Kayseri’de Yozgat ve Özler ‘Arabaşı Gecesi’

EUTURKHABER/KAYSERİ-Kayseri’de Yozgat ve Özler “Arabaşı Gecesi” Avrupa Yozgatlılar Federasyonu ile Özler Birlik Derneğinin her yıl geleneksel olarak düzenlediği Arabaşı gecesi bu yıl Kayseri’de yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

Yozgat’ın en büyük köyü olan Özler’in Kayseri’de yoğun bir nüfusa sahip olduğu biliniyordu. Ancak, ilk defa Özler’liler büyük ve kapsamlı bir sosyal etkinlikte bir araya geldiler.

Dünya Yozgatlılar Konfederasyonu DUYKON’un Birinci Olağan Kongresinden bir gün önce Avrupa Yozgatlılar Federasyonu içinde yer alan DUYKON Delegeleri Kayseri’de misafir edildi.

Bu vesileyle geleneksel hale gelmiş olan Arabaşı Gecesi Avrupa Yozgatlılar Federasyonu ve Özler Birlik Derneği ev sahipliğinde Tuana Restoran’da düzenlendi.

Programın sunumunu üstlenen Özler Birlik Derneği Kayseri Temsilcisi Selahattin Hansu, yaptığı açılış konuşmasında bu etkinliğin Kayseri’de düzenlenmesi kararının Özler ile özdeşleşmiş olan ve Ağustos ayında düzenlenen Birlik ve Beraberlik Festivali sırasında alındığını belirterek, Birliğin bereketine vurgu yaptı.

Programa iştirak edenler arasında Enerji Tabii Kaynaklar Eski Bakanı ve AK Parti Kayseri Milletvekili Taner Yıldız, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Memduh Büyükkılıç, MHP Kayseri Milletvekili Baki Ersoy, Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, Kayseri Vali Yardımcısı Ali Uslanmaz’a, AK Parti Kayseri İl Başkanı Şaban Çopuroğlu dikkatleri çekti.

Etkinliğe katılan siyasetin, bürokrasinin, spor camiasının ve bürokrasinin temsilcilerini selamlayan Selahattin Hansu, gecenin esas konukları olan Özler’lilere, Yozgatlılara ve Yozgat sevenlere bu olağanüstü katılımdan dolayı teşekkür etti.

Programın açılış konuşmasını yapan Özler Birlik Derneği Başkanı Coşkun Babayiğit geceye damga vuran konuşmasında kuruluşundan bugüne yaşanılan zorluklara rağmen yapılan hizmetlerden bahsederek birlikteliğin meyvelerini aldıklarını ve inandıkları yolda giderek güçlendiklerini ifade etti.

“Özler Birlik Derneği ailesinin her ferdi gerçekten çok özverili, samimi ve kalitelidir” diyen Başkan Babayiğit, Özler Köyü’nün 1992 yılında Belediye olduğunu ancak 2014 yılında nüfusunun 2000 sayısının 35 eksikle altında kalması sebebiyle tekrar Köy statüsüne dönerek Yozgat’ın en büyük Köyü ünvanını aldığını belirtti.

7000 YILLIK YERALTI ŞEHRİ HİZMETE AÇILACAK

2 yıl önce dernekleşerek yola çıkıldığında, Yozgat bürokrasisince, orası neresidir diye sorulan, Kayseri’de ise çok iyi bilinen ancak, siz Yozgat’a bağlısınız diye sahipsiz bırakılan bir köy olduğunu söyleyen Coşkun Babayiğit “ Ancak şimdi Allah’ıma şükürler olsun ki, yaptığımız faaliyet ve çalışmalardan sonra Yozgat, Kayseri, İstanbul, İzmit, Ankara dahil Avrupa’da bile Özler Köyü tanınan bir yer haline gelmiştir” dedi.

