width=750

Kemal Ergün daha fazla katılım çağrısında bulundu

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Olağan Genel Kurulu’nda Genel Başkan Kemal Ergün yükselen ırkçılık ve İslam düşmanlığı sebebiyle endişelerini dile getirdi. Ergün delegelere yapmış olduğu hitabında daha fazla kapıları açma ve katılım sağlama çağrısında bulundu.

IGMG Genel Başkanı Kemal Ergün Olağan Genel Kurul’da delegelere yapmış olduğu konuşmada sağ popülizmin ve İslam düşmanlığının güçlenmesinden duyduğu endişeyi dile getirdi. Ergün ayrıca köşeye çekilip toplumdan kopmama uyarısında bulundu ve IGMG cemiyetlerinin gettolaşmasının söz konusu olamayacağını belirtti. Bunun için birçok sebep olduğunu söyleyen Ergün, “Bütün olumsuzluklara rağmen hâlâ açık, çoğulcu ve çok dinli bir toplumdan yana olanların sayısı bir hayli fazla. Camilerimiz artık şehirlerin kenar mahallelerinden ziyade git gide daha merkezî noktalarda yer alıyor. Her geçen gün daha fazla çok dilli imam yetiştiriyoruz, imamlarımız da köken ülkelerinde kendilerini nasıl hissediyorlarsa Almanya’da, Fransa’da, Avustralya’da veya Kanada’da aynı o şekilde hissediyorlar. Bunlar geleceğe ümit ve cesaretle bakmamıza sebep olan güzel gelişmelerdir.” ifadelerinde bulundu.

IGMG Genel Kurulu 13 Mayıs 2018 tarihinde Almanya’nın Hagen şehrinde gerçekleşti. Genel Kurul’da çok sayıda üyenin yanı sıra Avrupa, Avustralya ve Amerika’dan yaklaşık 1200 delege hazır bulundu.

Kemal Ergün kadınların ve gençlerin cemiyetlerde ve toplumda daha fazla etkin olması gerektiğini söyledi. Ergün şöyle konuştu: “Kadınların cemiyetlerimizin karar alma mekanizmalarına daha fazla müdahil olması gerekmektedir. IGMG’nin tarihî gelişiminde ve bugünlere gelmesinde kadınların çok büyük etkisi vardır.”

Ergün aynı zamanda gençlere de daha fazla katılım imkânı tanınması gerektiğini vurguladı. Gençlerin daha fazla sorumluluk alması gerektiğini söyleyen Ergün, onların zengin fikirlerinden daha fazla yararlanılması gerektiğini söyledi. Ergün, “Biz bütün prensiplerimizi Kur’an ve sünnetten hareketle şekillendiririz. Değerlerimize ve geleneklerimize bağlıyız. Ama aynı zamanda global ve açık bir teşkilatız. Gelenek bizim için donuk ve durağan bir yapı değil, yaşayan ve canlı bir zemindir.” diye konuştu.

IGMG Genel Başkanı delege ve üyelere toplumun huzur ve refahı için hem toplumsal hem de siyasi hayatta aktif rol alma çağrısında bulundu ve “IGMG cemiyetleri bulundukları ülke ve şehirlerde aktif, faaliyetlere iştirak eden aktörler olmalıdır.” dedi. Ergün cemiyetlerin komşuluk ilişkilerine de azami özen göstermesi gerektiğini vurguladı.

Genel Başkan Ergün IGMG’nin üyelerine işte tam da bu sebeple seçimlere katılım çağrısında bulunduğunu hatırlattı. Ergün önümüzdeki aylarda Türkiye’de gerçekleşecek olan cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerinin yanı sıra Almanya’nın Bavyera’daki eyalet parlamentosu seçimleri bağlamında şu hatırlatmada bulundu: “Seçime katılım çağrısı cemiyetlerin seçim merkezi veya siyaset meydanı olarak kullanılması anlamına gelmez.”

IGMG’nin anavatanla sadece romantik, nostaljik bir ilişki tesis eden, kendisini anavatandan kopuş üzerinden tanımlayan bir teşkilat olmadığını ifade eden Ergün, “Almanya, Avustralya veya Kanada bizim için ‘gurbet’ değil. Biz kendimizi ülke sınırları ile tanımlamayacağız.” dedi ve IGMG’nin var olduğu bütün toplumlarda kendi evinde olduğunu belirtti.

