width=750

Kemal Ergün: “Mazlumlara kim ensar olacak?”

Kemal Ergün, Genel BaşkanKemal Ergün, Genel Başkan

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Genel Başkanı Kemal Ergün hicri yılbaşı münasebetiyle bir açıklama yaptı. “Hicreti çok iyi anlamalı ve anlatmalıyız. Hicrette bugün yolumuzu aydınlatacak çok büyük dersler vardır.” diyen Ergün sözlerini şöyle sürdürdü:

Peygamber Efendimiz ve ashabının Mekke’den Medine’ye hicreti İslam tarihinin olduğu kadar insanlık tarihinin de en önemli hadiselerinden birisidir. Zira bu zorlu yolculuk, yüce dinimiz İslam’ın tesisi için bir dönüm noktası olmuştur. Aynı zamanda hicret, hem Müslümanlara hem de bütün insanlığa kardeşlik ve diğerkâmlık anlamında mükemmel bir örnek teşkil etmektedir. Ensar ve muhacirin kardeşliği geçmişte olduğu gibi bugün de dillere destan olmuştur, yarınlarda bundan daha büyük bir kardeşlik örneği görmek mümkün olmayacaktır.

Günümüzde muhacir dendiği zaman, dünyanın farklı coğrafyalarında zulme maruz kalmış mazlumlar, hicret dendiği zaman da bu mazlum kitlelerin göç hareketleri akla gelmektedir. Esas can alıcı soru şudur: Ensar dediğimizde akla kimler veya hangi devletler gelmektedir? İşte bütün insanlığın sorması ve samimi bir şekilde cevaplaması gereken soru budur. Neticede birileri hicret ettiğine göre başka birilerinin de bu insanlara sahip çıkması gerekmektedir. Bugün dünyanın gözleri önünde akıl almaz işkencelere, soykırıma maruz bırakılan Rohingyalara, mazlumlara kim ensar olacaktır? Özellikle refah seviyesi yüksek ülkelerin bu insanlara derhâl sahip çıkması elzemdir.

Bugün idrak ettiğimiz hicri yılbaşımızın bir uyanışa vesile olmasını diliyor, İslam âleminin 1439. yılının hayırlar getirmesini Cenâb-ı Hak’tan niyaz ediyorum.

Islamisches Neujahr – Ergün: „Wer hilft den Hilflosen?“

„Die Auswanderung der Muslime von Mekka nach Medina (Hidschra) steckt voller Weisheiten. Wir müssen sie nur erkennen und gut vermitteln“, so der Vorsitzende der Islamischen Gemeinschaft Millî Görüş (IGMG), Kemal Ergün, anlässlich des Hidschra-Neujahrs. Ergün weiter:

Die Hidschra, also die Auswanderung der Muslime von Mekka nach Medina, ist nicht nur eines der wichtigsten Ereignisse der islamischen Geschichte, sondern auch der Weltgeschichte. Sie ist ein Wendepunkt für den Islam, hat sie doch in bester Weise gezeigt, was wahre Geschwisterlichkeit ist. Die innige Verbundenheit zwischen den Helfern ‘Ansar’ und den Ausgewanderten ‘Muhâdschirûn’ ist bis heute einmalig.

Wenn wir heute von Ausgewanderten oder Auswanderung sprechen, denken wir an die vielen geflüchteten Menschen weltweit. Wo finden diese Menschen Zuflucht? In welchen Ländern werden sie aufgenommen? Das sind Fragen, die wir uns aufrichtig stellen müssen. Denn wo es Geflüchtete gibt, muss es auch jemanden geben, die ihnen hilft. Diese dringende Hilfe benötigen derzeit die Rohingya, an denen vor den Augen der Weltöffentlichkeit ein Völkermord begangen wird. Vor allem die wohlhabenderen Ländern müssen sich dieser Menschen annehmen.

Möge das neue Hidschra-Jahr ein Erwachen von der aktuell praktizierten Untätigkeit sein. In diesem Sinne wünsche ich der islamischen Welt ein schönes Jahr 1439. Möge es Gutes mit sich bringen.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>