Çalışmalarına 2017 yılında başlanan, 7000 yıllık yeraltı şehrinin hizmete açılmasıyla bir turizm beldesi haline gelecek Özlerimizi bugünden düşünmek zorundayız diyen Özler Birlik Derneği Başkanı, “gecemize katılarak bizleri onurlandıran Memduh Başkanımdan burada bir söz almak isteriz.

İnşallah 31 Mart tarihinde seçildiğinde, bugün Elmalı Köyü’ne kadar gelen halk otobüsün 5 km daha ileriye yol alarak Özler’i de kapsam içine alırsa, ben eminim ki hem Kayseri’de yaşayan 1000 kişinin üzerindeki Özler’li kardeşlerimiz, hem de Kayseri esnafımız kendisine müteşekkir olacaktır” dedi.

Melikgazi Belediye Başkanı ve Büyükşehir Belediye Başkan adayı Memduh Büyükkılıç, gecede yaptığı konuşmada, “İsimsiz kahraman olarak gördüğüm, yaptığımız çalışmalarda bizim her zaman yanımızda yer alan siz kardeşlerimize minnet duyuyorum” dedi.

FELSEFEMİZ; ‘İNSANI YAŞAT Kİ, DEVLET YAŞASIN’

Özler Birlik Derneği Başkanı Coşkun Babayiğit’in Kayseri’den düzenlenen Belediye Otobüsü seferlerinin Özler’e kadar uzaması talebini yanıtlayarak “Değerli başkanımızın ufak bir talebi oldu.

Elbette ki, biz onu önemsiyoruz. Elbette ki göz ardı edemeyiz. Zaten Özlerimiz Kayserimiz ile özdeşleşmiş durumda. Öyleyse bir otobüsü esirgeyecek kadar da her halde yaklaşımımız söz konusu olmaz.

İnşallah Kocasinan Belediye Başkanımızda burada sadece otobüsle de kalamasın. Bunu bir protokole bağlayalım. Bizim felsefemiz “insanı yaşat ki devlet yaşasın” Bu insan Özler’de olur, bu insan Sarız’ımızda da olur, Yahyalı’mızda da olur. Nerede olursa olsun o insanların sevinci de bizim sıkıntısı da bizim.

O açıdan bu birliğimizi, beraberliğimizi ve kardeşliğimizi Cenabi Allah bozmasın diye ben temennide bulunuyorum” diyerek katılımcıların tezahüratlarını almış oldu.

FİLİZ: ‘BİR YANIMIZ İLAYI KELİMETULLAH SANCAĞI’NI TUTACAK’

Konuya müdahil olan Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar iletilen talebi pozitif bir şekilde değerlendireceklerini belirterek ikinci bir coşkuya neden oldu ve Özler’lilerin gönlünü kazandı.

Etkinliğe ortak olan ve Almanya, Avusturya, Fransa, Belçika ile Hollanda’dan katılan kafilenin başını çeken Avrupa Yozgatlılar Federasyonu Genel Başkanı Veysel Filiz yaptığı konuşmada gerek Özler Birlik Derneği’nin, gerek Avrupa’daki Yozgatlı dernek ve federasyonların temel ilkelerinden bahsederken “Bizler, Bayrağı burca dikecek gençler sevdasından vazgeçmedik, bu nedenle oluşan bu kurumlarımız gençlere fırsat tanıyıp sorumluluk ve cesaret yükleyerek toplumumuza dinamizm getirecek olan değişimin öncüleridir” dedi.

Her ne koşulda olsun Hakkı, Adaleti söyleyip taşıyacaklarını söyleyen Filiz, “Bu ilkelerimiz olmasa gidilecek hiç bir yol doğru hedefi göstermez. Bizim yolumuz Orta Asya’dan Balkanlar’a, Tarihin çizgisinde altın harflerle yerini almıştır. Bir tarafımız Yozgat sevdası olacak, bir yanımız İlayı Kelimetullah sancağını tutacak.

