Köln Hacıları hasret giderdi

İslam Toplumu Milli Görüş Teşkilatları(IGMG) organizasyonuyla ibadetini yerine Köln’deki vatandaşlarımız, iki ay sonra tekrar bir araya geldiler.

 

Köln Nippes’te düzenlenen ‘Hasret giderme toplantısı’nda  hacılar anılarını tazeledi. Bölge salonundaki  toplantıya, Köln Bölge Başkanı Mehmet Dal,  Bölge yürütme kurulu  üyeleri, grup başkanları ve  hacılar katıldılar. Hac fotoğrafları ve video gösteriminin de yer aldığı programın sunuculuğunu Köln bölge sekreteri ve ikinci kafile görevlisi Eşref Yücetaş yaptı. Programda hacılar ve kafile başkanları ile gurup başkanları duygularını tekrar birbirleriyle paylaştılar. Bölge Başkanı Mehmet Dal, uzun yıllar Köln Bölgesi Kafile Başkanı olarak gittiği kutsal topraklardan dönen hacılara seslenere; “Hac görevinizi hamdolsun yerine getirdiniz. Allah- u Teala herkese o kutsal toprakları görmeyi nasip etmiyor. Zenginlik bile orayı görmede hiç bir kıymet ifade etmiyor. Ne mutlu sizlere” dedi.

Köln birinci  kafilesinin Başkanı Salim Sak hoca da  yaptığı konuşmada, `Kabul edilen haccın İnsanı anasından doğduğu gibi günahsız kıldığını’  ifade etti. Diğer grup başkanı Hüseyin Çınar hoca da kara bir  çamurdan pırıl pırıl hale gelmiş vazo örneğini ‘hamdı, pişti ‘ mesajı  ile anlattı ve hayata dair yansımasından çıkartılacak dersleri dile getirdi. Çınar hoca Türkiye’ye atanması sebebiyle  hacılardan helallik aldı. Daha sonra eski  Köln Bölge başkanı  Şuayb Güney hacılara hitab etti.

İskender GÜNGÖR-KÖLN/euturkhaber.com

Comments are closed.