width=750

Köln İbrahim abisini kaybetti

ERCÜMENT AYDIN/KÖLN-Köln şehrinin tanınan ve renkli simalarından Artvin doğumlu İbrahim Topaslan (75) hayatını kaybetti. Toplumun her kesimi tarafından sevilen, sosyal, kültürel ve siyasi hayatın önemli şahsiyetlerinden olan Köln şehrinin İbrahim abisi, bir kaç yıldır tedavi görüyordu. İbrahim Topaslan 28.12.2016 Çarşamba günü hayatını kaybetti.

ALMANYA’ya ilk gelen kuşaktan olan İbrahim Toparslan, 12 Şubat 1965 yılında Köln Katedrali’nde bayram namazı kılınmasına vesile oldu. Yarım asırlık hayatında toplumsal çalışmaları ve yaptığı yardımlarla tanınırdı.

1965’te bayram namazını Köln’deki Dom Katedrali’nde kılarak tarihe geçen Artvinli İbrahim Toparslan daha önceki konuşmalarında „50 yıl sonra gelinen duruma sevindiklerini, şimdi ise ne mutlu ki yine bir bayram namazını Köln’de kendi kubbeli ve minareli camimizde kılıyoruz” ifadesini kullanmıştı.

İbrahim Topaslan’ın cenazesi 28.12.2016 Çarşamba günü Köln DİTİB Merkez Camii’nde ikindi namazına müteakiben Din Görevlisi Seyfettin Erkan tarafından kıldırılan cenaze namazının ardından vasiyeti üzerine Kırşehir’deki aile kabristanlığına defnedilmek üzere son yolculuğuna uğurlandı.

Köln DİTİB Merkez Camii’nde kılınan cenaze namazına DİTİB Genel Başkanı Prof. Dr. Nevzat Yaşar Aşıkoğlu, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, çocukları ve binlerce seveni katıldı.

DİTİB Genel Başkanı Prof. Dr. Aşıkoğlu cenaze merasiminde yaptığı konuşmasında „Hepimiz çok üzüntülüyüz, değerli bir büyüğümüzü kaybettik“ dedi. Aşıkoğlu şöyle devam etti: „Köln şehrine geldiklerinde İbrahim Topaslan’ı tanıdığını, DİTİB Merkez Camii’ne ve diğer hayrı hizmetlerde elinden geleni yapan bir abiyi, bir dostu, bir arkadaşı kaybettik. Cenab-ı Hak, geride kalan eşine, çocuklarına, ailesine sabrı cemil ihsan eylesin.“

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>