Kırşehir`in şirin beldelerinden, Yelek Kasabası Kültür Derneği

Kültür ve geleneklerini yaşatıyor..!

ALMANYA’nın Frankfurt a. Main şehrinde faaliyet gösteren, Kırşehir`in şirin beldelerinden ‘Yelek Kasabası Kültür Derneği’ Yaptığı icraatları ile, hemşehrilerini buluşturuyor, kültür ve geleneklerini yaşatıyorlar.

 

FRANKFURT-KIRŞEHİR, Avrupa´ya en çok iş gücü gönderen şehirlerimizin arasında yer alıyor. Kırşehir’den kalkıp, ta Avrupa‘nın en ücra ülkelerine çalışmak üzere gelerek, en k ısa zamanda cennet vatanına, hedeflediği bir ihtiyacını karşılayacak kadar birikim yapıp dönmek amaç ve niyetiyle gelmişlerdi herkes gibi. Fakat Avrupa’dan bir türlü dönmek mümkün olmadı. Artık buralardan gitmenin mümkün olmadığını anlamışlardı. 2. Nesil ve ard ından 3. 4. Nesil yetişmiş ve buralarda kalıcı olduğumuz kesinlik kazanmıştı.

Avrupa’daki nesillerin kendi özünden uzaklaşmaması için herkes elinden gelen gayreti göstererek birlik ve beraberliği saglamak maksadıyla, cemiyet, cami dernekleri açarak, ceşitli spor dernekleri kurarak, inancını, kültürünü yaşamak ve yaşatmak için her türlü kanuni yollardan faaliyetlerini sürdürmekteler. Kırşehir’in şirin bir beldesi olan Yelek Kasabası’ndan Almanya’ya gelen duyarlı vatandaşlarımız da bir araya gelerek kültür ve geleneklerini yaşatmak adına, Frankfurt a. Main’da Yelek Kasabası Kulturverein e.V. (Kültür Derneği) ‘Yelek Kasabası Kültür Derneği‘ni kurdular. Derneğin adresi: Yelek Kasabası Kultur Verein, Kasinostr.1, 65929 Frankfurt am Main/ALMANYA)

Başkanlığını Ramazan Çeribaşı’nın yaptığı dernek, Başkan Yardımcısı Hüseyin Satılmış, Sekreter Köksal Maraş,  muhasebe Tuğran Maraş, Yedek üyeler Aydın Atay, Adem Kulaksız‘dan oluşuyor.

Ramazan Çeribaşı

Dernek Başkanı Ramazan Çeribaşı, ”Dayanışmamız, birbirimize olan yakınlığımız, millet olarak en önemli güç kaynağımızdır.” diyor ve; “Derneğimiz sayesinde Yelekliler olarak her vesileyle bir araya geliyoruz. Bu vesileyle yeni nesil birbirini yakından tanıma imkanı elde ediyor ve gelenek, görenek ve kültürümüzü yeni nesillere aktarma imkanı elde ediyoruz“ dedi. Resmi ve dini bayramlarda bir araya gelen Yelekliler, geleneksel ve yöresel yemek kültürünü de yaşatıyorlar. Dernek, çeşitli vesilelerle eğlence günleri, her Ramazan’da topluca iftar davetleri,  bayramlaşma günleri tertipleyerek üyelerini ve davetlileri iş hayatının stresinden bir nebze de olsa uzaklaştırıyor ve tanışma ve kaynaşmaya vesile oluyor.

Geçtiğimiz günlerde euturkhaber olarak bizim de davet edildiğimiz, Kurban Bayramının ardından bir bayramlaşma günü tertip edildi. O gün “Yelek Kasabası Kültür Derneği” üyeleri aileleriyle hep bir araya gelerek bayramlaşma imkanı buldular. Frankfurt am Main, Saalbau Nied, Heinrich-Stahl-Strasse 3 numarada gerçekleştirilen günde, aileler evlerinde hazırlayıp getirdikleri kurban etlerinden yapılmış olan her çeşit lezzetli yiyecekler, pasta, börek ve tatlı çeşitlerini davetlilere bol bol ikram ettiler.

