width=750

Köln DİTİB Merkez Camii ibadete açıldı

Avrupa’nın en büyük camisinde ilk cuma namazı!..

İSKENDER GÜNGÖR / KÖLN – Yapımına 2009 yılında başlanan DİTİB’e bağlı Avrupa’nın en büyük camisi olma özelliğini taşıyan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Köln Merkez Camii’ kılınan Cuma namazı ile ibadete açıldı.

Resmi açılışı önümüzdeki aylarda yapılması planlanan DİTİB Köln Merkez Camii’nin ilk Cuma namazına Türkiye Cumhuriyeti Başkonsolosu Hüseyin Emre Engin başta olmak üzere DİTİB Genel Başkanı Prof. Dr. Nevzat Yaşar Aşıkoğlu ve cok sayıda vatandaş katıldı. (Videoyu TIKLAYIN) YouTube Preview Image

Namaz öncesi gazetecilerin sorularını yamıtlayan Prof. Dr. Nevzat Yaşar Aşıkoğlu ‘’ Bugün birkaç sevinci bir arada yaşıyoruz. Hem ramazan ayındayız, hem bugün cuma namazımızı kılacağız, hem de camimizi açıyoruz. Bugün bizim için çok özel bir gün. Uzun yıllardır yapımı devam eden camimizde bugün ilk defa ibadet etmeye başlayacağız. Camimizin hem Avrupa hem Almanya’da yaşayan Müslüman kardeşlerimize hayırlı olmasını diliyorum. Resmi açılış için de çalışmalarımız devam ediyor. Önümüzdeki aylarda inşaallah resmi açılışımızı da gerçekleştireceğiz ‘’dedi.

Aşıkoğlu daha sonra ilk Cuma vaazını verdikten sonra namazı kıldırdı. Eyaletin en önemli bilim, kültür, sanat, ticaret ve turizm merkezi olan Köln gibi bir tarihi şehire zenginlik katacak olan DİTİB Merkez Camii, sadece cami değil, içerisinde çok değişik sosyal alanları barındıran bir mabed, bir kültür merkezi özelliğini taşıyor. Aynı anda bin 200 kişinin ibadet edebilecek.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>