Kemal Ergün: “Tüm İslam âleminin Kurban Bayramı mübarek olsun.”

TR/

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Genel Başkanı Kemal Ergün İslam âleminin Kurban Bayramı’nı tebrik etti. “Kelime manası olarak ‘yakınlaşmak’ anlamına gelen kurban, kişiyi Allah’a yakın kılar ve kardeşlerine yakınlaştırır. Yüce Allah’tan bu yakınlığı muhafaza edebilme iradesi dileriz” diyen Ergün sözlerini şöyle sürdürdü:

Kemal ERGÜN, IGMG Genel Başkanı

“Kurban insanlık tarihi kadar eski, köklü bir ibadettir. İslam dininde kurban, gerekli şartları taşıyan mükelleflerin yerine getirdiği mali bir ibadettir. Kurbanın dinî öneminin yan sıra toplumsal önemi de büyüktür. İnananlar hem halis niyetle ifa ettikleri bu ibadet sayesinde Yüce Allah’a yaklaşır, hem de kurban etlerini dünyanın her tarafından kardeşleriyle paylaşmak suretiyle birbirleriyle yakınlaşır. Zaten kurbanın kelime manası da bu hikmete uygun olarak ‘yakınlaşmak’tır. Kurban Bayramı işte bu yakınlaşmanın en üst seviyede yaşandığı zaman dilimidir.

Kurban Bayramı aynı zamanda ‘Hacılar Bayramı’ olarak da nitelendirilebilir. Zira Arafat Meydanı’nda toplanarak burada vakfe yapıp kurtuluş müjdesine nail olan hacılar, zilhicce ayının 10. gününde bu sefer Kâbe-i Muazzama’ya varacaklardır. Böylece Hz. Âdem (a.s.)’ ve Hz. Havvâ’ya bayram olan bu günler bütün müminlere bayram olacak, bu bayramı en yakından işte orada bulunan hacılar hissedeceklerdir.

Yine her bayram olduğu gibi tekrardan hatırlatmakta fayda gördüğümüz bir husus da bayram günlerinin fırsat bilinerek dargınların barışması ve barıştırılmasıdır. Yüce Allah’a ve dünyanın her tarafındaki kardeşlerimize bu denli yaklaştığımız bir günde en yakınımızdaki kardeşlerimizle küs kalmamızın bir izahı olamaz. Birbirimizle kucaklaşalım, bu sevinç ve coşku günlerini dargınlıklarla gölgelemeyelim.

Bu duygu ve düşüncelerle bütün İslam âleminin Kurban Bayramı’nı en içten dileklerimle tebrik ediyorum. Cenâb-ı Hak kurban ibadetini ifa eden kardeşlerimizin kurbanlarını, hacda bulunan kardeşlerimizin haclarını kabul eylesin.”

 DE/

PRESSEMITTEILUNG

IGMG-Vorsitzender Kemal Ergün:

Kurban ist das Fest der Nähe

„Kurban“ bedeutet Nähe. Das Kurban-Opfer bringt den Menschen Allah und seinen Mitmenschen näher. Möge uns Allah ermöglichen, diese Nähe auch den Rest des Jahres beizubehalten“, so Kemal Ergün, Vorsitzender der Islamischen Gemeinschaft Millî Görüş (IGMG). Ergün weiter:

„Das Opfern als Gottesdienst ist so alt wie die Menschheit selbst. Im Islam gehört es zu den Gottesdiensten mit finanziellen und sozialen Aspekten. Wer opfert, kommt seinem Schöpfer näher. Wenn er das Fleisch der Opfertiere mit seinen Geschwistern weltweit teilt, dann trägt er auch dazu bei, dass sich Menschen einander näher kommen. Nicht umsonst bedeutet das Wort „Kurban“ soviel wie Nähe. Das Kurbanfest ist eine Zeit, in der diese Nähe intensiv erlebt werden kann.

Das Kurbanfest wird im Türkischen auch als ‚Fest der Pilger’ bezeichnet. Denn nachdem die Pilger auf die Arafat-Ebene gepilgert sind und dort von ihren Sünden gereinigt wurden, kommen sie am 10. Zilhidscha bei der Kaaba an. Diese Tage, die schon für den Propheten Adam (a) und seine Frau Hawwa (r) Tage der Freude waren, sind ein Fest für alle Gläubigen.

Feste sind Tage der Freude. Deshalb ist es wichtig, dass in dieser Zeit Stretigkeiten beiseite gelegt und Zertsrittene versöhnt werden. Es widerspricht dem Geist des Kurbanfestes, dem Fest der Nähe, wenn gerade an diesen Tagen Menschen nicht zusammenfinden.

In diesem Sinne wünsche ich der islamischen Welt ein gesegnetes Kurbanfest. Allah möge unser Opfer und den Hadsch derjenigen, die auf Pilgerfahrt sind, annehmen.“

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>