DE/

IGMG Hauptversammlung

Kemal Ergün ruft zu mehr Teilhabe auf

13. Mai 2018

Bei der ordentlichen Hauptversammlung der Islamischen Gemeinschaft Millî Görüş (IGMG) hat sich der Vorsitzende Kemal Ergün besorgt über den steigenden Rassismus und die Islamfeindlichkeit geäußert. In seiner Grundsatzrede an die Delegierten warb Kemal Ergün für mehr Teilhabe und Öffnung.

In seiner Grundsatzrede vor Delegierten äußerte sich der IGMG-Vorsitzende Kemal Ergün in der Hauptversammlung besorgt über das Erstarken des Rechtspopulismus und die zunehmende Islamfeindschaft. Zugleich warnte er die Delegierten davor, sich zurückzuziehen. IGMG-Gemeinden dürften sich allein schon aus ihrem religiösen Selbstverständnis heraus nicht isolieren oder gettoisieren. Im Gegenteil, es gebe gute Gründe für einen optimistischen Blick: „Trotz aller Widrigkeiten gibt es viele Befürworter einer offenen, pluralen und multireligiösen Gesellschaft. Unsere Moscheen liegen immer seltener am Stadtrand und immer häufiger im Stadtzentrum. Wir bilden unsere Imame zunehmend mehrsprachig aus, sie sind in Deutschland, Frankreich, Australien oder Kanada genauso zu Hause wie in ihren Herkunftsländern. Das sind gute Entwicklungen, die uns Hoffnung und Mut machen für die Zukunft“, sagte Kemal Ergün.

Die Hauptversammlung fand am 13. Mai 2018 in Hagen statt. Teilgenommen haben neben zahlreichen Mitgliedern auch rund 1.200 Delegierte aus Europa, Australien und Amerika.

Kemal Ergün warb ebenfalls für mehr Teilhabe von Frauen und Jugendlichen in den Gemeinden und in der Gesellschaft. „Der Frauenanteil in den Entscheidungsgremien und Schaltstellen unserer Gemeinden muss erhöht werden mit mehr Entscheidungs- und Gestaltungsraum! Frauen haben die IGMG seit jeher maßgeblichen mitgeprägt und haben großen Anteil an ihrer Entwicklung“, erklärte Kemal Ergün in seiner Rede.

Ergün appellierte zudem an die Jugendlichen, noch mehr als bisher Mitspracherecht und Gestaltungsraum einzufordern. Sie sollten noch mehr Verantwortung übernehmen und sich einbringen mit frischen und innovativen Ideen. „Wir leiten unsere Prinzipien aus dem Koran und der Sunna ab. Deshalb sind wir unseren Werten und Traditionen treu. Zugleich sind wir eine globale und offene Organisation. Tradition ist für uns kein Stillstand oder Starre, sondern ein lebendiges Fundament“, so Kemal Ergün weiter.

Der IGMG-Vorsitzende rief die Mitglieder außerdem dazu auf, sich konstruktiv in der Gesellschaft und in der Politik zum Wohle der Allgemeinheit einzubringen. „Die IGMG-Gemeinden müssen aktive, teilhabende Akteure in ihren Ländern, Städten, Nachbarschaften sein“, erklärte Kemal Ergün. Sie müssten gute nachbarschaftliche Beziehungen pflegen.

Auch deshalb rufe die IGMG ihre Mitglieder bei Wahlen auf, als pflichtbewusste Bürger an die Wahlurnen zu gehen. Dies bedeute jedoch nicht, dass in IGMG-Einrichtungen und -Moscheen Wahlkampf für Parteien gemacht werde“, erklärte Kemal Ergün im Hinblick auf die bevorstehenden Präsidentschafts- und Parlamentswahlen in der Türkei sowie im Hinblick auf die bevorstehenden Landtagswahlen in Bayern.

Die IGMG sei keine Gemeinschaft, die mit ihrem Herkunftsland lediglich eine „nostalgisch-romantische Beziehung“ pflege oder sich durch ihre Abkapselung oder Loslösung von ihr definiere. „Zugleich sind wir in Deutschland, Australien oder Kanada nicht in der Fremde. Wir wollen und werden uns nicht mit nationalen Grenzen definieren“, erklärte Kemal Ergün. Deshalb sei die IGMG in allen Gesellschaften, in denen sie lebe, zu Hause.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>