleyerek “Kurs ilanını gördüğümde çok sevindim. Sanatın her dalıyla ilgilenmeyi seviyorum ancak ebru sanatında farklı bir güzellik, huzur var.” diye konuştu.

Kursta geçirdiği saatlerin çok anlamlı olduğunu ifade eden Slomovic, ebru sanatında insanın suyun üzerine kendi ruhunu yansıttığını sözlerine ekledi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>