En çok Türk’ün nişanesi olmuş Hak davasının temsilini yüreğimizden bir an bile bırakmayacağız” diyerek ideolojilerin yerini kimlik çatışmalarına bıraktığını ve kendilerinin de bu yeni çağda Yozgat kimliğiyle yola çıktıklarını ifade etti.

‘MEDENİYETLER BEŞİĞİ ANADOLU’NUN TEMSİLCİLERİYİZ’

“Bozok’un evlatları olarak dünyanın tüm coğrafyalarında Türkmen Oğuz’un sevgiyle, dirayetle, kucaklaşma ve uzlaşma kültürüyle taşıdığı kutlu sevdanın varisleriyiz” diyen AYF Genel Başkanı Veysel Filiz, medeniyetler beşiği Anadolu’nun temsilcileri olarak hem geleceğin Büyük Türkiye’sinde, hem de başta Avrupa’da olmak üzere bulundukları tüm bölgelerde oyun kurucu, temel yapıcı ve yol gösterici olacaklarını söyledi.

“Atalarının yadigarına bağlı, geleneklerine ve köklerine sağdık olma bilinciyle elimizi bu memleket ve bu kadim millet için taşın altına koymaya hazırız” diyen Başkan Filiz, “onun için bugün tarihe bu buluşmayla bir iz düşüyoruz” dedi.

Konuşmasını sürdüren Avrupa Yozgatlılar Federasyonu Genel Başkanı, gecenin organizesine katılan derneklerin ve federasyonların öz değerlere sahip çıkma konusunda gayretli olduklarını ve bu özden koparıp sistemleşmiş hale gelen ahlak dışı zihniyetin değişmesi konusunda duyarlı olduklarını anlatan Veysel Filiz, “Köyünden ilçesine, ilinden ülkesine bizi bizden koparan karanlık dünyanın zihniyeti illa ki değişecek, bizler bu değişimin takipçisi olacağız, ülkemizi kademe kademe yönetenler ve yönetime talip olanlar da bunun aracı olacaklar.

Büyük Türkiye hep birlikte ancak bu şekilde inşa edilebilir. Bu toplantılarımız buna vesile olacaktır inşallah” dedi. Avrupa’dan katılan DUYKON delegelerinden bahseden AYF Genel Başkanı Filiz, “ Bugün aramızda Avrupa’dan gelen kardeşlerimiz var, onlar bayrak taşıyıcılardır, 50 yıldır, en zor koşullardan geçerek bugüne kadar Türk’ün sancağını yere düşürmemeye gayret ettiler. Ancak bugün yoruldular.

FİLİZ: ‘BİR TANE YOZGATIMIZ VAR, BİZE NE DÜŞERSE HAZIRIZ’

Asimilasyon tehlikesi arttı, İslam karşıtlığı ve Müslüman düşmanlığı bir kangren gibi kurumsallaştı, çoğu zaman yalnızlığı ve dışlanmışlığı ağır şekilde hissettiler. Onlar bugün sözde demokrasi şampiyonluklarını ilan etmiş ülkelerde açık hedefler haline geldiler.

Ona rağmen burada, yürekleri vatana ve memleketlerine bağlı sadakat kulesi haline dönüşmüş vefakâr duruşlarıyla aramızdalar, Bir Yozgat’ımız Var, bize ne düşerse hazırız diyen bu güzel insanları ve ekranlarından bizleri izleyen binlercesini buradan özellikle selamlıyorum.

Rabbim yar ve yardımcınız olsun, dik durun, üretmeye devam edin, onurlu bir yaşam sürdürmekten vazgeçmeyin ve en önemlisi doğduğunuz topraklara gelmeyi elden bırakmayın. Kimliğine bağlı topluluklar asimilasyona esir düşmezler, bunu asla unutmayın” diyerek sözlerine son verdi.

