Kıbrıs’ta “28. Dünya İşletmecilik Kongresi”

28. Dünya İşletmecilik Kongresi” Kıbrıs Sosyal Bilimler Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

EUTURKHABER/KIBRIS-International Management Development Association “Uluslararası Yönetim Gelişim Birliği” (IMDA) ile Kıbrıs Sosyal Bilimler Üniversitesi’nin düzenlediği Kongre 12-16 Haziran 2019 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

Kongre düzenleme kurulu eş başkanları Yrd.Doç.Dr. Özlem Altun ve Öğretim görevlisi M. Malek Othman’nın verdiği bilgiye göre, Kıbrıs Sosyal Bilimler Üniversitesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen “28. Dünya İşletmecilik Kongresi” kapsamında, 10 farklı ülkeden gelen katılımcılar bildirilerini sundu.

28.si Ülkemizde gerçekleştirilen Kongre’ye daha önceki yıllarda, “Halifax-Kanada”, “Maastricht-Hollanda”, “Sarajeva-Bosna”, “Poznan-Polonya”, “Helsinki-Finandiya”, “Ankara-Türkiye”, “Bişkek-Kırgızistan”, “Antalya-Turkiye”, “Hong-Kong”, “Turku-Finlandiya”, “Santo-Domingo-Dominik Cumhuriyeti“, “SanJose-Kosta Rika”, “Granada-İspanya”, “Paramaribo-Surinam”, “Tiblis-Gürcistan”, Konya-Türkiye”, “Taipei-Tayvan”, “Vancouver-Kanada”, “Chonju-Güney Kore”, “Hamilton-Bermuda”, “Monterey-Kalifornia-ABD”,“Zagreb-Hırvatistan”,“PenanagIsland-Malezya”,“İstanbul,Turkiye”, “Kingston-Birleşik Krallık” gibi ülkeler ev sahipliği yaptı.

Lefkoşa, Bedesten’de açılışı yapılan kongre, Yunus Emre Enstitüsü’nde devam etti. 4 gün süren kongrede 10 farklı ülkeden katılan bilim insanları ile ülkemiz doktora öğrencileri, akademisyenler ve iş dünyasından önemli kişiler bir araya geldi.

Açılış töreninde IMDA Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erdener Kaynak 28.si düzenlenen kongre hakkında bilgiler verdi.

Sonrasında, KISBÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Tümer’de yapmış olduğu konuşmasında misafirlere üniversite hakkında bilgiler aktardı.

Kongre’nin Bedesten’de gerçekleşen açılışında konuşan Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Turgay Deniz, KKTC’deki girişimcilik ve küçük işletmelerin gelişimleri hakkında bilgiler verdi. Diğer açılış konuşmacısı Turizm Ve Çevre Bakanlığı Turizm Müsteşarı Yrd. Doç. Dr. İsmet Esenyel ise ülke turizminin şu anki durumu ve neler yapılması gerektiği hakkında bilgiler verdi.

Kongre süresince düzenlenen panellerde, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi İşletme Bölümü öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Georgiana Karadaş’ın başkanlığında yapılan panelde Doğu Akdeniz Üniversitesi İşletme ve Ekonomi Fakültesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Mustafa Besim, Prof. Dr. Salih Katırcıoğlu ve Prof. Dr. Cem Tanova’ nın konuşmacı olarak katkı koydukları panelde, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Ekonomisinin dünü, bugünü ve yarını konuşuldu.

İkinci panel Kıbrıs İlim Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Bölüm Başkanı Yrd. Doç.Dr. Sarvnaz Baradarani başkanlığında gerçekleşti ve panelde Kıbrıs Türk İşadamları Derneği Başkanı Enver Mamülcüoğlu KKTC’deki yatırımlar ve iş fırsatlarından ayrıca ülke içerisinde yaşanan siyasi değişimlerin ve Türkiye ile olan ekonomik ilişkilerin ülkemiz için çok büyük önem arz ettiğini ifade etti.

Kongrenin 3. gününde ise ülkemizin tanınmış iş insanlarından Sayın Umut Oza’ya gösterdiği uluslararası büyük başarılardan dolayı “Uluslararası İş İnsanı” ödülü takdim edildi.
Kongre Pazar günü gerçekleştirilen Gazimağusa turunun ardından son buldu.

Comments are closed.