Yelek Kasabası Derneği başkanı Ramazan Çeribaşı, euturkhaber Portalı sahibi Ali Sağlam’a, bu davetlerine katılmasından büyük memnuniyet duyduğunu belirterek, ‘Yelekliler olarak her vesileyle bir araya geliyor, inancımız ve kültür değerlerimize sahip çıkmak ve yöre insanlarımızın birlik ve beraberliği için gayret sarfediyoruz. Dernek olarak Yelek kasabamıza Çam ağacı dikme kampanyası başlattık, ayrıca gençler için Futbol takımı kurma çalışmalarımız sürüyor.

Yelek Kasabası:

KASABA’mız Kırşehir ili Kaman ilçesine bağlı şirin bir beldedir. Kasaba’mız Kaman’a 10 km, Kırşehir’e 65 km, Ankara’ya 150 km mesafededir. Belediyelikle yönetilir ve Posta kodu 40430 dur. Beldemiz’de Sanayi ve iş imkanının olmayışından dolayı 1960 yıların başlarında Gurbetcilik hayatı başlamıştır. O zamanın yelekli gençleri icin, bazıları Türkiyemizin Büyük şehirlerine, bazıları da Avrupa ülkelerine çalışmaya yola çıkmışlar, başlangıçta bu yolculuk iki senelik veya birkaç baş hayvan ve birkaç dönüm Tarla için gitmişlerse de, gerçek ömürlerini ve sağlıklarını gurbette tüketmişler, ama yine de yüreğinde Beypınarı, Çıyalıkdağı, Yurtlağı, Eskiören‘i, Soğukpınar‘ı, Iğdeağcı‘nı, Köy kahvesinde veya Akasya ağacının altında demli çayını içmeye tarlasında, bahçesinde havuzunun başında soğuk suyunu içmeye hasret kalmışlardır ve imkanlarınca köyümüzün isteklerine maddi ve manevi olarak yardımda bulunmuşlardır. Şimdi şu anda dördüncü nesil bulundukları ülkelerde köyümüzün ferdleri olarak yaşamaktadırlar. Her sene olmasa da Memlekete izine geldiklerinde Anavatan babayurdu şairler yurdu, evliyalar mekanı, güzeller diyarı şirin Anadolulu Toprağı Yelek kasabasını ziyaret eder sila-i rahim gerçekleştirirler. Kasabamızda resmi hizmet veren bir Belediye binası, sekiz yıllık Ilköğretim Okulu ve Sağlık ocağı bulunmaktadır. Kasaba meydanımızda Camimiz, Kahvehanemiz ve Bakallarımız bulunmaktadır. Kasaba’mızı dışarıdan temsil eden iki Derneği bulunmaktadır. Birincisi Ankara’ da olan Yelek kasabası Sosyal Dayanışma ve Kültür Derneği, ikincisi Almaya’da Frankfurt şehrinde olan resmi kayıtlarda Yelek kasabası Kulturverein e.V. (Kültür Derneği) olarak faliyete bulunmaktadırlar.

Kasaba’mıza nasıl ulaşırsınız?

ANKARA‘dan gündüz vakti her saat başı Kaman ilçesine büyük garajlardan Otobüs kalkar. Gölbaşı-Bala-üzerinden ortalama iki saat sonra ilçemiz Kaman‘a gelirsiniz. Kaman´dan pazar yerinden Yelek Belediyesi‘ne ait dolmuşlarla ve yahut taxi ile 10km uzakta olan Köyümüze ulaşabilirsiniz. Yelek Kasabası Kültür Derneği‘nin bir de internet sitesi var. Daha fazla bilgi edinmek isteyenler ve ilgilenenler için:

http://yelekkasabasi.com/

Haber: euturkhaber

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>