BAKİ ERSOY; “31 MARTTA BU ŞEHİRDE HEP BİRLİKTE DESTAN YAZACAĞIZ”

Mikrofona davet edilen MHP Kayseri Milletvekili Baki Ersoy ise, “Bizler Anadolu çocuklarıyız. Yozgatlısıyla, Kayserilisiyle hep birlikte bu şehirde yaşıyoruz. Allah nasip ederse Cumhur İttifakı ruhuyla, Yeni Kapı ruhuyla, 31 Mart’ta da bu şehirde hep birlikte destan yazacağız.

Bu Cumhur İttifakı çok önemlidir. Cumhur İttifakının aramızda Büyükşehir Belediye Başkan adayı Memduh Büyükkılıç var. 24 Haziran seçimlerinde her gittiğimiz yerde şunu söylüyorduk.

Diyorduk ki, Ülkemizin Cumhurbaşkanı adayı Cumhur İttifakımızın Cumhurbaşkanı adayı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ülkücülere emanettir diyorduk. Önce ona oy istiyorduk. Önce Cumhur İttifakı başarılı olmalıydı.

Şimdi de diyordum ki, Milliyetçi Hareket Partisi ve Ak Parti’nin Cumhur ittifakı Büyükşehir Belediye Başkan adayı Memduh Büyükkılıç bu şehirde rekor kırmalı. Çünkü bize yakışan budur” diye konuştu.

YILDIZ; “OMUZ OMUZA VERİP HER TÜRLÜ TEHDİDİN ÜSTESİNDEN GELECEĞİZ”

Gecenin son konuşmacısı olan Enerji Tabii Kaynaklar eski Bakanı ve AK Parti Kayseri Milletvekili Taner Yıldız yaptığı konuşmada “Bu ülkenin tarihi boyunca, coğrafyasından kaynaklanan bu güzel ülkeye karşı çok farklı tehditler oluşmuştur.

Gerek yurt içinden, gerekse yurt dışından. Yurt içindeki PKK hainine, yurt dışında isimlerini bir çırpıda sayacağımız 8-10 tane terör örgütüne karşı hep beraber dimdik ayakta duracağız. Omuz omuza vereceğiz ve her türlü tehdidin üstesinden geleceğiz” ifadelerini kullandı.

Program sonunda bir açıklama yapan Ak Parti İl Başkanı Şaban Çopuroğlu; “Avrupa Yozgatlılar Federasyonu ve Özler Birlik Derneği’nin düzenlediği programa önceki Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız, Büyükşehir Belediye Başkan adayımız Sayın Memduh Büyükkılıç, Kocasinan Belediye Başkanı Sayın Ahmet Çolakbayrakdar ve Teşkilat mensuplarımızla birlikte katıldık.

Programda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi. Arabaşı Gecesinin ardından ‘’Dünya Yozgatlılar Konfederasyonu ‘’ delegeleriyle bir istişare toplantısı düzenlendi.

Toplantıya Enerji ve Tabii Kaynaklar Eski Bakanı Taner Yıldız, AK Parti Kayseri Büyükşehir Belediye Başkan adayı Memduh Büyükkılıç, Ak Parti Kayseri İl Başkanı Şaban Çopuroğlu, AK Parti Boğazlıyan İlçe Başkanı Osman Düğenci ve AK Parti Boğazlıyan Belediye Başkan aday adayı Gökhan Coşar ile birlikte Özler Birlik Derneği yöneticileri, Avrupa Yozgatlılar Federasyonu yönetim kurulu üyeleri ve DUYKON Avrupa Delegeleri katıldı.

İstişare toplantısında gündeme gelen konular arasında Türkiye’nin özellikle yurtdışındaki vatandaşlarını kapsayacak bir diaspora stratejisinin olmayışı ve Yozgatlı Üniversite öğrencilerini öğrenimleri süresince destekleyecek bir burs programına olan ihtiyaç dikkatleri çekti.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>